Umowa szkoleniowa z pracownikiem - czas trwania
REKLAMA
REKLAMA
Problem
Czy lojalka, którą pracownicy w mojej firmie mają obowiązek podpisać z pracodawcą jest zgodna z prawem i czy po odejściu z firmy mamy obowiązek jej spłaty. Okres na jaki zostały przewidziane lojalki określają termin 3 lata zobowiązania do pozostawania w zatrudnieniu u pracodawcy po zakończeniu każdego ze szkoleń. Czy w przypadku gdy od szkolenia minęło już np. 1,5 roku to zostaje połowa kwoty do spłaty?
REKLAMA
Odpowiedź
Niniejszy problem prawny należy rozpatrzeć w następujący sposób. Co do zasady pracodawca nie ma prawa zmusić pracownika do podpisania umowy między pracownikiem a pracodawcą podnoszącym kwalifikacje zawodowe tak zwanej lojalki, jednak w momencie gdy pracownik zawarł taką umowę, nie może jej zerwać nie narażając się na konieczność zwrotu kosztów szkolenia w sytuacji, gdy doszło już do zakończenia szkolenia.
Proporcjonalne obliczanie wysokości spłaty
Sposób spłaty i wysokość opłaty w dużej mierze zależy od treści umowy zawartej między pracownikiem a pracodawcą. Co do zasady w przypadku przerwania zatrudnienia wysokość ustala się proporcjonalnie czyli po połowie okresu trwania umowy pracownik zobowiązany jest do spłaty połowy wysokości pierwotnego zobowiązania.
Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy
Brak obowiązku zwrotu świadczenia
Zauważyć także należy, iż z art. 1035 Kodeksu pracy (K.p.) można wywnioskować, iż pracownik nie ma obowiązku spełnienia obowiązku zwrotu świadczenia w przypadku, gdy:
- do wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracownika doszło w wyniku dopuszczenia się przez pracodawcę mobbingu.
- pracownik rozwiąże umowę o pracę z powodu przyczyn określonych w art. 55 i 943 K.p. :
a) zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe,
b) pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika,
c) w wyniku dopuszczenia się przez pracodawcę mobbingu.
Porozmawiaj o tym na FORUM
Ponadto pracownik nie będzie zobowiązany do zwrotu nakładu pracodawcy na jego szkolenie w przypadku, gdy:
- dojdzie do rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron (bez względu na to z czyjej inicjatywy to nastąpi),
- umowa o pracę wygaśnie np. w związku z upływem 3 miesięcy tymczasowego aresztowania pracownika albo w związku ze śmiercią pracodawcy będącego osobą fizyczną,
- pracodawca zwolni pracownika bez wypowiedzenia, ale bez jego winy, na podstawie art. 53 K.p.
- umowa zawarta na czas określony rozwiąże się z upływem czasu, na który została zawarta,
- pracownik zmieni pracodawcę w wyniku przejęcia go przez innego pracodawcę, w trybie art. 231 K.p.
- pracownik rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia za uprzedzeniem, np. w związku z realizacją wyroku sądowego przywracającego go do pracy.
Czas trwania umowy szkoleniowej
Ponadto zgodnie z art. 1035 pkt 2) K.p. umowa lojalnościowa nie może być zawarta (nie obowiązuje dłużej) niż na okres dłuższy niż 3 lata po zakończeniu szkolenia.
Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych - wzór umowy
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat