REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?/fot. Fotolia
Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobec­ności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidze­nia. Natomiast gdy wystąpiły przyczyny uniemoż­liwiające stawienie się pracownika do pracy, powi­nien on niezwłocznie poinformować pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności w pracy i prze­widywanym terminie jej trwania. Jeżeli nie może tego zrobić niezwłocznie, to powinien zawiado­mić pracodawcę o swojej nieobecności najpóź­niej w drugim dniu nieprzystąpienia do pracy.

Usprawiedliwienie nieobecności

W sytuacji gdy przepisy prawa pracy obowiązują­ce u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobec­ności pracownika w pracy, pracownik dokonuje zawiadomienia osobiście lub przez inną osobę telefonicznie lub za pośrednictwem innego środ­ka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stem­pla pocztowego. Niedotrzymanie terminu powia­domienia pracodawcy o przyczynie nieobecności może być usprawiedliwione szczególnymi okolicz­nościami, np. obłożną chorobą połączoną z bra­kiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym.

REKLAMA

Autopromocja

Zwolnienie z pracy

Za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy pra­codawca może zwolnić pracownika. Może to zro­bić za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia z winy pracownika. Nieusprawiedliwiona nieobec­ność w pracy oraz niepowiadomienie pracodawcy w terminie o nieobecności w pracy mogą bowiem zostać uznane za ciężkie naruszenie podstawo­wych obowiązków pracowniczych. Pracodawca może też zwolnić pracownika za niepowiadomienie go w terminie o przyczynie nieobecności w pracy.

Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (PDF)

Wynagrodzenie za czas nieobecności

Do okresów nieobecności, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, należą m.in.:

  • urlopy okolicznościowe (w wymiarze 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczy­ma lub macochy, oraz 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką),
  • opieka nad dzieckiem w wieku do 14 lat - jest to zwolnienie od pracy przysługujące pracowni­kowi wychowującemu przynajmniej jedno dziec­ko w wieku do 14 lat, w wymiarze 2 dni w ciągu roku kalendarzowego (jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, wówczas ze zwolnienia od pracy może korzystać wyłącz­nie jedno z nich),
  • zwolnienie od pracy przysługujące kobiecie w ciąży na zalecone przez lekarza badania lekar­skie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy,
  • zwolnienie od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi lub na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy,
  • zwolnienia od pracy przysługujące pracowni­kom niepełnosprawnym w stopniu znacznym lub umiarkowanym w celu uczestnictwa w tur­nusie rehabilitacyjnym oraz w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy,
  • zwolnienia od pracy przysługujące działaczom związkowym (np. związane z wykonywaniem doraźnych czynności związkowych).

Składki ZUS

Okres nieobecności w pracy spowodowany urlo­pem wychowawczym lub urlopem macierzyńskim jest okresem składkowym, jednak składki są finan­sowane przez budżet państwa. Zadaniem płatnika jest tylko ich rozliczenie w miesięcznych raportach rozliczeniowych. Również okres urlopu bezpłatne­go pracownika nie generuje dla pracodawcy kosz­tów, jest to bowiem okres nieskładkowy. Należy pamiętać, że pracownik przebywający na dłuższym urlopie bezpłatnym zostaje zawieszony w ubezpieczeniach i po 30 dniach urlopu bezpłat­nego traci uprawnienia zdrowotne. W trakcie urlopu bezpłatnego dłuższego niż 30 dni pracownik powi­nien zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowot­nego jako członek rodziny, np. przez współmałżon­ka, lub może ubezpieczyć się dobrowolnie, podpi­sując stosowną umowę z NFZ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA