reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kontrole w prawie pracy

Kontrole w prawie pracy

W zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy organem kontrolnym jest Państwowa Inspekcja Pracy. Natomiast kontrole przeprowadzane przez ZUS mają na celu weryfikację poprawności stosowania przepi­sów ustawy systemowej przez płatników składek.

Kontrole ZUS

PIP może przeprowadzić kontrolę w siedzi­bie podmiotu kontrolowanego oraz w podległych mu jednostkach lub miejscach przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych. Poszczególne czynności kontrolne mogą być także wykonywane w siedzibach jednostek orga­nizacyjnych PIP, tj.:

  • Głównego Inspektoratu Pracy,
  • okręgowych inspektoratów pracy, oraz w ich oddziałach.

Decyzję o przeprowadzeniu danej czynności kon­trolnej w siedzibie jednostki organizacyjnej PIP podejmuje inspektor pracy. Z taką propozycją może wystąpić również pracodawca. Przeprowadzanie kontroli w zakresie przestrzega­nia przepisów prawa pracy oraz legalności zatrud­nienia może odbywać się bez uprzedzenia, o każ­dej porze dnia i nocy. Z reguły jednak kontrole są przeprowadzane w godzinach pracy urzędu. Inspektor nie musi uprzedzać pracodawcy o zamiarze skontrolowania jego zakładu. Kontrola bez uprzedzenia jest jednak stosowana spora­dycznie, w przypadkach gdy:

  • uprzedzenie pracodawcy o zamiarze skontro­lowania jego firmy mogłoby wpłynąć na wynik kontroli,
  • okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli u pracodawcy, np. ze względu na bezpieczeństwo zatrudnionych osób.

Kontrole ZUS

Kontrole, co do zasady, nie są przeprowadzane u płatników, którzy prowadzą działalność gospo­darczą jednoosobowo, gdyż nadzór nad prawid­łowym realizowaniem obowiązku składkowego przez tych płatników jest sprawowany na bieżąco przez pracownika ZUS. Kontrole można podzielić na dwie grupy:

  • okresowe (planowe) - są to kontrole rutynowe przeprowadzane u wszystkich płatników skła­dek. W trakcie takiej kontroli inspektor weryfi­kuje poprawność stosowania obowiązujących przepisów w zakresie rozliczeń płatnika, ustala­nia wysokości świadczeń oraz rzetelności wysta­wiania zaświadczeń do celów emerytalno-ren­towych,
  • doraźne (problemowe) - kontrole przeprowa­dzane w wyniku skargi osoby ubezpieczonej lub w przypadku stwierdzenia nieprawidłowo­ści na koncie płatnika, lub też ze względu na podejrzenie o działania płatnika niezgodne z prawem albo mające na celu obejście przepi­sów. Inspektor kontroli analizuje dokumentację płatnika tylko w zakresie wyjaśnienia okoliczno­ści, która stała się przyczyną kontroli. Kontrola problemowa może być także wszczęta u płatni­ka, który generuje błędy w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz który niepra­widłowo ustala m.in. podstawę wymiaru świad­czeń wypłacanych ubezpieczonym, co w kon­sekwencji prowadzi do niezgodnego z prawem zaniżania zobowiązań wobec ZUS.
reklama

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama