Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić?
02 mar 2015
Co zrobić w przypadku, gdy pracodawca nie przekazał pracownikowi do końca lutego danego roku kalendarzowego PIT-11?
Granice krytyki pracodawcy
27 lut 2015
Krytyka pracodawcy przez pracownika musi mieścić się w określonych granicach prawa. Musi być rzeczowa, konkretna, prowadzona we właściwej formie i w zgodzie z zasadami współżycia społecznego.
Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy a warunek zawieszający wypłatę odszkodowania
11 lut 2015
Umowa o zakazie konkurencji obowiązująca po ustaniu stosunku pracy ma na celu powstrzymywanie byłego pracownika do wykonywania działalności konkurencyjnej względem dotychczasowego zakładu pracy. W takiej umowie można zawrzeć warunek zawieszający wypłatę odszkodowania pracownikowi.
Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić?
03 lut 2015
Zła atmosfera w miejscu pracy może przerodzić się w sytuację zwaną mobbingiem. Ten problem jest coraz bardziej znany. Jak radzić sobie z problemem mobbingu w zakładzie pracy?
Terminy do dochodzenia roszczeń w sprawach z zakresu prawa pracy
03 lut 2015
Prawo pracy wyróżnia dwa podstawowe terminy do dochodzenia roszczeń - 7 i 14 dni. W jakich sytuacjach stosuje się 7 dni, a w jakich 14 dni? Czy w razie przekroczenia terminu można wnioskować o jego przywrócenie?
Rodzaje kar porządkowych przewidzianych w Kodeksie pracy
30 sty 2015
Odpowiedzialność porządkowa pracowników została uregulowana w Dziale Czwartym Kodeksu pracy. Jakie są rodzaje kar porządkowych, które pracodawca może nałożyć na pracowników? Czy w przypadku stosowania kar wina pracownika ma znaczenie?
Terminy zawite w niemieckim prawie pracy
07 sty 2015
Co w niemieckim prawie pracy oznaczają terminy zawite (prekluzyjne)? Czym różnią się od tych, które funkcjonują w Polsce?
Umowa o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.
30 gru 2014
Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy będą wyceniać wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu do celów prywatnych na podstawie pojemności pojazdu i liczby dni korzystania z niego w miesiącu przez zatrudnionych. W tej sytuacji należy przyjąć, że przepisy wewnątrzzakładowe lub umowy o prywatne wykorzystywanie samochodów służbowych, przewidujące inne warunki wyceny takiego użyczenia niż wskazane w ustawie, przestają obowiązywać i powinny zostać zmienione.
Program antynikotynowy dla pracowników
13 lis 2014
Dlaczego pracodawcy powinni rozważyć program antynikotynowy dla pracowników? Przerwa na papierosa zajmuje pracownikowi średnio 40 minut z 8 godzin pracy. W skali roku to prawie 20 dni pracy „puszczonych z dymem”. Straty finansowe pracodawcy mogą zatem sięgać nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Wiążą się także z tym, że pracownicy wychodzący na papierosa częściej chorują.
Podstawowe obowiązki pracodawcy zawarte w Kodeksie pracy
12 lis 2014
Podstawowe obowiązki pracodawcy zawarte są w szczególności w art. 94 i art. 97 Kodeksu pracy. W razie naruszenia obowiązków przez pracodawcę pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Uprawniony jest również do żądania odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Podstawowe obowiązki pracownika zawarte w Kodeksie pracy
12 lis 2014
Podstawowe obowiązki pracownika zawiera art. 100 Kodeksu pracy. Bardzo ważny jest również art. 211 Kodeksu pracy, który traktuje o obowiązkach pracownika związanych z zasadami bhp. Jakie kary można nałożyć na pracownika w razie naruszenia podstawowych obowiązków?
Jednostronne rozwiązanie przez pracodawcę umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy
12 lis 2014
Jeśli w umowie o zakazie konkurencji nie przewidziano możliwości jednostronnego jej rozwiązania, pracodawca, pomimo zwolnienia z obowiązku świadczenia, zobowiązany jest wpłacać odszkodowanie do końca trwania tej umowy.
Umowa o zakazie konkurencji - zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania
12 lis 2014
Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia zobowiązuje pracodawcę do wypłaty odszkodowania z tytułu powstrzymywania się przez pracownika od działalności konkurencyjnej. Jak pracodawca może zwolnić się od obowiązku wypłaty odszkodowania?
Nowy formularz sprawozdania Z-12 i sprawozdanie SOF-2F za lata 2014-2015
04 lis 2014
Pracodawcy, którzy zostaną wylosowani, będą zobligowani do przekazania w terminie do 31 marca 2015 r. sprawozdania Z-12 za 2014 r. Natomiast od 14 października 2014 r. niektóre związki zawodowe zostały zobowiązane do złożenia w terminie do 4 maja 2015 r. sprawozdania SOF-2F.
Zakaz palenia w zakładzie pracy - walka pracodawców z palaczami
29 paź 2014
Palenie papierosów przez pracowników wpływa negatywnie na efektywność ich pracy, a także, jak wykazują badania, na poziom ich wynagrodzenia. Zakaz palenia w zakładzie pracy nie wystarcza. Jak pracodawcy mogą walczyć z nałogiem pracowników?
Europejska platforma na rzecz zapobiegania pracy na czarno
16 paź 2014
Praca na czarno pozbawia pracowników ochrony socjalnej i godziwych warunków pracy. Zwalczanie pracy na czarno to cel mającej powstać europejskiej platformy na rzecz lepszego zapobiegania pracy nierejestrowanej i zniechęcania do niej.
Pracownik studiujący – jakie dodatkowe świadczenia może uzyskać od pracodawcy?
08 wrz 2014
Czy każdy student zatrudniony na umowę o pracę może dostać dodatkowe dni wolne na naukę? Czy pracodawca ma obowiązek dać wolne na egzamin? Jakie świadczenia może uzyskać od pracodawcy pracownik studiujący?
Różnice pomiędzy karą pieniężną a innymi karami porządkowymi
08 wrz 2014
Czym się różni kara pieniężna od innych kar porządkowych? Kiedy która jest stosowana?
Równość praw i równe traktowanie w zatrudnieniu – to samo czy nie?
02 wrz 2014
Z zasad prawa pracy i gwarancji pracowniczych wynika obowiązek zapewnienia równości praw i równego traktowania pracowników przez pracodawców. Czy istnieją jakiekolwiek różnice między równością praw, a równym traktowaniem w zatrudnieniu?
Kiedy pracodawca może skontrolować pocztę pracowników?
12 sie 2014
Pracownik korzystający przy wykonywaniu swoich obowiązków z poczty elektronicznej musi liczyć się z możliwością jej skontrolowania przez pracodawcę. Kiedy pracodawca może kontrolować pocztę pracowników i jakie są zasady przeprowadzania tej kontroli?
Monitorowanie poczty pracownika
11 sie 2014
Pracownik, który przy wykonywaniu swoich obowiązków pracowniczych, korzysta z poczty elektronicznej, nie powinien używać jej w prywatnych celach. Jak pracodawca może skontrolować pracę pracownika w tym zakresie? Czy można monitorować pocztę pracownika?
Zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji
29 lip 2014
Odszkodowanie z tytułu powstrzymywania się przez pracownika od działalności konkurencyjnej jest niezbędnym elementem umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W jakich okolicznościach pracodawca może się zwolnić z obowiązku wypłaty pracownikowi odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji po rozwiązaniu stosunku pracy?
Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?
29 lip 2014
Z mobbingiem w miejscu pracy trudno jest walczyć, co gorsze niejednokrotnie może być trudny do udowodnienia. .Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?
Dowóz pracowników do pracy
24 lip 2014
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na pracę poza miejscem zamieszkania. Niektórzy pracodawcy decydują się na zapewnienie swoim pracownikom nieodpłatnego dowozu do miejsca pracy. Czy pracodawcy mają taki obowiązek i czy dowóz do pracy stanowi dla pracowników dodatkowy przychód podlegający opodatkowaniu?
Powierzenie pracownikowi innej pracy bez wypowiedzenia zmieniającego
14 lip 2014
Powierzenie pracownikowi innej pracy niż przewidziana w umowie o pracę nie zawsze wymaga wypowiedzenia warunków pracy lub płacy. Kiedy możliwe jest powierzenie pracownikowi innej pracy bez zastosowania wypowiedzenia zmieniającego?
Pracownik pod wypływem alkoholu - dozwolone działania pracodawcy
10 lip 2014
Jak powinien zachować się pracodawca, kiedy zachodzi podejrzenie, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu? Czy pracodawca ma prawo poddania pracownika badaniom alkomatem? O tym poniżej.
Niższy zwrot podatku z Holandii w 2014 r.
03 cze 2014
W 2014 r. zwrot podatku z Holandii utrzymał się na niższym poziomie. Zmieniły się bowiem regulacje dotyczące kalkulowania podstawy do opodatkowania. Zniesiono kwotę wolną od opodatkowania. Co to oznacza praktyce?
Granice dopuszczalnej kontroli pracowników
30 maja 2014
Podstawowym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy sumiennie i starannie oraz stosowanie się do poleceń przełożonych. Pracodawcy w każdej branży mają prawo kontrolować, w jaki sposób ich pracownicy wywiązują się ze swoich obowiązków. Oczywiście są branże, w których pracodawcy wykazują większe skłonności do kontroli pracowników dotyczy to zwłaszcza pracowników związanych z obsługa kasową czy też sortowaniem i liczeniem pieniędzy.
Czy pracodawca może zrezygnować z prawa do wypowiedzenia zmieniającego?
07 kwi 2014
Wprowadzenie odmiennych lub dodatkowych warunków zatrudnienia w stosunku do postanowień umowy o pracę wymaga zastosowanie wypowiedzenia bądź porozumienia zmieniającego. Czy pracodawca może zrezygnować z prawa do wypowiedzenia zmieniającego
(z art. 42 k.p.)?
Czy zlecenie pracownikowi innej pracy zawsze wymaga wypowiedzenia zmieniającego?
04 kwi 2014
Umowa o pracę zawiera warunki pracy i płacy, a w
szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za
pracę ze wskazaniem jego składników, wymiar czasu pracy i termin
rozpoczęcia pracy przez pracownika. Czy zlecenie pracownikowi innej pracy zawsze wymaga wypowiedzenia zmieniającego?
Mobbing w zakładzie pracy i jego konsekwencje
01 kwi 2014
Wzrastająca świadomość pracowników dotyczącą ich praw i obowiązków
powoduje, że coraz częstszym zarzutem podejmowanym w stosunku do
pracodawcy jest dopuszczanie się działań noszących znamion mobbingu. Ze
względu na szeroką definicję tego pojęcia ocena zachowań nie zawsze
jest jednoznaczna.
Miejsce wykonywania pracy
31 mar 2014
Przepis art. 29 § 1 pkt 2 k.p. wymienia miejsce wykonywania pracy jako jeden z istotnych elementów umowy o pracę, nie określa jednak sposobu jego ustalania ani też nie wymaga by strony uzgodniły jedno stałe miejsce jej wykonywania. Czy dopuszczalne jest w umowie o pracę określenie miejsca pracy jako „cały kraj”?
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności pracownika spółki
14 mar 2014
Sprawca przestępstwa lub wykroczenia skarbowego w pewnych okolicznościach i przy spełnieniu określonych warunków ma szansę na uniknięcie skazania skutkującego wpisem do Krajowego Rejestru Karnego. Każde działanie pracownika ma swoje konsekwencje, szczególnie dla podmiotu, który go zatrudnia.
Odpowiedzialność porządkowa pracowników
29 sty 2014
Mocą przepisów Kodeksu Pracy pracownik jest zobowiązany do przestrzegania reguł obowiązujących w firmie, w której jest zatrudniony. Jakie sankcje wobec niepożądanego zachowania pracownika może stosować pracodawca?
Czy pracodawca może nagrywać pracowników w pracy
22 sty 2014
Czy pracodawca może nagrywać pracowników w pracy? Coraz szybszy rozwój techniki sprawia, że za pomocą bardzo niewielkich
nakładów finansowych pracodawca może monitorować działania pracowników.
Jednak nagrywanie pracowników zarówno w formie audio, jak i audio-wideo
jest dopuszczalne tylko po wcześniejszym ich poinformowaniu o tym.
Reprezentacja pracodawcy w sprawach pracowniczych i skutki jej naruszenia przy rozwiązywaniu umów o pracę
17 sty 2014
Reprezentacja pracodawcy w sprawach pracowniczych to w przypadku pracodawców, którzy są osobami prawnymi, osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba, a w przypadku pracodawców, którzy są osobami fizycznymi, pracodawca osobiście, osoby zarządzające lub inne do tego wyznaczone. Jakie są skutki naruszenia reprezentacji przy rozwiązywaniu umów o pracę?
Roczna deklaracja i informacja o zatrudnieniu niepełnosprawnych do 20 stycznia 2014 r.
15 sty 2014
Do 20 stycznia 2014 r. pracodawcy zatrudniający w 2013 r. co najmniej
25 pracowników niepełnosprawnych, którzy byli zobowiązani do wpłat na
PFRON, mają obowiązek sporządzenia i przekazania deklaracji DEK-R za
poprzedni rok. Ci, którzy byli z tych wpłat zwolnieni, sporządzają i
przekazują informację roczną INF-2.
Konieczność złożenia rocznych sprawozdań przez pracodawców
08 sty 2014
Złożenie sprawozdania o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-10) oraz o warunkach pracy (Z-06) należy do obowiązków pracodawcy. Niedochowanie terminu złożenia sprawozdań lub podanie nieprawidłowych danych naraża pracodawcę na karę grzywny lub pozbawienia wolności.
Obowiązki pracodawcy wobec pracowników, którzy rozpoczynają aplikacje prawnicze
27 gru 2013
Od 1 stycznia 2014 r. rozpoczynają się aplikacje radcowska, adwokacka i
notarialna. Pracodawcy, których pracownicy odbywają te aplikacje, mają
wobec nich pewne obowiązki. Zakres tych obowiązków uległ zmianie od 23
sierpnia 2013 r. w wyniku nowelizacji przepisów. Obecnie pracownikom
odbywającym aplikacje przysługuje prawo do płatnego zwolnienia od pracy
tylko wówczas, gdy pracodawca wyraził zgodę na aplikację.
Prawidłowe powierzenie pracownikowi innej pracy
20 gru 2013
Pracodawca ma możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, bez konieczności wypowiadania dotychczasowych warunków pracy lub płacy. Powierzenie pracownikowi innej pracy może nastąpić na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Na przełomie roku więc pracodawca może powierzyć taką
pracę nawet na 6 miesięcy, tj. od 1 października 2013 r. do 31
marca 2014 r.
Ponadto obwarowane jest określonymi w Kodeksie pracy warunkami.
Prawne i finansowe warunki pracowniczego zakazu konkurencji
17 gru 2013
Jednym ze sposobów zabezpieczenia interesów pracodawcy jest zawarcie z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, która może obowiązywać w trakcie zatrudnienia albo po jego ustaniu. O ile umowa obowiązująca podczas zatrudnienia nie powoduje obowiązku wypłaty odszkodowania przez pracodawcę, o tyle zawarcie tzw. klauzuli konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy jest odpłatne.
Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r.
10 gru 2013
Minimalne odszkodowanie za mobbing równa się wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Ile będzie wynosiło w 2014 roku?
Prawa autorskie do utworu pracowniczego
04 gru 2013
Gdy pracownik zatrudniony jest na stanowisku wymagającym kreatywności, często efektem jego pracy bywa utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W takim wypadku może powstać spór o to komu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu będącego dziełem osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę.
Jak poinformować pracownika o zakresie jego obowiązków?
03 gru 2013
Pracownik jest zobligowany do przestrzegania obowiązków przypisanych jego stanowisku pracy. Jednak by pracodawca mógł wymagać od pracownika posłuszeństwa, powinien najpierw prawidłowo poinformować go o zakresie obowiązków. W przeciwnym razie pracownik może uniknąć odpowiedzialności za nieprawidłowe wykonanie powierzonych zadań.
Ugoda między pracodawcą a pracownikiem
15 lis 2013
Ugoda między pracodawcą a pracownikiem pozwala zakończyć spór bez konieczności wydawania wyroku przez sąd. Do jej zawarcia może dojść w postępowaniu przedsądowym, jak i w sądzie. Ugodowemu zakończeniu sprawy pomagają komisje pojednawcze i mediatorzy.
Obowiązki a polecenia służbowe
29 paź 2013
Obowiązkiem pracownika jest m.in. sumienne i staranne wykonywanie pracy oraz stosowanie się do poleceń służbowych. Polecenia służbowe nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę i muszą dotyczyć pracy. Czy polecenia przełożonych mogą tworzyć nowe obowiązki pracownika?
Odszkodowanie z umowy o zakazie konkurencji
23 paź 2013
Umowa o zakazie konkurencji, oprócz m.in. zakresu działalności
konkurencyjnej, której pracownik powinien się powstrzymać czy okresu
obowiązywania tego zakazu, powinna zawierać informacje o wysokości
odszkodowania za przestrzeganie zakazu konkurencji oraz termin i sposób
jego wypłaty. Odszkodowanie z tytułu takiej umowy musi wynosić
przynajmniej 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed
ustaniem stosunku pracy na stanowisku objętym klauzulą konkurencyjną.
Przestój ekonomiczny
16 paź 2013
Przestój ekonomiczny to czas niewykonywania pracy przez pracownika z
przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy.
Warunki i tryb wykonywania pracy w tym okresie przedsiębiorca ustala w
układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami
związkowymi.
Ulgi na przejazdy dla nauczycieli przedszkolnych od 2014 roku
16 paź 2013
Od 2014 roku nauczyciele przedszkolni będą korzystać z ulg na przejazdy komunikacją miejską, jakie dotychczas przysługiwały pozostałym nauczycielom. Jest to wynikiem uchwalenia przez sejm nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz ustawy - Karta Nauczyciela.
Spory o roszczenia ze stosunku pracy
14 paź 2013
W przypadku, gdy pracownik został potraktowany
przez pracodawcę w sposób naruszający przepisy Kodeksu pracy, może
dochodzić swoich praw na drodze sądowej.