Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika - obowiązek pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
Uzupełnienie lub poszerzenie wykształcenia w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych.
REKLAMA
Urlop szkoleniowy
Dokształcającym się w ten sposób pracownikom przysługuje płatny urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze:
- 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
- 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
- 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS
Pracodawca powinien zawrzeć z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę szkoleniową określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę taką zawiera się na piśmie.
Jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, to nie musi zawierać z nim umowy szkoleniowej.
Dofinansowanie
Pracodawca może się zdecydować na przyznanie pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowych świadczeń, m.in. pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie itd. Nie są to jednak świadczenia obowiązkowe i zależą od wyłącznej woli pracodawcy.
Takie dodatkowe dofinansowanie nauki pracownika może mieć swoje konsekwencje w przypadku:
- niepodejmowania bez uzasadnionych przyczyn podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika albo przerwania podnoszenia tych kwalifikacji,
- rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po ich ukończeniu, w terminie, w którym pracownik zobowiązał się do pozostawania w zatrudnieniu - nie dłużej niż 3 lata,
- rozwiązania przez pracownika stosunku pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z powodu mobbingu,
- rozwiązania przez pracownika stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy lub z powodu mobbingu, mimo że takie przyczyny nie wystąpiły.
W takich przypadkach pracownik może być zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.
Pracownikowi podejmującemu dokształcanie z własnej inicjatywy może być udzielony urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia, w wymiarze ustalonym w porozumieniu między pracodawcą i pracownikiem. Przyznanie tych świadczeń zależy od dobrej woli pracodawcy.
Podnoszenie kwalifikacji a podatek
Świadczenia przysługujące pracownikowi podejmującemu naukę w szkołach lub w formach pozaszkolnych, przyznane przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 90 updof). Zwolnienie to nie obejmuje wynagrodzenia otrzymanego za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy.
Zajrzyj na nasze FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat