REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Holandii - rozliczanie podatków

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Praca w Holandii - rozliczanie podatków. / Fot. Fotolia
Praca w Holandii - rozliczanie podatków. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby , które w 2014 r. pracowały w Holandii, mają czas na rozliczenie się do dnia 1 maja 2015 r. Z początkiem 2014 r. weszły w życie nowelizacje ustaw. Warto wiedzieć, co zmieniło się w rozliczaniu podatków w Holandii.

Trwa okres rozliczeń z fiskusem, w związku z tym chcemy przypomnieć o nowych prawach związanych z płaceniem podatków w Królestwie Niderlandów. Termin składania deklaracji upływa 1 maja, więc jest jeszcze czas by spokojnie zapoznać się z tematem. Jeśli w ubiegłym roku pracowałeś w Holandii, warto wiedzieć, że z początkiem roku 2014 weszły w życie nowelizacje ustaw, których wielu podatników jest wciąż nieświadomych.

REKLAMA

Autopromocja

Co się zmieniło? O czym warto pamiętać?

  1. Zniesiona została kwota wolna od podatku.
  2. Zmieniono stawkę podatkową dla dochodu niższego niż 19000 €  - wzrosła ona z 1,95 % do 5,85 %.
  3. Polacy pracujący i zameldowani w Holandii mogą liczyć na korzystniejsze rozliczenia niż Polacy pracujący bez meldunku, sezonowo.
  4. Przysługująca ulga podatkowa jest teraz proporcjonalna do czasu, który przepracowało się w danym roku w Holandii. Na deklaracji należy więc podać okresy zatrudnienia. Jeśli pracowałeś w Niderlandach pół roku, możesz liczyć jedynie na 50% zniżkę na podatek. Do tej pory nie ważne ile czasu przebywało się i wykonywał pracę na terenie Holandii – jeśli nie został przekroczony pułap dochodów wynoszący 7000 euro brutto, zagwarantowany był 100% zwrot odprowadzonego podatku łącznie ze składką społeczną.
  5. Przy krótkim okresie zatrudnienia w Holandii, warto rozważyć możliwość rozliczenia z partnerem fiskalnym. Będzie to opłacalne w sytuacji, gdy partner pracował w Polsce.

Rekomendowany produkt: PITY 2015 z płytą CD

Prawo podatkowe wciąż ulega zmianom. Wiemy, że również w tym roku zostały wprowadzone jego modyfikacje, które będą istotne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych w roku 2016. By być na bieżąco zalecamy zaglądać na strony państwowych instytucji.

W razie wystąpienia problemów z rozliczaniem, najlepiej zwrócić się do odpowiednich służb. W Holandii  będzie to Urząd Skarbowy. Na jego stronie internetowej znajdziemy wiele użytecznych informacji: www.belastingdienst.nl. Można też skorzystać  z infolinii pod numerem 0800-0534 lub specjalnej infolinii dla obcokrajowców płacących podatki w Holandii: +31 (0)55-5385385.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli w roku 2014 pracowałeś również w kraju, szukaj informacji na stronie internetowej przygotowanej przez Polskie Ministerstwo Finansów: www.szybkipit.pl. Jest tam sporo informacji oraz możliwość zadawania pytań ekspertom.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA