Postępowanie mandatowe w prawie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Definicja podstawowa mandatu
- Kara pieniężna za drobne wykroczenie.
- Nakaz zapłacenia kary pieniężnej jako grzywny za wykroczenie.
- Upoważnienie do sprawowania jakiegoś urzędu udzielane przez wyborców; też: czynności i obowiązki z tym związane.
Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (PDF)
REKLAMA
Mandat w prawie pracy
Postępowanie mandatowe w prawie pracy prowadzi inspektor pracy. Ma on prawo nałożyć na pracodawcę, który popełnił wykroczenie przeciwko prawom pracownika, grzywnę w postaci mandatu. Może również skierować sprawę do sądu. Ukarana przez inspektora mandatem może być również inna osoba niż pracodawca, odpowiadająca za zaniedbanie obowiązków wobec pracowników.
Inspektor pracy, nakładając mandat karny, określa rodzaj przewinienia i wysokość kary grzywny. Jest też zobowiązany poinformować sprawcę wykroczenia o możliwości nieprzyjęcia mandatu i skutkach prawnych takiej odmowy. W terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu pracodawca (lub ukarana osoba) ma prawo złożyć do sądu wniosek o rozpoznanie sprawy.
Mandatem karnym może być również ukarany pracownik, który dopuszcza się złamania przepisów, np. pracownik kierowca za złamanie przepisów Prawa o ruchu drogowym. Za wykroczenia w zakresie czasu pracy kierowców w transporcie drogowym mandatem mogą ukarać również inspektorzy inspekcji transportu drogowego w trakcie prowadzonych kontroli.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat