REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja zakładu pracy - obowiązki pracodawcy

Likwidacja zakładu pracy - obowiązki pracodawcy/Fot. Fotolia
Likwidacja zakładu pracy - obowiązki pracodawcy/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji likwidacji zakładu pracy na pracodawcy spoczywa szereg obowiązków, m.in. pracodawca powinien zadbać o zabezpieczenie dokumentacji osobowej i pła­cowej dotyczącej pracowników oraz wypłacić zwalnianym pracownikom odprawy z tytułu zwolnień grupowych.

Definicja podstawowa

Postępowanie zmierzające do uregulowania spraw organizacyjnych i majątkowych rozwiązywanego przedsiębiorstwa lub organizacji. Oznacza wypeł­nienie istniejących zobowiązań, ściągnięcie wierzy­telności, spieniężenie majątku, zaspokojenie lub zabezpieczenie wierzycieli i podział majątku pozo­stałego po spłacie długów.

REKLAMA

Autopromocja

Likwidacja i obowiązki pracodawcy

W przypadku likwidacji zakładu pracy następuje całkowite pozbycie się przez pracodawcę mająt­ku firmy i zakończenie jego bytu prawnego (co skutkuje wykreśleniem z Krajowego Rejestru Przedsiębiorców, jeżeli podmiot był tam wpisany). W zakresie stosunków między stronami umowy o pracę oraz możliwości ich wypowiadania i roz­wiązywania likwidacja zakładu pracy jest zaliczana do przyczyn zwolnienia dotyczących zakładu pracy.

Rekomendowany produkt: Praktyczne aspekty prawa pracy (PDF)

Umożliwia zastosowanie przepisów o zwolnieniach grupowych, nie oznacza jednak automatycznego rozwiązania umów o pracę. Po ogłoszeniu likwida­cji wypowiedzeń umów o pracę dokonuje ustano­wiony likwidator.

W zależności od podstaw prawnych powołania pracodawcy różne są również sposoby zakończe­nia jego bytu prawnego (np. w przypadku spółek handlowych stosuje się przepisy Kodeksu spółek handlowych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W razie ogłoszenia likwidacji pracodawcy nie stosuje się przepisów ochronnych dotyczą­cych poszczególnych kategorii pracowników (np. w wieku przedemerytalnym, w czasie uspra­wiedliwionej nieobecności spowodowanej cho­robą, kobiet w ciąży) czy obowiązku konsulta­cji związkowej przy wypowiadaniu pracowniko­wi umowy o pracę na czas nieokreślony. W razie ogłoszenia likwidacji pracodawcy dopuszczalne jest również rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym oraz z uprawnionym do urlopu wychowawczego korzystającym z obniżo­nego wymiaru etatu. Z powodu ogłoszenia likwi­dacji zakładu pracy możliwe jest rozwiązanie (za wypowiedzeniem) umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego młodocianego pra­cownika.

Likwidujący się pracodawca może zastosować krót­sze okresy wypowiedzenia. Na przykład 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca może skrócić do 1 miesiąca. Okres, za który przyznano odszko­dowanie, wlicza się pracownikowi pozostające­mu w tym czasie bez pracy do okresu zatrudnie­nia. W przypadku likwidacji zakładu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowie­dzeniem, bez względu na to, czy przy umowie na czas określony strony przewidziały możliwość jej wcześniejszego zakończenia.

Likwidujący się pracodawca powinien zadbać o zabezpieczenie dokumentacji osobowej i pła­cowej dotyczącej pracowników. W przypadku postawienia w stan likwidacji pracodawca wska­zuje podmiot prowadzący działalność w zakresie przechowywania dokumentacji, któremu zostanie ona przekazana do dalszego przechowywania. Powinien też zapewnić na ten cel środki finansowe na czas, jaki pozostał do końca 50-letniego okresu przechowywania dokumentacji. Jeżeli nie ma moż­liwości zapewnienia środków na dalsze przechowy­wanie dokumentacji, powinien oddać ją do archi­wum państwowego.

Wynagrodzenie, odprawa

W przypadku wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z powodu likwidacji pracodawcy, pracodawca, który skrócił okres 3-miesięcznego wypowiedzenia do 1 mie­siąca, za pozostałą jego część wypłaca pracowni­kowi odszkodowanie w wysokości należnego mu wynagrodzenia.

Likwidacja pracodawcy powoduje zwykle zwolnie­nia grupowe. Zwalnianym pracownikom należą się odprawy z tytułu zwolnień grupowych w wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracow­nik był zatrudniony u danego pracodawcy kró­cej niż 2 lata;
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracow­nik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracow­nik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania sto­sunku pracy.

Zasiłek

W sytuacji gdy płatnik składek, czyli przedsiębior­ca, uległ likwidacji, należny zasiłek chorobowy za okres niezdolności przypadający po ustaniu zatrud­nienia wypłaca ZUS.

Zadaj pytanie na FORUM

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

REKLAMA

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA