REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia kobiet w ciąży w czasie upałów

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Maria Kuźniar
Uprawnienia kobiet w ciąży w czasie upałów
Uprawnienia kobiet w ciąży w czasie upałów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas upałów pracodawca powinien szczególnie zadbać o odpowiednie warunki pracy kobietom w ciąży. Jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa, pracownik może powstrzymać się od pracy i powiadomić o tym pracodawcę.

Problem

Pani Katarzyna jest w pierwszym trymestrze ciąży. – Pracuję w biurze, budynek jest stary, okna wychodzą na południe, w ciągu dnia panuje niewyobrażalny upał. Kilka dni temu termometr pokazał 38 stopni. Praca w takich warunkach jest prawie niemożliwa, koleżanka mdlała. Próbowałam rozmawiać z przełożonym, że dla mnie jako kobiety w ciąży niekiedy jest jeszcze trudniej wytrzymać temperaturę. Usłyszałam, że ciąża to nie kalectwo i skoro wszyscy w takich warunkach pracują, to powinnam i ja. Czy w takich sytuacjach kobiety w ciąży nie mają większych praw – zastanawia się czytelniczka.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz: Umowy terminowe a ochrona przed zwolnieniem pracownicy w ciąży

Odpowiedź

Pani Katarzyna słusznie ma wątpliwości. Przede wszystkim, niezależnie nawet od tego, czy pracownica jest w ciąży, przełożony powinien zapewnić odpowiednie warunki pracy. Temperatura w pokoju biurowym sięgająca blisko 40 stopni z pewnością do takich nie należy. Warto jednak zaznaczyć, że o ile polskie prawo reguluje minimalną temperaturę, przy której można bez ograniczeń wykonywać pracę, to w przypadku maksymalnej temperatury sytuacja nie jest już oczywista.

Jeśli temperatura przekracza 25 stopni, a pracownik pracuje na zewnątrz, przedsiębiorca ma obowiązek zapewnić mu nieograniczony dostęp do napojów. W przypadku pomieszczeń zamkniętych zaś, gdy temperatura wzrośnie do 28 stopni. Co prawda nigdzie nie jest wskazana ilość napojów, ale przyjmuje się, że powinna być wystarczająca na cały dzień pracy, czyli najczęściej pracodawca zapewnia do niej stały dostęp. Woda pitna może okazać się jednak niewystarczająca, zwłaszcza gdy na zewnątrz panują tropikalne upały. Wiadomo, że pomieszczenia biurowe łatwo się nagrzewają, jeśli okna znajdują się na południowej lub zachodniej ścianie budynku. Jeśli nie ma klimatyzacji, tak jak w przypadku biura pani Katarzyny, okna powinny być zasłonięte by nie dopuścić do nadmiernego nagrzania pomieszczeń i chronić pracowników przed refleksami świetlnymi na ekranach komputerów.

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienia kobiet w ciąży

REKLAMA

Na pracodawcy spoczywają też dodatkowe obowiązki wobec kobiet w ciąży. Nie wolno dopuszczać ich do pracy w warunkach, w których wskaźnik PMV, czyli wskaźnik stosowany w opisie komfortu cieplnego w pomieszczeniach zamkniętych (ocena średnia), określany zgodnie z Polską Normą, jest większy od 1,5 (zalecane jest 0,5). Nie wolno im pracować również jeśli w pracy mają miejsca wahnięcia temperatur (ok. 15 stopni). Wskaźnik PMV można ustalić, gdy oceni się aktywność fizyczną człowieka i oporność cieplną odzieży, powinna też zostać zmierzona temperatura powietrza, średnia temperatura promieniowania i wilgotność powietrza.

Nie ma znaczenia, czy kobieta jest w pierwszym trymestrze ciąży, czy trzecim – przez prawo traktowana jest w ten sam sposób. Dlatego pracodawca albo nie zna swoich obowiązków, albo celowo wprowadza w błąd czytelniczkę. Jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa, pracownik może powstrzymać się od pracy i powiadomić o tym pracodawcę. Co więcej, zachowuje za ten czas prawo do wynagrodzenia. Jeśli przełożony mimo to stwarza problemy, należy o tym powiadomić Państwową Inspekcję Pracy. 

Zobacz również: Umowa na zastępstwo - okres wypowiedzenia i ciąża

Podstawa prawna

Art. 210 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502). Par. 30–33, par. 112 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. poz. 1650).

Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. poz. 545).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA