Kary dla pracowników w Kodeksie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Katalog kar
Pracownik popełniający naruszenie w zakresie prawa pracy może zostać ukarany przez pracodawcę karą:
REKLAMA
- upomnienia,
- nagany,
- pieniężną.
Stosowanie przez pracodawcę kar innych niż wymienione stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym, które jest zagrożone grzywną od 1 tys. zł do 30 tys. zł.
Zasady wymierzania kar
Przy wymierzaniu kary porządkowej trzeba wziąć pod uwagę rodzaj naruszonych przepisów oraz to, czy ich złamanie nastąpiło z winy umyślnej czy nieumyślnej, a także dotychczasowy stosunek pracownika do realizowanych zadań. Kara nie może być wymierzona po upływie 2 tygodni od powzięcia przez pracodawcę wiadomości o naruszeniu porządku i dyscypliny pracy ani po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Gdyby na okoliczność ukarania podwładnego nie można było go wysłuchać z powodu jego nieobecności, wówczas bieg 2-tygodniowego okresu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika w pracy.
Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis
O udzieleniu kary porządkowej pracodawca powinien powiadomić zatrudnionego w formie pisemnej. Pracownik może wnieść sprzeciw do pracodawcy w ciągu 7 dni od takiego zawiadomienia. Nieodrzucenie sprzeciwu przez pracodawcę w ciągu 14 dni od jego wniesienia oznacza, że pracodawca uwzględnił ten sprzeciw. Jeżeli pracodawca odrzucił sprzeciw pracownika, to pracownik może w ciągu 14 dni od zawiadomienia go o odrzuceniu sprzeciwu wystąpić do sądu pracy z wnioskiem o uchylenie kary porządkowej. Za jedno przewinienie może być nałożona tylko jedna kara.
Pracodawcy nie wolno stosować kilku kar porządkowych jednocześnie za to samo naruszenie.
Kara a wynagrodzenie
Kara pieniężna za jedno przewinienie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika (łącznie kary pieniężne w miesiącu nie mogą przewyższać 1/10 wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń świadczeń alimentacyjnych i innych należności niż świadczenia alimentacyjne egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych oraz zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi). Do obliczania kary pieniężnej stosuje się zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Wpływy uzyskane z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracodawca zwraca pracownikowi równowartość kwoty kary pieniężnej w razie uwzględnienia sprzeciwu wobec zastosowanej kary lub jej uchylenia przez sąd pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat