REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Holandii - rozliczanie podatków

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Praca w Holandii - rozliczanie podatków. / Fot. Fotolia
Praca w Holandii - rozliczanie podatków. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby , które w 2014 r. pracowały w Holandii, mają czas na rozliczenie się do dnia 1 maja 2015 r. Z początkiem 2014 r. weszły w życie nowelizacje ustaw. Warto wiedzieć, co zmieniło się w rozliczaniu podatków w Holandii.

Trwa okres rozliczeń z fiskusem, w związku z tym chcemy przypomnieć o nowych prawach związanych z płaceniem podatków w Królestwie Niderlandów. Termin składania deklaracji upływa 1 maja, więc jest jeszcze czas by spokojnie zapoznać się z tematem. Jeśli w ubiegłym roku pracowałeś w Holandii, warto wiedzieć, że z początkiem roku 2014 weszły w życie nowelizacje ustaw, których wielu podatników jest wciąż nieświadomych.

REKLAMA

Autopromocja

Co się zmieniło? O czym warto pamiętać?

  1. Zniesiona została kwota wolna od podatku.
  2. Zmieniono stawkę podatkową dla dochodu niższego niż 19000 €  - wzrosła ona z 1,95 % do 5,85 %.
  3. Polacy pracujący i zameldowani w Holandii mogą liczyć na korzystniejsze rozliczenia niż Polacy pracujący bez meldunku, sezonowo.
  4. Przysługująca ulga podatkowa jest teraz proporcjonalna do czasu, który przepracowało się w danym roku w Holandii. Na deklaracji należy więc podać okresy zatrudnienia. Jeśli pracowałeś w Niderlandach pół roku, możesz liczyć jedynie na 50% zniżkę na podatek. Do tej pory nie ważne ile czasu przebywało się i wykonywał pracę na terenie Holandii – jeśli nie został przekroczony pułap dochodów wynoszący 7000 euro brutto, zagwarantowany był 100% zwrot odprowadzonego podatku łącznie ze składką społeczną.
  5. Przy krótkim okresie zatrudnienia w Holandii, warto rozważyć możliwość rozliczenia z partnerem fiskalnym. Będzie to opłacalne w sytuacji, gdy partner pracował w Polsce.

Rekomendowany produkt: PITY 2015 z płytą CD

Prawo podatkowe wciąż ulega zmianom. Wiemy, że również w tym roku zostały wprowadzone jego modyfikacje, które będą istotne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych w roku 2016. By być na bieżąco zalecamy zaglądać na strony państwowych instytucji.

W razie wystąpienia problemów z rozliczaniem, najlepiej zwrócić się do odpowiednich służb. W Holandii  będzie to Urząd Skarbowy. Na jego stronie internetowej znajdziemy wiele użytecznych informacji: www.belastingdienst.nl. Można też skorzystać  z infolinii pod numerem 0800-0534 lub specjalnej infolinii dla obcokrajowców płacących podatki w Holandii: +31 (0)55-5385385.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli w roku 2014 pracowałeś również w kraju, szukaj informacji na stronie internetowej przygotowanej przez Polskie Ministerstwo Finansów: www.szybkipit.pl. Jest tam sporo informacji oraz możliwość zadawania pytań ekspertom.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RIO: Jak prawidłowo zatrudnić dyrektora?

Dyrektora instytucji kultury nie można zatrudnić na podstawie umowy o pracę. Organizator instytucji powinien powołać dyrektora na okres od trzech do siedmiu lat.

Sukces pracy w systemie hybrydowym mocno zależy od sposobu zarządzania zespołem. Jak z wyzwaniami radzą sobie najskuteczniejsi hybrydowi menadżerowie

Polacy pokochali pracę hybrydową. Według badania Pracuj.pl preferuje ją 49 proc. respondentów. W tej grupie 29 proc. chciałaby hybrydy z większą liczbą dni pracy zdalnej niż stacjonarnej. Z kolei badania Colliers Define wskazują, że już 96 proc. firm deklaruje pracę w tym trybie.

Wakacje składkowe a Mały ZUS Plus [Wytyczne ZUS]

Są już wytyczne ZUS dotyczące zasad wakacji składkowych dla przedsiębiorców korzystających z ulgi Mały ZUS Plus. Jak ZUS precyzuje sytuację tych osób? Informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Agnieszka Majewska.

Stawka godzinowa 2025 netto [Rozporządzenie]

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2025 roku wyniesie 30,50 zł brutto. Ile to netto? Jaka będzie kwota netto minimalnej płacy? Jak stawka godzinowa zmieniała się od 2017 roku, kiedy to została ustanowiona po raz pierwszy?

REKLAMA

W 2025 r. będą 2 dodatkowe dni wolne za święta wypadające w sobotę

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawców obowiązek udzielenia innego dnia wolnego, jeżeli święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę. Zgodnie z kalendarzem na 2025 rok dwukrotnie dojdzie do takiej sytuacji. Kiedy pracownicy będą mieli dodatkowe wolne?

Pracownicy narzekają na pracodawców, że nie inwestują oni w ich rozwój. Deficyt szkoleń jest powszechnie odczuwalny nie tylko w Polsce, ale i na innych rynkach pracy

Pracodawcy mają bardzo prosty i skuteczny sposób na utrzymanie pracowników w warunkach trudnego rynku pracy. To umożliwienie im rozwoju zawodowego. Inwestycja w szkolenia jest bardziej opłacalna niż kosztowne rekrutacje niezbędne do bieżącego uzupełninia ubytków w załodze.

Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Będą m.in. pakiety aktywizacyjne, pożyczki edukacyjne i bony na zasiedlenie dla wszystkich bezrobotnych

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z jego najważniejszych celów jest zwiększenie skuteczności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia. Projektodawcy zakładają, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

Zmęczenie w pracy: najmocniej dokucza najmłodszym pracownikom, zarówno psychiczne jak i fizyczne

Szczególnie we znaki młodym pracownikom daje się jednak zmęczenie psychiczne. Głównie wskutek monotonii w pracy, powtarzalności oraz zbyt dużej ilości zadań i obowiązków oraz nadmiernego stresu. Na rynku pracy to coraz większy problem.

REKLAMA

Wnioski do końca listopada 2024 roku [Wakacje składkowe ZUS]

Nie chcesz płacić składek ZUS za grudzień 2024 roku? Złóż wniosek do końca listopada. Wakacje składkowe 2024 dotyczą tylko grudnia. W przyszłym roku przedsiębiorca wybierze miesiąc, w którym państwo opłaci składki za niego.

Czas pracy w 2025 r. - dni pracy, godziny pracy, święta, okresy rozliczeniowe

W 2025 r. będziemy musieli przepracować 250 dni roboczych obejmujących równe 2000 godzin. W przyszłym roku będą dwa święta przypadające w sobotę, które obniżą wymiar czasu pracy.

REKLAMA