REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy zawite w niemieckim prawie pracy

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Terminy zawite w niemieckim prawie pracy. / Fot. Fotolia
Terminy zawite w niemieckim prawie pracy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co w niemieckim prawie pracy oznaczają terminy zawite (prekluzyjne)? Czym różnią się od tych, które funkcjonują w Polsce?

Co oznacza termin zawity (prekluzyjny)? Cechą terminu prekluzyjnego jest, że jego upływ prowadzi - nie do przedawnienia - ale do całkowitego wygaśnięcia roszczenia. Sądy pracy uwzględniają ich upływ z urzędu a nie tylko jak przy przedawnieniu na zarzut strony. Terminy prekluzyjne są terminami, które nie mogą być przywrócone. Terminy te nie mogą być przez strony skracane czy przedłużane. 

Autopromocja

Terminy zawite mogą zawierać:

  • umowy o pracę,
  • oficjalne porozumienia między pracodawcę a radą zakładową (tzw. Betriebsvereinbarung) albo
  • układy zbiorowe pracy.

Terminy zawite wyparły w praktyce prawa pracy ustawowe terminy przedawnienia.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Rozróżnia się przy tym jednostopniowe i dwustopniowe terminy zawite. Przy jednostopniowych terminach zawitych jest przewidziany termin do zgłoszenia roszczenia albo termin do wniesienia pozwu do sądu pracy. Przy dwustopniowych terminach zawitych przewidziany jest osobny termin do zgłoszenia roszczenia (pierwszy stopień) i w razie jego niespełnienia drugi termin do wniesienia pozwu do sądu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie orzecznictwa Związkowego Sądu Pracy terminy te nie mogą być krótsze jak trzy miesiące.

Zadaj pytanie na FORUM

Sądy pracy stosują do umów o pracę ogólne przepisy o zobowiązaniach umownych niem. Kodeksu cywilnego (§ 305 i nast. BGB, które są odpowiednikiem art. 384 i nast. KC). Powoduje to, że terminy zawite sprawdzane są m.in. pod kątem ich jasności i zrozumiałości (§ 307 ust. 1 BGB art. 385 §2 KC).

Szczególną rolę, jeżeli chodzi o terminy zawite, pełnią układy zbiorowe pracy. W Niemczech jest zarejestrowanych ok. 70000 układów zbiorowych pracy. Ok. 500 układów zostało uznanych przez Związkowe Ministerstwo Pracy na podstawie § 5 ustawy o układach zbiorowych pracy za powszechnie obowiązujące (allgemeinverbindlich) w danej branży. Do takich układów należy Związkowy ramowy układ zbiorowy pracy dla przemysłu budowlanego (Bundesrahmentarifvertrag - Bau ; skrót BRTV-Bau), który jest jednym z najważniejszych zbiorowych układów pracy w gospodarce Niemiec. Układ ten obowiązuje dla wszystkich stosunków pracy w budownictwie na terenie Niemiec.

Wyższa płaca minimalna w Niemczech nie dla pracowników sezonowych

Przepisy układów zbiorowych pracy obowiązują bezpośrednio w stosunkach pracy. W związku z tym postanowienia indywidualnych umów o pracę nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż postanowienia wynikające z układów.

Odnośnie terminów prekluzyjnych § 15 BRTV-Bau zawiera następującą regulację:

  1. Wszystkie obustronne roszczenia wynikające ze stosunku pracy albo stojące w związku ze stosunkiem pracy przepadają, jeżeli nie będą podniesione w formie pisemnej drugiej stronie stosunku pracy w terminie dwóch miesięcy od dnia wymagalności.
  2. Jeżeli strona przeciwna odrzuci podniesione roszczenie albo nie odpowie na nie w ciągu dwóch tygodni, to roszenie przepada, jeżeli w terminie dwóch miesięcy - od chwili odrzucenia albo dwutygodniowego braku odpowiedzi nie zostanie wszczęte postępowanie sądowe.

Powyższe terminy nie obowiązują w przypadku prowadzenia przez pracownika sporu z pracodawcą przed sądem pracy na podstawie ustawy o ochronie przed wypowiedzeniem.

Pracownik wnosi pozew do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia za nieważne z prawem.

Proces ten może trwać bardzo długo, w szczególności jeżeli wniesione jest odwołanie i potem rewizja do Związkowego Sądu Pracy.

Roszczenia o wynagrodzenie pracownika zależą od wyniku procesu. Jeżeli pracownik wygra proces, zaległe roszczenia o wynagrodzenie za czas procesu muszą zostać podniesione w ciągu dwóch miesięcy od momentu prawomocnego zakończenia procesu pod rygorem przepadnięcia.

Nie wszystkie roszczenia pracownika czy pracodawcy wygasają po upływie terminu zawitego i to niezależnie od tego, czy jest on uregulowany w umowie o pracę, czy w zbiorowym układzie pracy.

Terminów zawitych nie stosuje się do roszczeń wynikających z odpowiedzialności umyślnej i rażącego niedbalstwa albo do odpowiedzialności za szkody wynikające z naruszenia życia, ciała lub zdrowia.

10 dni opieki nad członkami rodziny w Niemczech

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA