REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić? /fot. Fotolia
Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zła atmosfera w miejscu pracy może przerodzić się w sytuację zwaną mobbingiem. Ten problem jest coraz bardziej znany. Jak radzić sobie z problemem mobbingu w zakładzie pracy?

Nieprzyjemna atmosfera w pracy może czasami przerodzić się w patologiczną sytuację mobbingu. Coraz więcej osób o nim słyszało, na szczęście większość pracowników się z nim bezpośrednio nie zetknęła.

REKLAMA

Autopromocja

Jak sobie radzić z mobbingiem?

Przede wszystkim należy uświadomić naszego prześladowcę, że nie akceptujemy określonego działania. Czasami wystarczy to, aby zakończyć nieprzyjemne zachowania. Może się bowiem okazać, że ktoś zachowywał się w określony sposób, gdyż po prostu był bezmyślny bądź nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo nam coś przeszkadzało. To, co dla kogoś może być świetnym żartem, dla innej osoby może być powodem udręki. Są także osoby, które po prostu są niewrażliwe na czyjąś opinię czy gesty i w ogóle nie zauważyliby zachowań, które dla nas są nieprzyjemne. Czasami jest tak, że grupa, w której się pracuje, pewne zachowania traktuje jako akceptowalne. Jest tak np. wtedy, gdy grupa składa się z samych mężczyzn i jednej kobiety. To, co dla panów będzie rubasznym żartem, dla jedynej pani w ich gronie może być źródłem poważnego dyskomfortu i poczucia zagrożenia. Jest szansa, że poważna rozmowa przywróci sytuację w takiej grupie do normalności – sugeruje Małgorzata Majewska.

Rozmowa z przełożonymi

Jeśli osobą, która cię mobbinguje, jest Twój współpracownik, to najlepszym rozwiązaniem problemu będzie rozmowa z przełożonym tej osoby. Czasami może tylko wystarczyć groźba, że taką rozmowę odbędziemy, aby naganne zachowania się zakończyły. Jeżeli szef potraktuje sprawę poważnie, mobbing może się skończyć z dnia na dzień. Stanowcza rozmowa przełożonego z osobą, która "zagalopowała się" w swoich żartach czy docinkach na pewno podziała. To, czego Ty nie mogłeś dokonać prośbą czy sposobem, zostanie osiągnięte za pomocą dyscyplinującej rozmowy z szefem. Oczywiście trudno liczyć na to, aby taka rozmowa zmieniła czyjś sposób myślenia. Wystarczy jednak, że zmieni się działanie takiej osoby, a ty poczujesz ulgę. Szybka i zdecydowana reakcja ze strony przełożonych może wynikać nie tylko z jego indywidualnego stosunku do danego zachowania, ale i z tego, że firmy boją się oskarżeń o mobbing, przez które mogą się znaleźć na pierwszych stronach gazet. Wiele korporacji ma nawet specjalne infolinie, gdzie anonimowo można zgłosić, że było się świadkiem mobbingu bądź jest się jego ofiarą.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Opór

Podobnie jak w przypadku ataku ulicznego chuligana, w bardzo wielu przypadkach wystarczy, że ofiara mobbingu wreszcie stawi opór, a jej dręczyciel zrezygnuje. Na "żartobliwy" docinek można złośliwie odpowiedzieć - po kilku takich sytuacjach autor złośliwych docinków zrezygnuje albo przynajmniej bardzo ograniczy swoją działalność. Jeżeli ktoś będzie próbował wykazać ci niekompetencję - odpowiedz tym samym – zaznacza Małgorzata Majewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Zmiana pracy

Zmiana pracy to najskuteczniejsza, niezawodna metoda na uwolnienie się od problemu mobbingu. Niekoniecznie trzeba odchodzić z firmy - może wystarczy zmiana działu bądź przeniesienie się do innego biura w tym samym mieście. Zmieniając pracę można się skutecznie uwolnić od dręczyciela.

Sąd pracy

Jeżeli nie podziała ani rozmowa z przełożonymi, ani próba samodzielnego rozwiązania sytuacji, a nie ma możliwości zmiany pracy (bądź nie chcemy jej zmienić), to możemy się zwrócić do sądu. W polskim prawodawstwie istnieją przepisy stworzone po to, aby z mobbingiem walczyć.

Coraz więcej spraw o mobbing w sądach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapadła

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

REKLAMA

Świadczenie wzrosło o 100 proc., wypłata z wyrównaniem od października. Nowe przepisy już obowiązują

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany obowiązują od 12 grudnia 2025 r.

3000 zł grzywny dla pracodawcy za odmówienie zatrudnienia kandydata na pracownika. Przepisy już obowiązują

Przepisy prawa pracy chronią nie tylko pracowników, ale również kandydatów na pracowników. Taka ochrona przysługuje już na etapie procesu rekrutacyjnego. Co ważne, potencjalni pracodawcy mogą ponieść konsekwencje finansowe za wadliwie sformułowane oferty pracy czy nawet za odmówienie zatrudnienia ze względu na pewne kryteria. 

Kiedy trzeba wypłacić odprawę z tytułu zwolnienia grupowego?

Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnienia grupowego? Jak liczy się odprawę? Od czego zależy jej wysokość? W jakim terminie pracodawca powinien ją wypłacić pracownikowi?

Pracownicy samorządowi: Rekompensata za godziny nadliczbowe. Jak naliczać wynagrodzenie?

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Wynagrodzenie należy się bez dodatku, o którym mowa w ustawie Kodeks pracy.

REKLAMA

ZUS: Kiedy będą kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic?

ZUS wypłaci w grudniu 2024 r. świadczenia z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku oraz Aktywnie w domu. Świadczenia wypłacane są w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, czyli np. w grudniu za listopad. Na kiedy zaplanowane są wypłaty w grudniu br.?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w komunikacji elektronicznej z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o możliwych ograniczeniach w komunikacji elektronicznej z ZUS.

REKLAMA