Czy pracownik lub gość przebywający na terenie zakładu może odmówić badania trzeźwości
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku odmowy badania, w sytuacji, gdy zachowanie pracownika budzi uzasadnione wątpliwości co do jego stanu psychofizycznego, pracodawca powinien udokumentować powyższe okoliczności, przykładowo w formie notatki służbowej opisującej m.in. nietypowe zachowania pracownika. Odmowa przeprowadzenia takiego badania może stanowić dla pracownika okoliczność obciążającą, uzasadniającą podejrzenie, że dany pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu.
REKLAMA
Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS
Co do osób przebywających na terenie zakładu pracy, właściciel terenu prywatnego może ustalić zasady wjazdu i przebywania na nim, w tym zasady związane ze stanem nietrzeźwości. W przypadku obszaru stanowiącego zakład pracy, takie działanie może też być uzasadnione potrzebą zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy, gdyż pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie zakładu pracy.
Przebywanie na terenie zakładu pracy osób po zażyciu alkoholu stanowi zaś bezpośrednie ryzyko nastąpienia wypadku.
Zatem w sytuacji odmowy przez kierowcę zewnętrznej firmy poddania się badaniu, pracodawca może odmówić wjazdu na teren zakładu pracy. Jednakże w przypadku osób niebędących pracownikami zakładu pracy jedyną podstawą przeprowadzenia badań jest zgoda tych osób. Jedynie bowiem określone organy mają prawo do przymusowego przeprowadzenia badania i to wyłącznie w przypadkach określonych przepisami prawa. Osoba kontrolowana będąca gościem może zatem zawsze odmówić poddania się badaniu.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat