REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?/fot. Fotolia
Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobec­ności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidze­nia. Natomiast gdy wystąpiły przyczyny uniemoż­liwiające stawienie się pracownika do pracy, powi­nien on niezwłocznie poinformować pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności w pracy i prze­widywanym terminie jej trwania. Jeżeli nie może tego zrobić niezwłocznie, to powinien zawiado­mić pracodawcę o swojej nieobecności najpóź­niej w drugim dniu nieprzystąpienia do pracy.

Usprawiedliwienie nieobecności

W sytuacji gdy przepisy prawa pracy obowiązują­ce u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobec­ności pracownika w pracy, pracownik dokonuje zawiadomienia osobiście lub przez inną osobę telefonicznie lub za pośrednictwem innego środ­ka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stem­pla pocztowego. Niedotrzymanie terminu powia­domienia pracodawcy o przyczynie nieobecności może być usprawiedliwione szczególnymi okolicz­nościami, np. obłożną chorobą połączoną z bra­kiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym.

REKLAMA

Zwolnienie z pracy

Za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy pra­codawca może zwolnić pracownika. Może to zro­bić za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia z winy pracownika. Nieusprawiedliwiona nieobec­ność w pracy oraz niepowiadomienie pracodawcy w terminie o nieobecności w pracy mogą bowiem zostać uznane za ciężkie naruszenie podstawo­wych obowiązków pracowniczych. Pracodawca może też zwolnić pracownika za niepowiadomienie go w terminie o przyczynie nieobecności w pracy.

Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (PDF)

Wynagrodzenie za czas nieobecności

Do okresów nieobecności, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, należą m.in.:

  • urlopy okolicznościowe (w wymiarze 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczy­ma lub macochy, oraz 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką),
  • opieka nad dzieckiem w wieku do 14 lat - jest to zwolnienie od pracy przysługujące pracowni­kowi wychowującemu przynajmniej jedno dziec­ko w wieku do 14 lat, w wymiarze 2 dni w ciągu roku kalendarzowego (jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, wówczas ze zwolnienia od pracy może korzystać wyłącz­nie jedno z nich),
  • zwolnienie od pracy przysługujące kobiecie w ciąży na zalecone przez lekarza badania lekar­skie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy,
  • zwolnienie od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi lub na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy,
  • zwolnienia od pracy przysługujące pracowni­kom niepełnosprawnym w stopniu znacznym lub umiarkowanym w celu uczestnictwa w tur­nusie rehabilitacyjnym oraz w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy,
  • zwolnienia od pracy przysługujące działaczom związkowym (np. związane z wykonywaniem doraźnych czynności związkowych).

Składki ZUS

Okres nieobecności w pracy spowodowany urlo­pem wychowawczym lub urlopem macierzyńskim jest okresem składkowym, jednak składki są finan­sowane przez budżet państwa. Zadaniem płatnika jest tylko ich rozliczenie w miesięcznych raportach rozliczeniowych. Również okres urlopu bezpłatne­go pracownika nie generuje dla pracodawcy kosz­tów, jest to bowiem okres nieskładkowy. Należy pamiętać, że pracownik przebywający na dłuższym urlopie bezpłatnym zostaje zawieszony w ubezpieczeniach i po 30 dniach urlopu bezpłat­nego traci uprawnienia zdrowotne. W trakcie urlopu bezpłatnego dłuższego niż 30 dni pracownik powi­nien zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowot­nego jako członek rodziny, np. przez współmałżon­ka, lub może ubezpieczyć się dobrowolnie, podpi­sując stosowną umowę z NFZ.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA