REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda samochodem służbowym - rozszerzenie zakresu obowiązków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Nagórek
Marcin Nagórek
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Jazda samochodem służbowym - rozszerzenie zakresu obowiązków. / Fot. Fotolia
Jazda samochodem służbowym - rozszerzenie zakresu obowiązków. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może polecić pracownikowi jazdę samochodem służbowym. W jakiej formie powinien rozszerzyć zakres obowiązków pracownika? Co w sytuacji, gdy pracownik nie zgadza się na prowadzenie firmowego auta?

Zakres obowiązków wolno rozszerzyć

W ramach powierzonych zadań można zlecić pracownikowi jazdę samochodem. I choć przepisy tego nie wymagają, lepiej zrobić to w formie pisemnej.

REKLAMA

Autopromocja

Czy pracodawca może w jakikolwiek sposób zmusić mnie do jazdy samochodem służbowym, np. dwa, trzy razy w miesiącu po 8 godzin? Jazda na dłuższe trasy sprawia mi trudności, o czym rozmawiałam z przełożoną. Pomimo to nadal chce rozszerzyć zakres moich obowiązków służbowych. Czy może to zrobić ustnie?

W opisanym stanie faktycznym wydanie przez pracodawcę polecenia kierowania pojazdem w ramach obowiązków służbowych należy traktować jako istotną zmianę warunków pracy. W konsekwencji pracodawca dla własnego interesu powinien w celu zmodyfikowania (poszerzenia) zakresu czynności pracownika zawrzeć z nim stosowne porozumienie bądź zastosować wypowiedzenie zmieniające.

Redakcja poleca produkt: Komplet zmian w prawie pracy

Dopuszczalne formy

Przede wszystkim należy zauważyć, że zakres obowiązków pracownika ustala pracodawca. I to w jego interesie jest, aby zakres czynności był określony na piśmie, staje się on bowiem wiążącym elementem umowy o pracę. Co prawda, Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 2 września 2014 r. sygn. akt III AUA 296/14 (LEX nr 1511607), wskazał, że przepisy prawa pracy nie obligują do przekazania pracownikowi zakresu jego obowiązków na piśmie. Praktyka jednak wskazuje, że pracodawcy wręczają zatrudnionym pisemne zakresy obowiązków, by nie zachodziła kolizja co do zakresu powierzonych zadań oraz by była możliwość powierzania określonych czynności. W podobnym kierunku wypowiedział się również Sąd Najwyższy w wyroku z 7 stycznia 1998 r., sygn. akt I PKN 457/97 (OSNP 1998/22/653).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: FORUM

Co ustalą strony

Ustalony pomiędzy stronami zakres czynności ma podstawowe znaczenie dla ustalenia zakresu obowiązków pracownika wynikających ze stosunku pracy. Jak bowiem wskazał SN w wyroku z 2 października 2008 r., sygn. akt I PK 73/08 (LEX nr 785527), sam rodzaj pracy może być określony bardziej lub mniej szczegółowo. Jeśli strony stosunku pracy ustaliły szczegółowo warunki co do rodzaju i zakresu pracy w samej umowie o pracę (względnie w załączniku w postaci zakresu czynności), to stają się one z ich woli istotnymi jej elementami. Zmiana ich wymaga zgody pracownika, a w razie jej braku – wypowiedzenia zmieniającego z art. 42 kodeksu pracy. W konsekwencji pracodawca może zastosować jedną ze wskazanych opcji, aby rozszerzyć zakres czynności swojego pracownika.

Gdy np. pracodawca oświadcza pracownikowi, że jego zamiarem jest zmiana treści umowy, i podaje nowe warunki zatrudniania, w tym np. poszerza zakres czynności o kierowanie pojazdem służbowym, jednak nie składa oświadczenia o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków umowy, to wspomniany art. 42 k.p. nie ma zastosowania. Nie jest to bowiem wypowiedzenie zmieniające, lecz zwykłe porozumienie. W tej sytuacji do zmiany treści umowy niezbędna jest zgoda pracownika na nowe warunki. A gdy takiej nie będzie, pracodawcy pozostaje wskazany wyżej art. 42 k.p., czyli możliwość zastosowania wypowiedzenia zmieniającego.

Ryczałt samochodowy od 1 stycznia 2015 r.

Gdzie jest granica

REKLAMA

W orzecznictwie podkreśla się, że wypowiedzenia zmieniającego wymaga tylko istotna zmiana wynikających z umowy warunków pracy i (lub) płacy. Co do warunków pracy powstają w praktyce trudności w przeprowadzeniu granicy między zmianą istotną (wymagającą wypowiedzenia zmieniającego) oraz nieistotną (dokonywaną przez pracodawcę poleceniem – z art. 100 par. 1 k.p.). Warto zwrócić uwagę m.in. na wyrok SN z 12 kwietnia 2012 r., sygn. akt II PK 216/11 (LEX nr 1162590), gdzie wskazano, że w trybie polecenia służbowego nie można zmienić pracownikowi rodzaju umówionej pracy (art. 29 par. 1 pkt 1 i art. 100 par. 1 w zw. z art. 42 k.p.).

Z kolei w orzeczeniu SN z 7 września 1999r., sygn. akt I PKN 265/99 (OSNP 2001/1/17), słusznie zostało podniesione, że o tym, czy zmiana jest istotna, decyduje nie tylko ocena powszechna, ale przede wszystkim stanowisko stron stosunku pracy. Jeżeli strony stosunku pracy traktują taką zmianę jako istotną, to wymaga ona wypowiedzenia zmieniającego.

Kontrowersyjne stanowisko

W pewnych okolicznościach pracodawca mógłby zostać zwolniony z obowiązku zastosowania wskazanych procedur. W razie polecenia dotyczącego wykonywania czynności wynikających z rodzaju pracy określonego w umowie o pracę pracodawca nie musi dokonywać m.in. wypowiedzenia warunków pracy. Jeśli zatem zakresu czynności nie wskazano w umowie o pracę, to jego zmiana (zakres) nie musi następować po porozumieniu z pracownikiem (wyrok SN z 14 października 2004 r., sygn. akt I PK 663/06).

Jak poinformować pracownika o zakresie jego obowiązków?

Jest to jednak stanowisko dość kontrowersyjne, w szczególności w kontekście opisanej wyżej możliwości ustalania rodzaju i zakresu pracy w formie ustnej. Pracownik bowiem mógłby dowodzić, że strony poczyniły jednak w tym zakresie pewne ustalenia ustne, mimo że na piśmie nie ustalono szczegółowego zakresu czynności. Z powyższej przyczyny uzasadnione jest, aby wspomnianych modyfikacji stosunku pracy dokonywać na piśmie.

Jeśli strony stosunku pracy ustaliły szczegółowo warunki co do rodzaju i zakresu pracy w samej umowie o pracę, to stają się one z ich woli istotnymi jej elementami.

Podstawa prawna:

Art. 42 i 100 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA