Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony
14 paź 2013
W sytuacji niesłusznego otrzymania przez pracownika wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, pracownikowi przysługują określone uprawnienia. Pracownik może skierować sprawę do sądu, który oceni zasadność zwolnienia.
Dokumentowanie wypoczynku dzieci pracowników
04 paź 2013
Pracownicy mają możliwość składania wniosków o dofinansowanie do wypoczynku ich dzieci. Wraz z końcem wakacji służby kadrowo-płacowe organizacji non profit powinny zakończyć rozliczanie wniosków o dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników.
Obowiązki pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników
01 paź 2013
Wiele obowiązków nałożonych na pracodawców jest uzależnionych od liczby zatrudnianych przez nich pracowników. Większość firm prowadzonych w Polsce należy przy tym do kategorii mikroprzedsiębiorstw. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników?
Odpowiedzialność porządkowa pracowników
24 wrz 2013
Dla należytego wykonywania pracy, pracownik powinien być świadomy spoczywających na nim obowiązków wynikających ze stosunku pracy, którego jest stroną. Co każdy pracownik powinien wiedzieć przed podjęciem zatrudnienia?
Prawa i obowiązki stron stosunku pracy dotyczące zachowania trzeźwości w miejscu i czasie pracy
23 wrz 2013
Jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych jest zachowanie trzeźwości w miejscu i czasie pracy. Tolerowanie zachowania pracownika naruszającego ten obowiązek może być uznane za nieprzestrzeganie przez pracodawcę zasady zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Odszkodowanie z tytułu dyscyplinarnego zwolnienia z pracy
20 wrz 2013
Zwolnienie dyscyplinarne jest dopuszczalne wyłącznie w określonych przez prawo przypadkach. W przypadkach zastosowania tej formy rozwiązania stosunku pracy wbrew przepisom kodeksu pracy, pracownik może uzyskać odszkodowanie na drodze sądowej.
Jakie prawa i obowiązki ma płatnik składek podczas kontroli ZUS
12 wrz 2013
Obowiązujące przepisy nie wskazują, jak często ZUS powinien kontrolować płatników. W praktyce częstotliwość kontroli jest wyznaczana wymaganiami skutecznego dochodzenia należności z tytułu składek. Swoboda organów w zakresie czasu trwania, częstotliwości i sposobu przeprowadzania postępowania kontrolnego jest jednak znacznie ograniczona.
Zwiększenie zakresu obowiązków głównej księgowej przebywającej na urlopie macierzyńskim
10 wrz 2013
Czy można zmienić zakres obowiązków głównej księgowej przebywającej na urlopie macierzyńskim i urlopie wypoczynkowym (udzielonym bezpośrednio po urlopie macierzyńskim) i powiększyć go o obowiązki zwolnionego w tym czasie pracownika?
Wykorzystywanie do pracy własnego sprzętu pracowników
06 wrz 2013
W dobie powszechnych oszczędności, zatrudnianie pracowników w systemie „home office” może się okazać korzystne zarówno dla samych pracowników, jak i dla zatrudniających ich organizacji. Jak wygląda to w praktyce?
Opodatkowanie odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia przyznanego pracownikowi ugodą sądową
05 wrz 2013
Kodeks pracy dopuszcza, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony, możliwość skrócenia okresu trzymiesięcznego wypowiedzenia najwyżej do 1 miesiąca, gdy następuje ono z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników (artykuł 361 k.p). W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Wydatki organizacji na kurs prawa jazdy pracownika a koszt uzyskania przychodu
30 sie 2013
Do tej pory organy podatkowe nie zgadzały się na to, aby pracodawca mógł zwiększyć koszty uzyskania przychodu o wydatki na sfinansowanie pracownikowi kursu prawa jazdy kategorii B. Uzasadnieniem była możliwość wykorzystywania prawa jazdy tej kategorii nie tylko w pracy, ale i poza nią. Dlatego warto zwrócić uwagę na jedną z najnowszych interpretacji, w której organ podatkowy uznał wydatek pracodawcy na sfinansowanie kosztów takiego kursu za koszt podatkowy.
Dokumentowanie pracy szczególnej przez pracodawcę
13 sie 2013
Okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na ogół należy udokumentować świadectwem pracy lub zaświadczeniem. Jedynie prace z nowych wykazów wykonywane po 2008 r. mogą być zaliczone przez ZUS do stażu emerytalnego na podstawie zapisów na koncie osoby ubezpieczonej.
Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną pracownikowi
09 sie 2013
Pracownik może odnieść szkodę niemajątkową, np. w wyniku wypadku przy pracy, choroby zawodowej czy mobbingu. Istotne jest, że aby zachowanie pracodawcy w tym zakresie mogło być rozważane jako źródło odpowiedzialności i zadośćuczynienia dla pracownika, za każdym razem musi pozostawać bezprawne. Powinno być zatem sprzeczne z przepisami prawa lub zasadami współżycia społecznego.
Rozliczenie pomocy otrzymanej z zfśs
01 sie 2013
Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych udzielane pracownikom, ich dzieciom i byłym pracownikom należy odpowiednio rozliczyć pod względem podatkowym oraz zaewidencjonować w księgach organizacji. Poniżej wskazujemy różnice wynikające z limitów zwolnień z podatku dochodowego i przykłady ewidencji księgowej różnych świadczeń finansowanych ze środków zfśs.
Fizyk medyczny bez certyfikatu Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia - wyrok TK
30 lip 2013
Fizyk medyczny bez certyfikatu Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia może wykonywać testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego uzależnienie wykonywania testów od uzyskania certyfikatu jest niezgodne z Konstytucją.
Odpowiedzialność pracownicza za szkody w mieniu powierzonym
26 lip 2013
Odpowiedzialność jaką ponosi pracownik za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę reguluje kodeks pracy. Jest ona uzależniona od wystąpienia po stronie pracownika winy w działaniu powodującym szkodę.
Obowiązek uzyskania zgody pracodawcy na podjęcie dodatkowej pracy w regulaminie pracy
26 lip 2013
Niektórzy pracownicy zatrudnienie na podstawie umowy o pracę wykonują dodatkowe obowiązki u innych pracodawców na podstawie umów zlecenia. Czy pracodawca może w regulaminie pracy wprowadzić obowiązek uzyskania zgody pracodawcy na podjęcie przez pracownika dodatkowej pracy?
Kontrola trzeźwości pracownika także przez pracodawcę
24 lip 2013
Kontrola trzeźwości pracownika może w obecnym stanie prawnym nastąpić również na żądanie samego pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej. Kontrowersje budzi dopuszczalność przeprowadzenia kontroli samodzielnie przez pracodawcę, bez wzywania odpowiedniego organu.
Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku
23 lip 2013
Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku mają służyć podniesieniu jakości pracy w szkołach. Wynagrodzenia nauczycieli będą miały bardziej motywacyjny i elastyczny charakter, a wysokość dodatku wiejskiego zostanie ujednolicona. Przewiduje się również m.in. zmiany w zakresie urlopu dla poratowania zdrowia.
Regulamin pracy
22 lip 2013
Regulamin pracy jest aktem obowiązującym w danym zakładzie pracy, ustalającym organizacje i porządek w procesie pracy oraz prawa i obowiązki zarówno pracownika jak i pracodawcy, związane z procesem pracy.
Porzucenie pracy
19 lip 2013
Porzucenie pracy przez pracownika jest w obecnym stanie prawnym uznawane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Istnieją jednak przypadki, w których pracownik nie poniesie negatywnych konsekwencji porzucenia pracy, a co za tym idzie, naruszenia podstawowych obowiązków.
Transfer pracowników
11 lip 2013
W obliczu problemów finansowych pracodawcy często sięgają po radykalne rozwiązania, aby uratować przedsiębiorstwo przed bankructwem. Szukając oszczędności, obniżają wynagrodzenia lub zmniejszają liczbę zatrudnionych. Zanim jednak wręczy się pracownikom wypowiedzenia, warto rozważyć alternatywne rozwiązania.
Niepełnosprawność a dyskryminacja w pracy – prawo angielskie
23 maja 2013
Prawo angielskie nie zabrania dyskryminacji w społeczeństwie, chyba, że
ze względu na tzw. “chronione kryteria”. Dyskryminacja na tle
niepełnosprawności jest zakazana. W porównaniu do pozostałych kryteriów,
np. płci, czy rasy, ustawodawca brytyjski w swej regulacji poszedł dużo
dalej.
Dyskryminacja w pracy – ochrona przed “wiktymizacją” w prawie angielskim
24 kwi 2013
Dyskryminacja pracowników jest wciąż aktualnym tematem. Próba obrony prawa do równego traktowania może zakończyć się nieprzychylnym traktowaniem ze strony pracodawcy. Co w takiej sytuacji może zrobić pracownik? Na czym polega wiktymizacja?
Dni wolne na poszukiwanie pracy - wzór wniosku
16 kwi 2013
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę uprawnia pracownika do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Pracownik składa w tym celu wniosek. Kiedy pracownik może otrzymać wolne na poszukiwanie
pracy w związku z wypowiedzeniem mu przez stowarzyszenie umowy o pracę?
Weksel - zabezpieczenie roszczeń pracodawcy w stosunku pracy?
03 kwi 2013
Czy weksel może stanowić zabezpieczenie roszczeń pracodawcy? W związku z interpelacjami poselskimi oraz komentarzami prasowymi dotyczącymi występowania praktyki stosowania weksla w celu zabezpieczenia roszczeń wobec pracownika powstałych ze stosunku pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 2013 r. przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie.
Dyskryminacja pracowników
26 mar 2013
Dyskryminacja pracowników jako zdarzenie powodujące nierówne traktowanie w zatrudnieniu stanowi podstawę wystąpienia przez pracownika na drogę sądową. Powinien uprawdopodobnić zarzut nierównego traktowania. Na pracodawcę przechodzi wówczas ciężar dowodu, że kierował się obiektywnymi powodami.
Dokumentacja pracownicza- forma elektroniczna?
18 lut 2013
Dokumentacja pracownicza prowadzona jest w formie papierowej. Przewidziane są jednak zmiany pozwalające na stosowanie formy elektronicznej.
Uniewinnienie w sprawie karnej nie oznacza zwolnienia od odpowiedzialności odszkodowawczej względem pracodawcy
18 lut 2013
Prawomocny wyrok skazujący wydany w postępowaniu karnym co do popełnienia przestępstwa wiąże sąd w postępowaniu cywilnym. Sąd pracy może jednak przeprowadzać własne ustalenia wskazujące na odpowiedzialność pracownika w stosunku pracy.
Ocena trzeźwości pracownika
15 lut 2013
Pracodawca ma prawo odsunąć pracownika od pełnionych obowiązków, jeśli ma uzasadnione podejrzenie stanu nietrzeźwości zatrudnionego. Pracownik, niezgadzający się z decyzją pracodawcy, może poprosić o zbadanie jego stanu trzeźwości, np. alkomatem znajdującym się w zakładzie pracy.
Co grozi pracodawcy za nieuprawnione przetwarzanie danych wrażliwych pracownika
14 lut 2013
Bez prawnego uzasadnienia pracodawca nie może pozyskiwać i przetwarzać danych wrażliwych pracownika. W razie nieuprawnionego gromadzenia tych informacji podwładny może żądać od firmy odszkodowania, a pracodawca oprócz obowiązku jego zapłacenia może ponieść także odpowiedzialność karną.
Jakie obowiązki ma pracodawca, gdy pracownik się dokształca
14 lut 2013
Żaden przepis prawa pracy nie nakłada na pracownika bezwzględnego
obowiązku uczestniczenia w każdym szkoleniu wskazanym przez pracodawcę.
Pracownik nie może jednak odmówić uczestniczenia w szkoleniach
obowiązkowych, takich jak np. szkolenia bhp. Odmowa wzięcia udziału w
takim szkoleniu może być uznana za ciężkie naruszenie podstawowych
obowiązków pracowniczych. W przypadku dobrowolnych szkoleń/nauki ocena
skutków ewentualnej odmowy przez pracownika wzięcia w nich udziału musi
być każdorazowo oceniana indywidualnie, tj. w niektórych sytuacjach może
stanowić podstawę do rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę za
wypowiedzeniem.
W jaki sposób zmienić warunki pracy pracownikowi w wieku przedemerytalnym
12 lut 2013
Jesteśmy firmą produkcyjną zatrudniającą 45 pracowników. Kilka miesięcy temu zakupiliśmy nową skomputeryzowaną linię technologiczną. Wszyscy pracownicy odbyli przeszkolenie w zakresie obsługi urządzeń wchodzących w jej skład. Jednak mimo przeszkolenia i kilkumiesięcznego doświadczenia w obsłudze linii jeden z pracowników nadal ma kłopoty z jej obsługą, co kilkakrotnie już doprowadziło do zatrzymania całej linii produkcyjnej. Chcielibyśmy przenieść tego pracownika do innej pracy, jednak ze względu na to, że pracownik ten korzysta z ochrony przedemerytalnej, mamy wątpliwości co do prawnych możliwości takiej zmiany stanowiska, zwłaszcza że nowe stanowisko pracy wiązałoby się z obniżeniem wynagrodzenia pracownika. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Kiedy trzeba wydać świadectwo pracy, jeżeli pierwszą umowę na czas określony zawarto przed nowelizacją przepisów
11 lut 2013
Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia do 31 października 2011 r. Po niej podpisaliśmy kolejną umowę na czas określony od 1 listopada 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Następnie zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. Kiedy powinniśmy wydać świadectwo pracy? Czy powinniśmy zrobić to w styczniu 2013 r., kiedy minęły 2 lata od zawarcia pierwszej umowy o pracę?
Na jakich zasadach pracodawca może korzystać z rzeczy pracownika
08 lut 2013
Kontrole ZUS i PIP w zakładzie pracy
07 lut 2013
Organów, które mogą kontrolować przedsiębiorcę, jak również pracodawcę, jest wiele. Należą do nich m.in. Państwowa Inspekcja Pracy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ogólne zasady przeprowadzania tych kontroli zostały zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.
Kodeks pracy 2013 - zmiany
06 lut 2013
Od 17 stycznia 2013 roku weszła w życie zmiana
Kodeksu pracy, znosząca obowiązek pracodawcy polegający na zawiadomieniu
inspektorów PIP i PIS o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Zmiana ta
usprawnia proces zakładania firmy.
Czy pracownik może jednostronnie cofnąć wniosek o urlop na żądanie
05 lut 2013
Pracownik wystąpił do nas o urlop na żądanie, którego mu udzieliliśmy. Następnego dnia 2 godziny przed rozpoczęciem pracy odwołał swoją prośbę o urlop na żądanie, na co pracodawca nie wyraził zgody. Zdążyliśmy już bowiem zorganizować w firmie zastępstwo za pracownika. Pracownik stawił się jednak do pracy w tym dniu, ale nie został do niej dopuszczony. Obecnie domaga się od nas za ten dzień wypłaty wynagrodzenia. Czy pracodawca ma prawo nie zgodzić się na odwołanie urlopu na żądanie?
Po czym poznać mobbing
31 sty 2013
W 2013 r. pracodawcy po raz pierwszy przekazują pracownikom zbiorczą RMUA
25 sty 2013
Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikom informacje o składkach
przekazanych za nich do ZUS. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1
stycznia 2012 r. informację taką przekazuje raz w roku, za rok ubiegły.
Zmiany w przepisach prawa pracy od 1 stycznia 2013 r.
23 sty 2013
W poprzednich miesiącach ustawodawca zapowiadał szeroką nowelizację przepisów Kodeksu pracy i przepisów wykonawczych. Zmiany te miały wejść w życie od 1 stycznia 2013 r. – jednak z różnych przyczyn prace nad nowymi przepisami uległy opóźnieniu. Tak jest np. ze zmianami dotyczącymi urlopów macierzyńskich, które obecnie przewidziane są na wrzesień 2013 r. Według najnowszych informacji, istotne zmiany dotyczące rozliczania czasu pracy mają pojawić się na wiosnę. Również dopiero w trakcie roku mają zmienić się przepisy dotyczące podróży służbowych. Na łamach „Rachunkowości Budżetowej” będziemy sukcesywnie opisywać nowe przepisy.
Tajemnica firmy - sprawdź, co grozi za jej ujawnienie
22 sty 2013
Pracownicy wykonując swoje obowiązki bardzo często mają dostęp do
informacji stanowiących tajemnicę pracodawcy. To z kolei powoduje
zagrożenie, że poufne wiadomości mogą wyjść na zewnątrz i dotrzeć do
niepowołanych osób. Dlatego przestrzeganie tajemnicy pracodawcy zostało
zaliczone do katalogu podstawowych obowiązków pracowniczych, określonych
w art. 100 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy. Taki obowiązek obciąża z
mocy prawa każdego podwładnego, niezależnie od ewentualnych zapisów w
układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy czy w umowie o pracę.
Jak walczyć z mobbingiem w pracy
21 sty 2013
Mobbing zyskał definicję celowego, długotrwałego, systematycznie
powtarzającego się zachowania naruszającego godność osobistą, mającego
na celu: poniżenie, ośmieszenie, zaniżenie samooceny nękanego,
odizolowanie pracownika od jego współpracowników, lub jego
wyeliminowanie. Sprawcą mobbingu jest zwykle przełożony bądź też inny
pracownik.
Czym jest przejście zakładu pracy?
19 sty 2013
Sprzedaż przedsiębiorstwa z punktu widzenia pracowników wiąże się z tzw. przejściem zakładu pracy. Nabywca przedsiębiorstwa z mocy prawa staje się wobec nich nowym pracodawcą. Pracownicy zbywcy z mocy prawa stają się pracownikami nabywcy przedsiębiorstwa.
Kara za spóźnione wydanie świadectwa pracy
18 sty 2013
Pracodawca, który nie wydaje świadectwa pracy w terminie lub zamieszcza w
nim wadliwe informacje, naraża się na proces o jego wydanie lub
sprostowanie. Poważniejszą konsekwencją takiego uchybienia może być
konieczność wypłaty byłemu pracownikowi odszkodowania.
W jaki sposób zawiesić stosowanie wewnętrznych przepisów prawa pracy?
09 sty 2013
Pracuję jako kadrowa w dużym zakładzie pracy. Nasza firma zaczyna przeżywać problemy finansowe i szukamy oszczędności. Obowiązujący u nas regulamin wynagradzania w sposób korzystniejszy określa prawa pracowników związane z wypłatą wynagrodzenia chorobowego niż wynika to z Kodeksu pracy. Czy musimy bezwzględnie stosować uregulowania zawarte w regulaminie wynagradzania, czy możemy stosować korzystniejsze dla firmy przepisy Kodeksu pracy? Czy możemy ewentualnie zawiesić obowiązywanie przepisów zawartych w regulaminie wynagradzania?
Jak karać pracownika karą pieniężną
09 sty 2013
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca może ukarać pracownika
trzema rodzajami kar porządkowych: upomnieniem, naganą lub karą
pieniężną. Pracodawca za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności może nałożyć
na pracownika karę pieniężną w wysokości do jednodniowego
wynagrodzenia. Natomiast w przypadku opuszczenia części dnia pracy
stosuje się karę pieniężną do wysokości wynagrodzenia przypadającego za
tę część dnia.
Wspólna odpowiedzialność materialna pracowników
08 sty 2013
Pracodawca może dochodzić od podwładnego odszkodowania zarówno za wyrządzoną szkodę, jak i za powierzone mu mienie. Kodeks pracy, oprócz indywidualnej odpowiedzialności materialnej pracownika, przewiduje także wspólną odpowiedzialność ponoszoną przez kilka osób.
Kiedy wydać świadectwo pracy
07 sty 2013
Termin wydania świadectwa pracy jest uzależniony od rodzaju umowy, jaka łączyła pracownika z pracodawcą. W przypadku zawieranych po sobie umów na czas określony wynosi on 24 miesiące od zawarcia pierwszej umowy.
Prawo powrotu do pracy w razie odzyskania zdolności do pracy
04 sty 2013
Pracownik może żądać ponownego zatrudnienia, jeśli odzyskał zdolność do pracy, a pracodawca zwolnił go uprzednio bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby. Pracodawca nie ma jednak takiego obowiązku, jeśli nie posiada faktycznych możliwości przyjęcia tej osoby do pracy.