REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak udowodnić mobbing w pracy?

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Niemyjska
Jak udowodnić mobbing w pracy? / Fot. Fotolia
Jak udowodnić mobbing w pracy? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mobbing najczęściej dotyka młodych pracowników, młode małżeństwa i osoby w wieku 50+. Sytuacja, w jakiej się znajdują na danym etapie życia, sprawie, że bardzo zależy im na utrzymaniu pracy, co sprzyja mobbingowi ze strony pracodawcy. Jak przeciwdziałać temu zjawisku? Jak udowodnić mobbing w pracy?

Mobbing w pracy

Dla wielu pracowników mobbing oznacza bezradność, upokorzenie, nadmierny stres. Nie musi tak być! Warto wiedzieć, jakie działania podjąć, by oprzeć się oprawcy, pokonać go. Niewiedza pracowników, uległość, brak asertywności to fundamenty, na których budowany jest mobbing. Sprawdź, jak z nim walczyć!

Autopromocja

Opisywane zjawisko dotyka wielu pracowników. Szybkie tempo życia, rywalizacja, stres przyczyniają się do tego, że mobbing dosięga osoby zatrudnione w różnych instytucjach, zarówno tych prywatnych jak i publicznych. Ciągle jednak za mało się o nim mówi, a wiele osób ma problem nawet z jego definicją.

Co to jest mobbing?

Zgodnie z definicją opisaną w Kodeksie pracy są to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Warto podkreślić, że grupą najbardziej narażoną na mobbing są osoby młode, samotne, tzw. single, którzy mogą wyróżniać się pracowitością, poświęceniem swego czasu wolnego na rzecz pracy, a więc są potencjalnie większym zagrożeniem dla osób posiadających rodzinę i niestawiających kariery na 1. miejscu, na danym etapie swojego życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inną grupą są natomiast młodzi małżonkowie, rodzice, z kredytem, którym silnie zależy na pracy. Takie osoby szczególnie obawiają się zwolnienia, co powoduje, że mogą być podatne na mobbing i trudniej im przeciwstawić się tego typu niepożądanym działaniom. Nie mogą przecież lekkomyślnie rzucić pracy.

Ostatnią z grup szczególnie narażonych na opisywane zjawisko są osoby w wieku 50+. Mają one często problem ze znalezieniem pracy, a towarzystwo osób młodych niekiedy może negatywnie wpływać na samoocenę takich osób. One też obawiają się utraty zatrudnienia, więc mogą stać się łatwym celem mobbera.

Warto nadmienić, że nie tylko wyżej wskazane grupy osób mogą być mobbingowane. To zjawisko może dotknąć niemal każdego pracownika, na każdym szczeblu kariery. Wszystko zależy bowiem od tego, z jakimi ludźmi pracujemy.

Ważna jest psychika

Mobberzy wykorzystują swoją pozycję i słabość psychiki osoby mobbingowanej. Aby więc przeciwstawić się temu zjawisku, warto być osobą asertywną i pokazać mobberowi, że nie ulegamy jego presji. Jest to trudne, ale warto spróbować. Poza asertywną postawą psychiczną, osoba mobbingowana, przynajmniej pośrednio, może wpłynąć na pozycję mobbera w firmie. Należy o tym pamiętać.

Osoby mobbingowane zwykle bardzo szybko poddają się, nie widząc wyjścia z trudnej sytuacji, w jakiej się znalazły. Tymczasem im więcej wiemy nt. zjawiska mobbingu, tym lepiej możemy się przed nim bronić. Jakie działania należy podjąć, gdy czujemy się mobbingowani?

Działania, które powinna podjąć osoba mobbingowana

Mobberzy lubią działać w ukryciu, na osobności – przeciwstaw się temu. Staraj się nie zostawać z taką osobą w sytuacji „sam na sam”, otwieraj drzwi, gdy z nią rozmawiasz, staraj się, aby Wasze kontakty odbywały się na przestrzeni otwartej, w towarzystwie innych osób.

Jeśli pojawi się jakiś problem zawodowy, rozmawiaj o możliwościach jego rozwiązania w obecności innych osób, przedstawiaj alternatywy, nie bądź bierny.

Warto także rozmawiać z innymi osobami, o tym, co dzieje się w pracy. Opowiadaj o zdarzeniach, emocjach, miejscu i okolicznościach. Dziel się uwagami ze współpracownikami, rodziną, znajomymi – zaufanymi osobami. Nie bój się poprosić o pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba.

Zapisuj wszystkie zdarzenia, które postrzegasz jako mobbing - opisuj sytuacje, czas i miejsce. Przechowuj swoje notatki, nawet, jeśli nikt nie był świadkiem opisywanego zdarzenia.

Postaraj się znaleźć jedną lub kilka osób, które staną po Twojej stronie. Najlepiej, jeśli taka osoba będzie miała pewien autorytet w pracy, określoną i ugruntowaną pozycję.

Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić?

I wreszcie - postaw się oprawcy!

Nie bądź bierną ofiarą. Dyskutuj. Staraj się szukać rozwiązania, rozmawiaj, a jeśli nie uda Ci się podjąć dyskusji, reaguj na słowne zaczepki. Pokaż swoją siłę psychiczną. To nie musi oznaczać kłótni, wystarczy, że udowodnisz swoją postawą, że jesteś świadom sytuacji, jaka ma miejsce i dasz do zrozumienia, że nie zamierzasz lekceważyć ani też tolerować takich sytuacji.

Szereg podjętych działań nie musi oznaczać, że osoba mobbingowana wygra ze swoim oprawcą, może jednak skutecznie go zniechęcić do kontynuowania niecnego procederu.

Czy rozmowy z mobberem można nagrywać?

Ze względu na powszechność urządzeń i aplikacji w telefonach do nagrywania, coraz więcej osób zastanawia się nad legalnością takich działań. Sytuacja nie jest jednoznaczna pod kątem prawnym w tym wypadku. Zgodnie z przepisami prawa nie wolno nagrywać innych osób, bez ich zgody. Jednak w przypadku spraw rodzinnych lub pracowniczych zdarzało się, że niektóre sądy dopuszczały nagrania jako dowód rzeczowy w sprawie. Wszystko więc zależy od indywidualnej sytuacji i decyzji sądu.

Dlaczego podjęcie działania jest niezwykle ważne?

Przede wszystkim chodzi o to, aby zniechęcić mobbera do działania. Jeśli to się nie uda – możemy mu utrudnić sytuację mobbingu. Warto też to zrobić dla ochrony własnego zdrowia psychicznego. Wreszcie ostatnim, ale szczególnie ważnym powodem jest fakt, że w momencie, gdy dojdzie do procesu sądowego, to właśnie osoba mobbingowana musi udowodnić, że do zjawiska mobbingu w ogóle doszło, to po jej stronie leży ciężar dowodu. Sytuacja wygląda więc zupełnie odwrotnie niż w przypadku procesu o dyskryminację pracownika (tu pracodawca musi udowodnić, że do dyskryminacji nie doszło).
W związku z powyższym wszystkie zebrane dowody materialne są przydatne na etapie dochodzenia swoich praw.

Z mobbingiem należy walczyć, da się go pokonać. Choć nie jest to proces łatwy, to jednak tylko aktywna, asertywna postawa mobbingowanego może doprowadzić do pozytywnego dla niego  zakończenia sporu. Najważniejsze, to być pracownikiem świadomym swoich praw i obowiązków, nieulegającym negatywnym wpływom otoczenia.

Zanim taka sytuacja nas dotknie, warto popracować nad swoją asertywnością i siłą psychiczną, która może okazać się zbawienna w przypadku nieoczekiwanych sytuacji, nie tylko zawodowych.

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
http://nomobbing.pl/porady/Co%20mozesz%20zrobic.php
http://kancelariazatorski.pl/czy-nagrywanie-rozmow-jest-legalne/

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce! Sprawdź, kogo poszukują pracodawcy.

    Jaki zawód jest najbardziej poszukiwany w Polsce? Kogo na polskim rynku pracy brakuje nawet bardziej niż kierowców i informatyków? Kompetencje tych pracowników są niezbędne do uruchamiania nowych, dużych inwestycji.

    Pracownicy urzędów państwowych. Będą nowe przepisy o czasie pracy w urzędach

    Prezes Rady Ministrów określi w rozporządzeniu zasady ustalania przez kierowników urzędów czasu pracy urzędów, w których są zatrudnieni urzędnicy państwowi oraz inni pracownicy. Nowe przepisy mają m.in. na celu umożliwienie zastosowania bardziej elastycznych rozwiązań w zakresie organizacji pracy urzędów.

    Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

    Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

    Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

    Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

    REKLAMA

    Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

    Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

    Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

    Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku

    REKLAMA

    Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

    Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

    Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

    Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

    REKLAMA