REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewypłacalność pracodawcy w prawie pracy

Niewypłacalność pracodawcy w prawie pracy /Fot. Fotolia
Niewypłacalność pracodawcy w prawie pracy /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niewypłacalność pracodawcy zachodzi, gdy na pod­stawie przepisów prawa upadłościowego i napraw­czego sąd upadłościowy wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości pracodawcy obejmującej likwidację majątku dłużnika, ogłoszeniu upadłości pracodawcy z możliwością zawarcia układu. W sytuacji gdy pracodawca jest niewypłacalny, roszczenia jego pracowników, byłych pracowni­ków lub członków rodziny zmarłego pracowni­ka są zaspokajane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Niewypłacalność pracodawcy

Niewypłacalność pracodawcy zachodzi, gdy na pod­stawie przepisów prawa upadłościowego i napraw­czego sąd upadłościowy wyda postanowienie o:

Autopromocja
  • ogłoszeniu upadłości pracodawcy obejmującej likwidację majątku dłużnika,
  • ogłoszeniu upadłości pracodawcy z możliwością zawarcia układu,
  • zmianie postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika,
  • oddaleniu wniosku o ogłoszeniu upadłości pra­codawcy, jeżeli jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania,
  • oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem reje­strowym, zastawem skarbowym lub hipote­ką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.

Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS

Niewypłacalność pracodawcy zachodzi również wtedy, gdy w postępowaniu krajowym, w razie niezaspokojenia przez pracodawcę roszczeń pra­cowniczych z powodu braku środków finansowych:

  • na podstawie przepisów prawa upadłościowego i naprawczego sąd upadłościowy wyda postano­wienie o umorzeniu postępowania upadłościowe­go obejmującego likwidację majątku upadłego, jeżeli:

- majątek pozostały po wyłączeniu z niego przedmiotów majątkowych dłużnika obciążo­nych hipoteką, zastawem, zastawem rejestro­wym, zastawem skarbowym lub hipoteką mor­ską nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania,

- wierzyciele zobowiązani uchwałą zgromadze­nia wierzycieli albo postanowieniem sędziego komisarza nie złożyli w wyznaczonym termi­nie zaliczki na koszty postępowania, a brakuje płynnych funduszy na te koszty,

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • organ założycielski podejmie decyzję o wdroże­niu postępowania likwidacyjnego wobec przed­siębiorstwa państwowego, o ile likwidacja nie jest skutkiem przekształcenia, łączenia lub podziału tego przedsiębiorstwa,
  • sąd orzeknie rozwiązanie spółki prawa handlo­wego, w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych,
  • minister właściwy do spraw gospodarki wyda, na podstawie przepisów o swobodzie działal­ności gospodarczej, decyzję o zakazie wykony­wania działalności gospodarczej, wykonywanej na takich samych zasadach jak przedsiębior­cy polscy, przez przedsiębiorcę zagranicznego w ramach oddziału utworzonego z siedzibą na terytorium Polski,
  • minister właściwy do spraw gospodarki wyda, na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, decyzję o zakazie wykonywania działalności przez przedsiębiorcę zagraniczne­go, w ramach przedstawicielstwa utworzonego z siedzibą na terytorium Polski,
  • zgodnie z przepisami Prawa działalności gospo­darczej lub przepisami o swobodzie działalności gospodarczej organ ewidencyjny wykreśli praco­dawcę, będącego osobą fizyczną, z Ewidencji Działalności Gospodarczej (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) w wyni­ku zawiadomienia o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej lub stwierdzenia trwa­łego zaprzestania wykonywania przez pracodaw­cę działalności gospodarczej.

Niewypłacalność pracodawcy zachodzi również w razie niezaspokojenia roszczeń pracowniczych z powodu braku środków finansowych w przypad­ku faktycznego zaprzestania działalności przez pra­codawcę, trwającego dłużej niż 2 miesiące.

Niewypłacalność a składki

Niewypłacalność pracodawcy występuje m.in. w przypadku, gdy:

  • zostanie wszczęte wobec niego postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne,
  • przedsiębiorca faktycznie zaprzestanie dzia­łalności i porzuci firmę bez przeprowadzenia koniecznych procedur likwidacyjnych.

W sytuacji gdy pracodawca jest niewypłacalny, roszczenia jego pracowników, byłych pracowni­ków lub członków rodziny zmarłego pracowni­ka są zaspokajane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Oprócz roszczeń pra­cowniczych z FGŚP opłacane są również skład­ki na ubezpieczenia społeczne należne od pra­codawcy.

W uzasadnionych przypadkach z powodu niewypła­calności pracodawcy ZUS może umorzyć zaległo­ści płatnika w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, o ile są całkowicie nieścią­galne. Dotyczy to głównie płatników, wobec których m.in. został oddalony wniosek o ogłoszenie upad­łości z powodu bankructwa lub umorzenia postę­powania upadłościowego (art. 13 i art. 361 pkt 1 Prawa upadłościowego i naprawczego).

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca członków korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

REKLAMA