reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Umowa o zakazie konkurencji w prawie pracy

Umowa o zakazie konkurencji w prawie pracy

Jako działalność konkurencyjną można wskazać działalność pracownika naruszającą lub zagrażają­cą interesom pracodawcy. Pracownicy w umowie o zakazie konkurencji zarówno na czas trwania umowy o pracę, jak i po jej zakończeniu mogą zostać zobowiąza­ni do powstrzymania się od działalności kon­kurencyjnej wobec pracodawcy.

Aktywność całkowicie lub częściowo pokrywają­ca się z zakresem działalności podstawowej lub ubocznej pracodawcy oraz skierowana całkowi­cie lub częściowo do tego samego kręgu osób. Jako działalność konkurencyjną można również wskazać produkcję dóbr lub świadczenie usług mających charakter substytucyjny w stosunku do dóbr lub usług oferowanych przez przedsiębiorcę.

Umowa o zakazie konkurencji

Pracownicy w umowie o zakazie konkurencji zarówno na czas trwania umowy o pracę, jak i po jej zakończeniu mogą zostać zobowiąza­ni do powstrzymania się od działalności kon­kurencyjnej wobec pracodawcy. Zakres działal­ności konkurencyjnej powinien określić praco­dawca w umowie o zakazie konkurencji. Nawet w przypadku braku umowy o zakazie konkuren­cji pracownik w czasie stosunku pracy powinien powstrzymać się od działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Pracownik powinien bowiem dbać o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy).

Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Wynagrodzenie, odszkodowanie

Jeżeli umowa o zakazie konkurencji została pod­pisana na okres trwającego zatrudnienia, to pra­codawca nie ma obowiązku przyznania pracowni­kom objętym zakazem konkurencji rekompensaty czy odszkodowania z tego tytułu. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidziane­go w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy o odpowiedzialno­ści pracownika za szkodę wyrządzoną praco­dawcy.

W umowie o zakazie konkurencji po ustaniu sto­sunku pracy strony określają wysokość odszko­dowania należnego pracownikowi od pracodaw­cy. Odszkodowanie nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracowni­ka przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie może być wypłaca­ne w miesięcznych ratach. Brak klauzuli o odszko­dowaniu w umowie nie skutkuje nieważnością umowy, a jedynie powoduje z mocy prawa obo­wiązek jego zapłaty. W razie sporu o odszkodo­waniu orzeka sąd pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama