Dyskryminacja w pracy - definicja
REKLAMA
REKLAMA
Prześladowanie poszczególnych osób lub grup społecznych albo ograniczanie ich praw ze względu na rasę, narodowość, wyznanie, płeć itp.
REKLAMA
Dyskryminacja w prawie pracy oznacza wszelkie rozróżnienie, wyłączenie lub uprzywilejowanie oparte na rasie, kolorze skóry, płci, religii, poglądach politycznych, pochodzeniu narodowym lub społecznym, które powoduje zniweczenie albo naruszenie równości szans lub traktowania w zakresie zatrudnienia lub wykonywania zawodu (konwencja nr 111 MOP z 25 czerwca 1958 r. dotycząca dyskryminacji w zakresie zatrudnienia i wykonywania zawodu).
Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2015 z komentarzem (książka)
Zgodnie z regulacjami unijnymi polskie przepisy wyróżniają 2 rodzaje dyskryminacji:
- bezpośrednią, która polega na różnicowaniu sytuacji jednych pracowników (lub kandydatów w procesie rekrutacji) w porównaniu z innymi ze względu na cechy prawnie chronione, np. płeć lub wiek, oraz
- pośrednią, przejawiającą się w tym, że z pozoru wszyscy są traktowani równo, jednak w praktyce występują nieuzasadnione obiektywnymi powodami dysproporcje, np. w zakresie warunków zatrudnienia na niekorzyść pracowników należących do grupy charakteryzującej się pewną cechą lub cechami.
Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat