Kiedy umowa o pracę jest nieważna?
REKLAMA
REKLAMA
Nieważność umowy
Nieokreślenie w umowie o pracę rodzaju pracy oraz stron umowy skutkuje jej nieważnością. Trudno sobie jednak wyobrazić sytuację, w której strony nawiązały stosunek pracy na piśmie, ustnie czy w sposób dorozumiany bez sprecyzowania stron umowy i zakresu zadań powierzonych zatrudnionemu. Takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają.
REKLAMA
Ponadto umowa o pracę będzie nieważna w przypadku, gdy w imieniu pracodawcy zawrze ją osoba nieupoważniona. Jeśli zawierający umowę o pracę jako pełnomocnik pracodawcy nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez pracodawcę. Takie potwierdzenie może nastąpić przez dopuszczenie pracowników do pracy. Jeżeli pracownicy nie przystąpili jeszcze do pracy, to umowy o pracę w razie ich niepotwierdzenia przez pracodawcę będą nieważne.
Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS
Nieważność a składki
Swoim zakresem kontroli u płatnika ZUS może objąć także zbadanie ważności umów łączących pracowników z pracodawcą. Jeżeli w trakcie kontroli, po zbadaniu wszelkich dowodów, ZUS uzna, że umowa jest pozorna, tj. została zawarta w określonym celu, np. uzyskania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego/wypadkowego, wyda decyzję wyłączającą pracownika z ubezpieczeń od dnia zgłoszenia go do ZUS. Od takiej decyzji zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
Jeżeli sąd utrzyma w mocy decyzję wydaną przez ZUS, to taka umowa zawarta dla pozoru jest z mocy prawa nieważna. Pracownik jest wówczas zobowiązany do zwrotu już otrzymanych świadczeń wraz z odsetkami.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat