Praca przy komputerze - uprawnienia pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Pracownikowi pracującemu przed monitorem ekranowym przez co najmniej 4 godziny na dobę pracodawca musi zapewnić okulary korygujące wzrok, jeżeli konieczność ich stosowania zalecił lekarz sprawujący w zakładzie pracy opiekę lekarską w wyniku przeprowadzonych badań profilaktycznych.
REKLAMA
Ponadto pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom:
- przemienne łączenie pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub
- co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Należy również pamiętać, że pracownica w ciąży nie może pracować przy monitorze ekranowym dłużej niż 4 godziny na dobę. Jeżeli pracodawca nie ma dla niej innej pracy, to po przepracowaniu przez nią 4 godzin przy komputerze powinien ją zwolnić z obowiązku dalszego świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia.
Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Dodatek za pracę przy komputerze
Pracownik ma prawo do dodatku pieniężnego za pracę przy komputerze tylko wtedy, gdy takie świadczenie przewidują obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe, np. regulamin wynagradzania lub umowa o pracę.
Powierzenie pracownikowi komputera stacjonarnego stanowiącego własność pracodawcy na zasadzie powierzenia mienia nie jest konieczne. Komputer stacjonarny stanowi wyposażenie biura i pracownik korzysta z niego wyłącznie w godzinach pracy, a po jej zakończeniu pozostawia go w siedzibie pracodawcy. Zasady odpowiedzialności za taki komputer regulują ogólne zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone w mieniu pracodawcy. W przypadku laptopa pracodawca zwykle zawiera z pracownikiem umowę o korzystanie z takiego komputera, w której są określane m.in. zasady ponoszenia kosztów jego użytkowania. Pracownik ponosi zwykłe koszty utrzymania komputera (np. wydatki na prąd, jeżeli pracuje w domu, koszty środków do konserwacji i czyszczenia sprzętu).
Pracodawca jest zobowiązany refundować pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Wysokość, w jakiej pracodawca pokrywa koszt okularów, powinna być sprecyzowana w przepisach wewnątrzzakładowych. Należy przyjąć, że pracodawca pokrywa koszt zakupu szkieł oraz oprawek w standardzie podstawowym.
Podatki
- Na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pracodawcą pracownik może wykorzystywać prywatny komputer do celów służbowych. Z tego tytułu pracownikowi przysługuje od pracodawcy ekwiwalent pieniężny. Takie świadczenie jest zwolnione z podatku wówczas, gdy:
- spełnia cechy ekwiwalentu (nie może być ryczałtem) i ma formę pieniężną. Nie spełnia tego warunku wypłata ekwiwalentu w innej formie,
- wysokość ekwiwalentu powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom. Musi zachodzić racjonalny związek między kwotą wypłaconą pracownikowi i wartością używanego do celów służbowych komputera należącego do pracownika oraz stopniem jego zużycia dokonanego w trakcie używania. Nadwyżka ponad uzasadnione koszty podlega opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy,
- narzędzia, materiały lub sprzęt muszą stanowić własność pracownika, potwierdzoną wszelkimi dowodami, np. fakturą zakupu lub umową sprzedaży. Sprzęt nie może być np. użyczony czy wynajęty pracownikowi przez osoby trzecie,
- komputer należący do pracownika musi być wykorzystywany przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.
- Pracownik, któremu pracodawca przyznał dodatek za pracę przy komputerze, otrzymuje przychód podlegający opodatkowaniu w pełnej wysokości.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat