Umowa o zakazie konkurencji w prawie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Aktywność całkowicie lub częściowo pokrywająca się z zakresem działalności podstawowej lub ubocznej pracodawcy oraz skierowana całkowicie lub częściowo do tego samego kręgu osób. Jako działalność konkurencyjną można również wskazać produkcję dóbr lub świadczenie usług mających charakter substytucyjny w stosunku do dóbr lub usług oferowanych przez przedsiębiorcę.
REKLAMA
Umowa o zakazie konkurencji
Pracownicy w umowie o zakazie konkurencji zarówno na czas trwania umowy o pracę, jak i po jej zakończeniu mogą zostać zobowiązani do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Zakres działalności konkurencyjnej powinien określić pracodawca w umowie o zakazie konkurencji. Nawet w przypadku braku umowy o zakazie konkurencji pracownik w czasie stosunku pracy powinien powstrzymać się od działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Pracownik powinien bowiem dbać o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy).
Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis
Wynagrodzenie, odszkodowanie
Jeżeli umowa o zakazie konkurencji została podpisana na okres trwającego zatrudnienia, to pracodawca nie ma obowiązku przyznania pracownikom objętym zakazem konkurencji rekompensaty czy odszkodowania z tego tytułu. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy o odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy.
W umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy strony określają wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy. Odszkodowanie nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. Brak klauzuli o odszkodowaniu w umowie nie skutkuje nieważnością umowy, a jedynie powoduje z mocy prawa obowiązek jego zapłaty. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka sąd pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat