REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca przy komputerze - uprawnienia pracownika

Praca przy komputerze - uprawnienia pracownika/fot. Fotolia
Praca przy komputerze - uprawnienia pracownika/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi pracującemu przed monitorem ekranowym przez co najmniej 4 godziny na dobę pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary korygujące wzrok oraz co najmniej 5 minutową przerwę wliczaną do czasu pracy. Ponadto pracownik ma prawo do dodatku pieniężnego za pracę przy komputerze, jeśli przewiduje to umowa o pracę.

Pracownikowi pracującemu przed monitorem ekranowym przez co najmniej 4 godziny na dobę pracodawca musi zapewnić okulary korygujące wzrok, jeżeli konieczność ich stosowania zalecił lekarz sprawujący w zakładzie pracy opiekę lekar­ską w wyniku przeprowadzonych badań profilak­tycznych.

Autopromocja

Ponadto pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom:

 • przemienne łączenie pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywany­mi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłu­dze monitora ekranowego lub
 • co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Należy również pamiętać, że pracownica w ciąży nie może pracować przy monitorze ekranowym dłu­żej niż 4 godziny na dobę. Jeżeli pracodawca nie ma dla niej innej pracy, to po przepracowaniu przez nią 4 godzin przy komputerze powinien ją zwolnić z obowiązku dalszego świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia.

Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dodatek za pracę przy komputerze

Pracownik ma prawo do dodatku pieniężnego za pracę przy komputerze tylko wtedy, gdy takie świadczenie przewidują obowiązujące u pracodaw­cy przepisy płacowe, np. regulamin wynagradzania lub umowa o pracę.

Powierzenie pracownikowi komputera stacjonar­nego stanowiącego własność pracodawcy na zasadzie powierzenia mienia nie jest konieczne. Komputer stacjonarny stanowi wyposażenie biura i pracownik korzysta z niego wyłącznie w godzi­nach pracy, a po jej zakończeniu pozostawia go w siedzibie pracodawcy. Zasady odpowiedzial­ności za taki komputer regulują ogólne zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone w mie­niu pracodawcy. W przypadku laptopa pracodaw­ca zwykle zawiera z pracownikiem umowę o korzy­stanie z takiego komputera, w której są określane m.in. zasady ponoszenia kosztów jego użytkowa­nia. Pracownik ponosi zwykłe koszty utrzymania komputera (np. wydatki na prąd, jeżeli pracuje w domu, koszty środków do konserwacji i czysz­czenia sprzętu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca jest zobowiązany refundować pra­cownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okuli­stycznych przeprowadzonych w ramach profilak­tycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze moni­tora ekranowego.

Wysokość, w jakiej pracodawca pokrywa koszt okularów, powinna być sprecyzowana w przepi­sach wewnątrzzakładowych. Należy przyjąć, że pra­codawca pokrywa koszt zakupu szkieł oraz opra­wek w standardzie podstawowym.

Podatki

 1. Na podstawie umowy cywilnoprawnej zawar­tej z pracodawcą pracownik może wykorzy­stywać prywatny komputer do celów służbo­wych. Z tego tytułu pracownikowi przysługuje od pracodawcy ekwiwalent pieniężny. Takie świadczenie jest zwolnione z podatku wów­czas, gdy:
 • spełnia cechy ekwiwalentu (nie może być ryczałtem) i ma formę pieniężną. Nie spełnia tego warunku wypłata ekwiwalentu w innej formie,
 • wysokość ekwiwalentu powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom. Musi zachodzić racjonalny związek między kwotą wypłaconą pracownikowi i wartością używanego do celów służbowych kompute­ra należącego do pracownika oraz stopniem jego zużycia dokonanego w trakcie używania. Nadwyżka ponad uzasadnione koszty podle­ga opodatkowaniu jako przychód ze stosun­ku pracy,
 • narzędzia, materiały lub sprzęt muszą sta­nowić własność pracownika, potwierdzo­ną wszelkimi dowodami, np. fakturą zaku­pu lub umową sprzedaży. Sprzęt nie może być np. użyczony czy wynajęty pracownikowi przez osoby trzecie,
 • komputer należący do pracownika musi być wykorzystywany przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.
 1. Pracownik, któremu pracodawca przyznał doda­tek za pracę przy komputerze, otrzymuje przy­chód podlegający opodatkowaniu w pełnej wysokości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  REKLAMA

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  REKLAMA