REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Sądownictwo pracy w Niemczech. / Fot. Fotolia
Sądownictwo pracy w Niemczech. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Roszczenia ze stosunku pracy są dochodzone w Niemczech przed sądami pracy, a nie jak w Polsce przed sądami powszechnymi.

Sądy pracy

§ 46 ustawy o sądach pracy (Arbeitsgerichtsgesetz; skrót ArbGG) stanowi, że do postępowania przed sądami pracy stosuje się odpowiednio przepisy niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego (Zivilprozessordnung), o ile ustawa o sądzie pracy nie stanowi inaczej.

REKLAMA

Autopromocja

Trójinstancyjność

Niemieckie sądownictwo pracy jest trójinstancyjne: pierwszą instancją jest sąd pracy (Arbeitsgericht), drugą instancją jest krajowy sądy pracy (Landesarbeitsgericht) i trzecią instancją jest Związkowy Sąd Pracy (Bundesarbeitshgericht).

Wszystkie procesy w zakresie prawa pracy - niezależnie od wartości przedmiotu sporu – wszczynane są przed sądem pracy.

Polecamy produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Proces

Proces przed sądem pracy zaczyna się przez wniesienie pozwu. Pozew musi być wniesiony pisemnie albo ustnie do protokołu w sekretariacie właściwego sądu pracy. Powód nie jest zobowiązany przy wniesieniu pozwu, inaczej jak w sądzie cywilnym, uiszczać opłat sądowych. Na podstawie § 48 ArbGG powództwo wytacza się przed sądem pracy, w którego okręgu pracownik zwykle wykonuje albo wykonywał pracę (tzw. właściwość miejscowa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wniesieniu pozwu sąd pracy wyznacza termin rozprawy pojednawczej (tzw. Güteverhandlung). W sprawach dotyczących wypowiedzeń stosunku pracy sąd powinien wyznaczyć termin rozprawy pojednawczej w ciągu dwóch tygodni od chwili wniesienia pozwu. W praktyce terminy te nie są tak szybko wyznaczane. Rozprawę pojednawczą prowadzi tylko przewodniczący sędzia danej izby sądu pracy.

W sprawach dotyczących odszkodowania za dyskryminację sąd musi wyznaczyć termin rozprawy w ciągu trzech miesięcy od wniesienia pozwu.

Większość procesów przed sądem pracy zakończona jest przez ugodę.

Zapraszamy na FORUM

REKLAMA

Jeżeli w terminie rozprawy pojednawczej proces nie będzie zakończony np. przez ugodę stron, to sąd wyznacza dalszy termin i właściwie dalsze postępowanie sądowe przebiega tak jak w innych sprawach cywilnych, ale przy dalszych rozprawach uczestniczą jeszcze poza przewodniczącym sędzią dwóch niezawodowych sędziów z kręgów pracowników i pracodawców.

W pierwszej instancji strony mogą działać przed sądem osobiście albo przez wyznaczonych pełnomocników. Jeżeli powód albo pozwany nie jest w stanie pokryć kosztów adwokackich, to sąd pracy wyznacza mu na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego adwokata z urzędu. § 11 a ArbGG zawiera szczególną regulację odnośnie ustanowienia dla strony procesu adwokata z urzędu. Przewodniczący sądu pracy musi ustanowić dla strony procesu na jej wniosek adwokata z urzędu, jeżeli przeciwna strona procesu zastępowana jest przez adwokata. Dalszym warunkiem jest, że strona ta nie jest w stanie ze względów finansowych ponosić kosztów adwokata. Sąd powinien pouczyć stronę o prawie do postawienia tego wniosku.

Zasada, że strona przegrywająca proces obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi jego koszty procesu (sądowe i adwokackie) nie obowiązuje w postępowaniu procesowym w pierwszej instancji przed sądem pracy. Niezależnie od wyniku procesu każda strona ponosi sama powstałe koszty procesu.

W drugiej i trzeciej instancji obowiązuje tzw. przymus adwokacki, co powoduje że strony procesu nie mogą działać przed sądem osobiście bez adwokata.

Powyższe informacje dotyczą procesu przed sądem pracy w sprawach indywidualnych.

Terminy zawite w niemieckim prawie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA