reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić?

Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić?

Zła atmosfera w miejscu pracy może przerodzić się w sytuację zwaną mobbingiem. Ten problem jest coraz bardziej znany. Jak radzić sobie z problemem mobbingu w zakładzie pracy?

Nieprzyjemna atmosfera w pracy może czasami przerodzić się w patologiczną sytuację mobbingu. Coraz więcej osób o nim słyszało, na szczęście większość pracowników się z nim bezpośrednio nie zetknęła.

Jak sobie radzić z mobbingiem?

Przede wszystkim należy uświadomić naszego prześladowcę, że nie akceptujemy określonego działania. Czasami wystarczy to, aby zakończyć nieprzyjemne zachowania. Może się bowiem okazać, że ktoś zachowywał się w określony sposób, gdyż po prostu był bezmyślny bądź nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo nam coś przeszkadzało. To, co dla kogoś może być świetnym żartem, dla innej osoby może być powodem udręki. Są także osoby, które po prostu są niewrażliwe na czyjąś opinię czy gesty i w ogóle nie zauważyliby zachowań, które dla nas są nieprzyjemne. Czasami jest tak, że grupa, w której się pracuje, pewne zachowania traktuje jako akceptowalne. Jest tak np. wtedy, gdy grupa składa się z samych mężczyzn i jednej kobiety. To, co dla panów będzie rubasznym żartem, dla jedynej pani w ich gronie może być źródłem poważnego dyskomfortu i poczucia zagrożenia. Jest szansa, że poważna rozmowa przywróci sytuację w takiej grupie do normalności – sugeruje Małgorzata Majewska.

Rozmowa z przełożonymi

Jeśli osobą, która cię mobbinguje, jest Twój współpracownik, to najlepszym rozwiązaniem problemu będzie rozmowa z przełożonym tej osoby. Czasami może tylko wystarczyć groźba, że taką rozmowę odbędziemy, aby naganne zachowania się zakończyły. Jeżeli szef potraktuje sprawę poważnie, mobbing może się skończyć z dnia na dzień. Stanowcza rozmowa przełożonego z osobą, która "zagalopowała się" w swoich żartach czy docinkach na pewno podziała. To, czego Ty nie mogłeś dokonać prośbą czy sposobem, zostanie osiągnięte za pomocą dyscyplinującej rozmowy z szefem. Oczywiście trudno liczyć na to, aby taka rozmowa zmieniła czyjś sposób myślenia. Wystarczy jednak, że zmieni się działanie takiej osoby, a ty poczujesz ulgę. Szybka i zdecydowana reakcja ze strony przełożonych może wynikać nie tylko z jego indywidualnego stosunku do danego zachowania, ale i z tego, że firmy boją się oskarżeń o mobbing, przez które mogą się znaleźć na pierwszych stronach gazet. Wiele korporacji ma nawet specjalne infolinie, gdzie anonimowo można zgłosić, że było się świadkiem mobbingu bądź jest się jego ofiarą.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 05.05.2015

Ekspert:

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Autor:

Monster Polska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić? /fot. Fotolia
Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić? /fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama