Kategorie

Sądownictwo pracy w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Sądownictwo pracy w Niemczech. / Fot. Fotolia
Sądownictwo pracy w Niemczech. / Fot. Fotolia
Roszczenia ze stosunku pracy są dochodzone w Niemczech przed sądami pracy, a nie jak w Polsce przed sądami powszechnymi.

Sądy pracy

§ 46 ustawy o sądach pracy (Arbeitsgerichtsgesetz; skrót ArbGG) stanowi, że do postępowania przed sądami pracy stosuje się odpowiednio przepisy niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego (Zivilprozessordnung), o ile ustawa o sądzie pracy nie stanowi inaczej.

Trójinstancyjność

Niemieckie sądownictwo pracy jest trójinstancyjne: pierwszą instancją jest sąd pracy (Arbeitsgericht), drugą instancją jest krajowy sądy pracy (Landesarbeitsgericht) i trzecią instancją jest Związkowy Sąd Pracy (Bundesarbeitshgericht).

Wszystkie procesy w zakresie prawa pracy - niezależnie od wartości przedmiotu sporu – wszczynane są przed sądem pracy.

Polecamy produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Proces

Reklama

Proces przed sądem pracy zaczyna się przez wniesienie pozwu. Pozew musi być wniesiony pisemnie albo ustnie do protokołu w sekretariacie właściwego sądu pracy. Powód nie jest zobowiązany przy wniesieniu pozwu, inaczej jak w sądzie cywilnym, uiszczać opłat sądowych. Na podstawie § 48 ArbGG powództwo wytacza się przed sądem pracy, w którego okręgu pracownik zwykle wykonuje albo wykonywał pracę (tzw. właściwość miejscowa).

Po wniesieniu pozwu sąd pracy wyznacza termin rozprawy pojednawczej (tzw. Güteverhandlung). W sprawach dotyczących wypowiedzeń stosunku pracy sąd powinien wyznaczyć termin rozprawy pojednawczej w ciągu dwóch tygodni od chwili wniesienia pozwu. W praktyce terminy te nie są tak szybko wyznaczane. Rozprawę pojednawczą prowadzi tylko przewodniczący sędzia danej izby sądu pracy.

W sprawach dotyczących odszkodowania za dyskryminację sąd musi wyznaczyć termin rozprawy w ciągu trzech miesięcy od wniesienia pozwu.

Większość procesów przed sądem pracy zakończona jest przez ugodę.

Zapraszamy na FORUM

Reklama

Jeżeli w terminie rozprawy pojednawczej proces nie będzie zakończony np. przez ugodę stron, to sąd wyznacza dalszy termin i właściwie dalsze postępowanie sądowe przebiega tak jak w innych sprawach cywilnych, ale przy dalszych rozprawach uczestniczą jeszcze poza przewodniczącym sędzią dwóch niezawodowych sędziów z kręgów pracowników i pracodawców.

W pierwszej instancji strony mogą działać przed sądem osobiście albo przez wyznaczonych pełnomocników. Jeżeli powód albo pozwany nie jest w stanie pokryć kosztów adwokackich, to sąd pracy wyznacza mu na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego adwokata z urzędu. § 11 a ArbGG zawiera szczególną regulację odnośnie ustanowienia dla strony procesu adwokata z urzędu. Przewodniczący sądu pracy musi ustanowić dla strony procesu na jej wniosek adwokata z urzędu, jeżeli przeciwna strona procesu zastępowana jest przez adwokata. Dalszym warunkiem jest, że strona ta nie jest w stanie ze względów finansowych ponosić kosztów adwokata. Sąd powinien pouczyć stronę o prawie do postawienia tego wniosku.

Zasada, że strona przegrywająca proces obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi jego koszty procesu (sądowe i adwokackie) nie obowiązuje w postępowaniu procesowym w pierwszej instancji przed sądem pracy. Niezależnie od wyniku procesu każda strona ponosi sama powstałe koszty procesu.

W drugiej i trzeciej instancji obowiązuje tzw. przymus adwokacki, co powoduje że strony procesu nie mogą działać przed sądem osobiście bez adwokata.

Powyższe informacje dotyczą procesu przed sądem pracy w sprawach indywidualnych.

Terminy zawite w niemieckim prawie pracy

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.