| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Praca w Holandii - rozliczanie podatków

Praca w Holandii - rozliczanie podatków

Osoby , które w 2014 r. pracowały w Holandii, mają czas na rozliczenie się do dnia 1 maja 2015 r. Z początkiem 2014 r. weszły w życie nowelizacje ustaw. Warto wiedzieć, co zmieniło się w rozliczaniu podatków w Holandii.

Trwa okres rozliczeń z fiskusem, w związku z tym chcemy przypomnieć o nowych prawach związanych z płaceniem podatków w Królestwie Niderlandów. Termin składania deklaracji upływa 1 maja, więc jest jeszcze czas by spokojnie zapoznać się z tematem. Jeśli w ubiegłym roku pracowałeś w Holandii, warto wiedzieć, że z początkiem roku 2014 weszły w życie nowelizacje ustaw, których wielu podatników jest wciąż nieświadomych.

Co się zmieniło? O czym warto pamiętać?

  1. Zniesiona została kwota wolna od podatku.
  2. Zmieniono stawkę podatkową dla dochodu niższego niż 19000 €  - wzrosła ona z 1,95 % do 5,85 %.
  3. Polacy pracujący i zameldowani w Holandii mogą liczyć na korzystniejsze rozliczenia niż Polacy pracujący bez meldunku, sezonowo.
  4. Przysługująca ulga podatkowa jest teraz proporcjonalna do czasu, który przepracowało się w danym roku w Holandii. Na deklaracji należy więc podać okresy zatrudnienia. Jeśli pracowałeś w Niderlandach pół roku, możesz liczyć jedynie na 50% zniżkę na podatek. Do tej pory nie ważne ile czasu przebywało się i wykonywał pracę na terenie Holandii – jeśli nie został przekroczony pułap dochodów wynoszący 7000 euro brutto, zagwarantowany był 100% zwrot odprowadzonego podatku łącznie ze składką społeczną.
  5. Przy krótkim okresie zatrudnienia w Holandii, warto rozważyć możliwość rozliczenia z partnerem fiskalnym. Będzie to opłacalne w sytuacji, gdy partner pracował w Polsce.

Rekomendowany produkt: PITY 2015 z płytą CD

Prawo podatkowe wciąż ulega zmianom. Wiemy, że również w tym roku zostały wprowadzone jego modyfikacje, które będą istotne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych w roku 2016. By być na bieżąco zalecamy zaglądać na strony państwowych instytucji.

W razie wystąpienia problemów z rozliczaniem, najlepiej zwrócić się do odpowiednich służb. W Holandii  będzie to Urząd Skarbowy. Na jego stronie internetowej znajdziemy wiele użytecznych informacji: www.belastingdienst.nl. Można też skorzystać  z infolinii pod numerem 0800-0534 lub specjalnej infolinii dla obcokrajowców płacących podatki w Holandii: +31 (0)55-5385385.

Jeśli w roku 2014 pracowałeś również w kraju, szukaj informacji na stronie internetowej przygotowanej przez Polskie Ministerstwo Finansów: www.szybkipit.pl. Jest tam sporo informacji oraz możliwość zadawania pytań ekspertom.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Czytaj także

Ekspert:

pracujwunii.pl

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zdjęcia

Praca w Holandii - rozliczanie podatków. / Fot. Fotolia
Praca w Holandii - rozliczanie podatków. / Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Lech

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »