REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja zakładu pracy - obowiązki pracodawcy

Subskrybuj nas na Youtube
Likwidacja zakładu pracy - obowiązki pracodawcy/Fot. Fotolia
Likwidacja zakładu pracy - obowiązki pracodawcy/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji likwidacji zakładu pracy na pracodawcy spoczywa szereg obowiązków, m.in. pracodawca powinien zadbać o zabezpieczenie dokumentacji osobowej i pła­cowej dotyczącej pracowników oraz wypłacić zwalnianym pracownikom odprawy z tytułu zwolnień grupowych.

Definicja podstawowa

Postępowanie zmierzające do uregulowania spraw organizacyjnych i majątkowych rozwiązywanego przedsiębiorstwa lub organizacji. Oznacza wypeł­nienie istniejących zobowiązań, ściągnięcie wierzy­telności, spieniężenie majątku, zaspokojenie lub zabezpieczenie wierzycieli i podział majątku pozo­stałego po spłacie długów.

REKLAMA

Autopromocja

Likwidacja i obowiązki pracodawcy

W przypadku likwidacji zakładu pracy następuje całkowite pozbycie się przez pracodawcę mająt­ku firmy i zakończenie jego bytu prawnego (co skutkuje wykreśleniem z Krajowego Rejestru Przedsiębiorców, jeżeli podmiot był tam wpisany). W zakresie stosunków między stronami umowy o pracę oraz możliwości ich wypowiadania i roz­wiązywania likwidacja zakładu pracy jest zaliczana do przyczyn zwolnienia dotyczących zakładu pracy.

Rekomendowany produkt: Praktyczne aspekty prawa pracy (PDF)

Umożliwia zastosowanie przepisów o zwolnieniach grupowych, nie oznacza jednak automatycznego rozwiązania umów o pracę. Po ogłoszeniu likwida­cji wypowiedzeń umów o pracę dokonuje ustano­wiony likwidator.

W zależności od podstaw prawnych powołania pracodawcy różne są również sposoby zakończe­nia jego bytu prawnego (np. w przypadku spółek handlowych stosuje się przepisy Kodeksu spółek handlowych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W razie ogłoszenia likwidacji pracodawcy nie stosuje się przepisów ochronnych dotyczą­cych poszczególnych kategorii pracowników (np. w wieku przedemerytalnym, w czasie uspra­wiedliwionej nieobecności spowodowanej cho­robą, kobiet w ciąży) czy obowiązku konsulta­cji związkowej przy wypowiadaniu pracowniko­wi umowy o pracę na czas nieokreślony. W razie ogłoszenia likwidacji pracodawcy dopuszczalne jest również rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym oraz z uprawnionym do urlopu wychowawczego korzystającym z obniżo­nego wymiaru etatu. Z powodu ogłoszenia likwi­dacji zakładu pracy możliwe jest rozwiązanie (za wypowiedzeniem) umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego młodocianego pra­cownika.

Likwidujący się pracodawca może zastosować krót­sze okresy wypowiedzenia. Na przykład 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca może skrócić do 1 miesiąca. Okres, za który przyznano odszko­dowanie, wlicza się pracownikowi pozostające­mu w tym czasie bez pracy do okresu zatrudnie­nia. W przypadku likwidacji zakładu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowie­dzeniem, bez względu na to, czy przy umowie na czas określony strony przewidziały możliwość jej wcześniejszego zakończenia.

Likwidujący się pracodawca powinien zadbać o zabezpieczenie dokumentacji osobowej i pła­cowej dotyczącej pracowników. W przypadku postawienia w stan likwidacji pracodawca wska­zuje podmiot prowadzący działalność w zakresie przechowywania dokumentacji, któremu zostanie ona przekazana do dalszego przechowywania. Powinien też zapewnić na ten cel środki finansowe na czas, jaki pozostał do końca 50-letniego okresu przechowywania dokumentacji. Jeżeli nie ma moż­liwości zapewnienia środków na dalsze przechowy­wanie dokumentacji, powinien oddać ją do archi­wum państwowego.

Wynagrodzenie, odprawa

W przypadku wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z powodu likwidacji pracodawcy, pracodawca, który skrócił okres 3-miesięcznego wypowiedzenia do 1 mie­siąca, za pozostałą jego część wypłaca pracowni­kowi odszkodowanie w wysokości należnego mu wynagrodzenia.

Likwidacja pracodawcy powoduje zwykle zwolnie­nia grupowe. Zwalnianym pracownikom należą się odprawy z tytułu zwolnień grupowych w wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracow­nik był zatrudniony u danego pracodawcy kró­cej niż 2 lata;
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracow­nik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracow­nik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania sto­sunku pracy.

Zasiłek

W sytuacji gdy płatnik składek, czyli przedsiębior­ca, uległ likwidacji, należny zasiłek chorobowy za okres niezdolności przypadający po ustaniu zatrud­nienia wypłaca ZUS.

Zadaj pytanie na FORUM

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

REKLAMA

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

Dobrostan zaczyna się w pracy. Znaczenie integracji życia zawodowego i osobistego dla kondycji psychicznej pracowników

Coraz więcej firm przekonuje się, że dbałość o dobrostan pracowników nie jest tylko modnym hasłem, ale realnym czynnikiem wpływającym na zaangażowanie, zaufanie i wyniki biznesowe. Na znaczeniu zyskuje także integracja życia zawodowego i osobistego. Jak zatem stworzyć kulturę organizacyjną, w której pracownicy mają przestrzeń do dbania o swoje zdrowie psychiczne?

Osoby niepełnosprawne: Co daje I, II i III stopień niepełnosprawności?

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Osoby, które uzyskają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą mieć dostęp do najszerszej gamy form wsparcia oraz ulg.

Uprawnienia pracownika a staż pracy

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

REKLAMA

Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?

Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.

Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans? [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Najnowsze badanie niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wzbudziło szeroką dyskusję na temat konsekwencji pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans?

REKLAMA