reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zatarcie kary porządkowej w trakcie postępowania o jej uchylenie

Zatarcie kary porządkowej w trakcie postępowania o jej uchylenie

Pracownik ma prawo do wystąpienia do sądu pracy o uchylenie z mocą wsteczną kary porządkowej, którą nałożył na niego pracodawca. Jaki wpływ na postępowanie przed sądem ma zatarcie kary po roku nienagannej pracy?

Uchylenie kary porządkowej

Pracownik ma interes prawny i może domagać się orzeczenia Sądu pracy o uchyleniu z mocą wsteczną kary porządkowej (od daty ukarania), która została uznana za niebyłą z mocy prawa zgodnie z art. 113 K.p. z upływem roku nienagannej pracy w toku procesu sądowego, jeżeli pozwany pracodawca zaprzecza racjom o zastosowaniu kary porządkowej z naruszeniem przepisów prawa.

Droga sądowa

Zgodnie z art. 112 § K.p. pracownik może w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu wystąpić do Sądu pracy z powództwem o uchylenie kary porządkowej. Ten tryb jest dopuszczalny jedynie w przypadku złożenia uprzednio sprzeciwu do pracodawcy w przepisanym terminie, ponieważ jedynie wyczerpanie procedury wewnątrzzakładowej uprawnia pracownika do skorzystania z drogi sądowej (tak też wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 1999 r., sygn. akt: I PKN 644/98).

Rok nienagannej pracy i uznanie kary za niebyłą

Jednakże w świetle art. 113 § 1 K.p. karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu. Oznacza, to iż może zdarzyć się sytuacja, w której postępowanie wszczęte pozwem o uchylenie kary porządkowej może się przedłużyć i trwać ponad rok. W tym czasie dojdzie do zatarcia kary z mocy prawa. Wobec powyższego należy określić, czy po tym okresie dopuszczalne jest przez Sąd pracy rozstrzygnięcie merytoryczne co od zastosowanej wobec pracownika kary porządkowej.

Rekomendowany produkt: Przyczyny rozwiązywania umów o pracę w praktyce i orzecznictwie sądowym

Usunięcie zawiadomienia o ukaraniu z akt osobowych pracownika - skutki

Podkreślić należy, iż uznanie kary porządkowej za niebyłą z mocy prawa następuje niezależnie od woli stron stosunku pracy i wprawdzie niweczy skutki związane z tym ukaraniem - poprzez usunięcie zawiadomienia o ukaraniu z akt osobowych pracownika, ale wywołuje jedynie skutek w postaci niemożności powoływania się na fakt ukarania pracownika. Co nie oznacza, iż pracodawca nie może powoływać się na okoliczności stanowiące podstawę wymierzenia kary dla wykazania, że mimo wychowawczego oddziaływania pracownik nie zmienił swego stosunku do przyjętych na siebie obowiązków pracowniczych i dlatego jego późniejsze zachowanie oceniane w dłuższym okresie jest na tyle naganne, że uzasadnia wypowiedzenie mu umowy o pracę (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 1985 r., sygn. akt: III PZP 10/85). Także takie okoliczności pomimo uznania kary za niebyłą mogą być wzięte pod uwagę przy ocenie wykonywania obowiązków pracowniczych (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 marca 1986 r., sygn. akt: III PZP 12/86).

Zapraszamy na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Zdjęcia

Zatarcie kary porządkowej po roku nienagannej pracy. / Fot. Fotolia
Zatarcie kary porządkowej po roku nienagannej pracy. / Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama