REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy a warunek zawieszający wypłatę odszkodowania

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy a warunek zawieszający wypłatę odszkodowania. / Fot. Fotolia
Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy a warunek zawieszający wypłatę odszkodowania. / Fot. Fotolia

REKLAMA

Umowa o zakazie konkurencji obowiązująca po ustaniu stosunku pracy ma na celu powstrzymywanie byłego pracownika do wykonywania działalności konkurencyjnej względem dotychczasowego zakładu pracy. W takiej umowie można zawrzeć warunek zawieszający wypłatę odszkodowania pracownikowi.

Krzysztof Sosnowski, aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Umowa o zakazie konkurencji

Zgodnie z art. 1012 k.p. pracodawca i pracownik mogą zawrzeć umowę o zakazie konkurencji obowiązującą strony po zakończeniu stosunku pracy. Zawarcie takiej umowy zapewnia pracodawcy, że przez okres trwania zakazu konkurencji pracownik nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej względem dotychczasowego pracodawcy.

Szczegółowy zakres zakazu konkurencji strony określają w umowie. W związku z czym okoliczność doprecyzowania, czy pracownik nie będzie nawiązywał stosunku pracy z podmiotami konkurencyjnymi, czy też innych stosunków cywilnych z tymi podmiotami, bądź też samodzielnie będzie prowadził działalność konkurencyjną pozostaje do doprecyzowania w zależności od woli stron.

Zobacz produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Odszkodowanie za zakaz konkurencji

Bardziej problematycznym aspektem dot. wypłaty odszkodowania za okres obowiązywania zakazu konkurencji stanowi aspekt dowodowy czy odszkodowanie w okresie trwania konkurencji byłemu pracownikowi w sposób rzeczywisty się należy. Pracodawca nie posiada żadnych narzędzi prawnych umożliwiających mu kontrolowanie działalności zawodowej byłego pracownika. Zgodnie natomiast z art. 1012 k.p. pracownikowi należy się odszkodowanie po rozwiązaniu stosunku pracy w związku z niepodejmowaniem działalności konkurencyjnej. Niniejsze oznacza, iż co do zasady pracodawca zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania do czasu aż nie wykaże, że pracownik złamał zakaz konkurencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapraszamy na nasze FORUM

Warunek zawieszający wypłatę odszkodowania

W praktyce obrotu prawnego w umowach o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy stosuje się warunek zawieszający umożliwiający wstrzymanie wypłaty odszkodowania do czasu wykazania przez pracownika że nie podjął działalności konkurencyjność.  W tym kontekście należy określić, czy istnieje możliwość zastosowania tej instytucji wynikającej z art. 89 k.c. także w prawie pracy na podstawie art. 300 k.p. „W sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.”

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Umowa o zakazie konkurencji - zwolnienie pracodawcy z wypłaty odszkodowania

Zawarcie takiej klauzuli – warunku zawieszającego zostało uznane przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 lutego 2013 roku sygn. akt II PK 166/12 Sąd Najwyższy stwierdził, że„Złożenie przez byłego pracownika w każdym miesiącu po rozwiązaniu stosunku pracy, przewidzianego w umowie o zakazie konkurencji, oświadczenia o powstrzymaniu się od prowadzenia działalności konkurencyjnej, może być zakwalifikowane jako warunek (art. 89 KC) wypłaty przez pracodawcę odszkodowania z art. 101[2] § 1 KP.”. Taki warunek musi być jednak zastrzeżony w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Zobowiązanie pracownika do takiego działania już po zwarciu zakazu konkurencji jest niedopuszczalne w związku z okolicznością, iż pracodawca nie jest uprawniony do jednostronnej zmiany warunków umowy o zakazie konkurencji, chyba że strony tej umowy zdecydują się na zmianę jej treści w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 1013 K.p.).

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

    Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    Dobrostan pracowników - wellbeing

    Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

    Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

    Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

    REKLAMA

    Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

    Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

    Strajk lekarzy w Portugalii

    Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

    Shutdown dla urzędników w USA?

    Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

    Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

    Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

    REKLAMA

    Jak zakładowy staż pracy wpływa na okres wypowiedzenia?

    Zakładowy staż pracy. Co to jest? Jak się go oblicza? Czy wpływa na okres wypowiedzenia? 

    Nagroda jubileuszowa a staż w prywatnym zakładzie pracy

    Pracodawca odmówił wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż nie zaliczył do stażu pracy sześcioletniego okresu zatrudnienia pracownika w prywatnym zakładzie pracy - czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej?

    REKLAMA