REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje kar porządkowych przewidzianych w Kodeksie pracy

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Kary porządkowe w Kodeksie pracy. / fot. Fotolia
Kary porządkowe w Kodeksie pracy. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzialność porządkowa pracowników została uregulowana w Dziale Czwartym Kodeksu pracy. Jakie są rodzaje kar porządkowych, które pracodawca może nałożyć na pracowników? Czy w przypadku stosowania kar wina pracownika ma znaczenie?

Grzegorz Trejgel, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k. 

REKLAMA

Autopromocja

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Przepisy Kodeksu pracy w Dziale Czwartym dotyczącym obowiązków stron stosunku pracy zawierają postanowienia o odpowiedzialności porządkowej pracowników (art. 108 – 113 K.p.). Celem tych przepisów jest wyposażenie pracodawcy w środki umożliwiające dyscyplinowanie swoich podwładnych w związku z określonymi zachowaniami, które można ocenić za naganne, wpływające na zaburzenie procesu pracy. Katalog takich środków, zwanych na gruncie przepisów Kodeksu pracy karami, wymieniony jest w art. 108. 

Rodzaje kar porządkowych

W świetle tego przepisu karami są:

  1. kara upomnienia,
  2. kara nagany,
  3. kara pieniężna.

Udzielenie dwóch pierwszych kar może nastąpić za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania swojej absencji w zakładzie pracy.

Zobacz produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku kary pieniężnej, zastosowanie jej związane jest z naruszeniem przepisów BHP lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczeniem pracy bez usprawiedliwienia lub stawieniem się do miejsca zatrudnienia w stanie nietrzeźwości lub spożywaniem alkoholu w czasie pracy.

Wina pracownika

Pomimo tego, iż art. 108 § 1 K.p. wyraźnie tego nie stanowi, podstawą zastosowania wobec pracownika przez szefa kary porządkowej jest wina pracownika, rozumiana także jako niedbalstwo czy lekkomyślność (tak też Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 lipca 1990 r., sygn. akt: I PRN 26/90, „wina pracownika z reguły będzie występowała w formie winy umyślnej, choć nie można wykluczyć także winy nieumyślnej”).

Porozmawiaj na FORUM

Drobne przewinienie charakteryzujące się niewielkim stopniem winy podwładnego także może być zakwalifikowane jako zdarzenie uzasadniające udzielenie kary upomnienia (tak też wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 1 lipca 1999 r., sygn. akt: I PKN 86/99). Można zadać pytanie skąd pracownik ma wiedzieć o ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy oraz pozostałych obowiązkach, których naruszenie może spotkać się z reakcją pracodawcy w postaci udzielenia kary porządkowej?

Obowiązki w regulaminie pracy

Wszystkie obowiązki, o których mowa powyżej, powinny być wskazane w regulaminie pracy ustalanym na podstawie art. 104 K.p. przez pracodawcę zatrudniającego powyżej 20 pracowników. Regulamin podlega ogłoszeniu i każdy pracownik powinien być przez pracodawcę zapoznany z jego postanowieniami. Treść tego aktu powinna zawierać w szczególności informacje dotyczące: organizacji pracy, warunków przebywania na terenie zakładu pracy w czasie i po zakończeniu pracy, obowiązków w zakresie BHP i ochrony przeciwpożarowej, sposobu potwierdzania przybycia i obecności w miejscu pracy i usprawiedliwiania nieobecności. W przypadku pracodawców, którzy nie tworzą regulaminu pracy, informacje związane z obecnością w pracy, na podstawie art. 29 § 3 K.p., pracownik otrzymuje na piśmie w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę.

Kara porządkowa na urlopie macierzyńskim albo wychowawczym

Podsumowując, można stwierdzić, iż niezależnie od faktu istnienia regulaminu pracy, do podstawowych obowiązków pracownika zgodnie z art. 100 K.p., należy przestrzeganie czasu pracy oraz ustalonego porządku w miejscu zatrudnienia, a także przestrzeganie przepisów BHP i przeciwpożarowych. W związku z tym pracownikowi jest bardzo trudno uwolnić się od odpowiedzialności porządkowej, powołując się na nieznajomość podstawowych zasad funkcjonowania jego osoby w procesie pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

REKLAMA

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

REKLAMA

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty, nowe kody dla ZUS i nowe obowiązki dla pracodawców

19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego dnia pracownicy będą mogli ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą. Zmienią się także przepisy dotyczące kodów ZUS.

REKLAMA