REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca przy komputerze - uprawnienia pracownika

Praca przy komputerze - uprawnienia pracownika/fot. Fotolia
Praca przy komputerze - uprawnienia pracownika/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi pracującemu przed monitorem ekranowym przez co najmniej 4 godziny na dobę pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary korygujące wzrok oraz co najmniej 5 minutową przerwę wliczaną do czasu pracy. Ponadto pracownik ma prawo do dodatku pieniężnego za pracę przy komputerze, jeśli przewiduje to umowa o pracę.

Pracownikowi pracującemu przed monitorem ekranowym przez co najmniej 4 godziny na dobę pracodawca musi zapewnić okulary korygujące wzrok, jeżeli konieczność ich stosowania zalecił lekarz sprawujący w zakładzie pracy opiekę lekar­ską w wyniku przeprowadzonych badań profilak­tycznych.

REKLAMA

Autopromocja

Ponadto pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom:

 • przemienne łączenie pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywany­mi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłu­dze monitora ekranowego lub
 • co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Należy również pamiętać, że pracownica w ciąży nie może pracować przy monitorze ekranowym dłu­żej niż 4 godziny na dobę. Jeżeli pracodawca nie ma dla niej innej pracy, to po przepracowaniu przez nią 4 godzin przy komputerze powinien ją zwolnić z obowiązku dalszego świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia.

Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dodatek za pracę przy komputerze

Pracownik ma prawo do dodatku pieniężnego za pracę przy komputerze tylko wtedy, gdy takie świadczenie przewidują obowiązujące u pracodaw­cy przepisy płacowe, np. regulamin wynagradzania lub umowa o pracę.

Powierzenie pracownikowi komputera stacjonar­nego stanowiącego własność pracodawcy na zasadzie powierzenia mienia nie jest konieczne. Komputer stacjonarny stanowi wyposażenie biura i pracownik korzysta z niego wyłącznie w godzi­nach pracy, a po jej zakończeniu pozostawia go w siedzibie pracodawcy. Zasady odpowiedzial­ności za taki komputer regulują ogólne zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone w mie­niu pracodawcy. W przypadku laptopa pracodaw­ca zwykle zawiera z pracownikiem umowę o korzy­stanie z takiego komputera, w której są określane m.in. zasady ponoszenia kosztów jego użytkowa­nia. Pracownik ponosi zwykłe koszty utrzymania komputera (np. wydatki na prąd, jeżeli pracuje w domu, koszty środków do konserwacji i czysz­czenia sprzętu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca jest zobowiązany refundować pra­cownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okuli­stycznych przeprowadzonych w ramach profilak­tycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze moni­tora ekranowego.

Wysokość, w jakiej pracodawca pokrywa koszt okularów, powinna być sprecyzowana w przepi­sach wewnątrzzakładowych. Należy przyjąć, że pra­codawca pokrywa koszt zakupu szkieł oraz opra­wek w standardzie podstawowym.

Podatki

 1. Na podstawie umowy cywilnoprawnej zawar­tej z pracodawcą pracownik może wykorzy­stywać prywatny komputer do celów służbo­wych. Z tego tytułu pracownikowi przysługuje od pracodawcy ekwiwalent pieniężny. Takie świadczenie jest zwolnione z podatku wów­czas, gdy:
 • spełnia cechy ekwiwalentu (nie może być ryczałtem) i ma formę pieniężną. Nie spełnia tego warunku wypłata ekwiwalentu w innej formie,
 • wysokość ekwiwalentu powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom. Musi zachodzić racjonalny związek między kwotą wypłaconą pracownikowi i wartością używanego do celów służbowych kompute­ra należącego do pracownika oraz stopniem jego zużycia dokonanego w trakcie używania. Nadwyżka ponad uzasadnione koszty podle­ga opodatkowaniu jako przychód ze stosun­ku pracy,
 • narzędzia, materiały lub sprzęt muszą sta­nowić własność pracownika, potwierdzo­ną wszelkimi dowodami, np. fakturą zaku­pu lub umową sprzedaży. Sprzęt nie może być np. użyczony czy wynajęty pracownikowi przez osoby trzecie,
 • komputer należący do pracownika musi być wykorzystywany przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.
 1. Pracownik, któremu pracodawca przyznał doda­tek za pracę przy komputerze, otrzymuje przy­chód podlegający opodatkowaniu w pełnej wysokości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

REKLAMA

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA