Czym jest leasing pracowniczy?
REKLAMA
REKLAMA
W prawie pracy
- Z inicjatywy pracodawcy i za zgodą pracownika może dojść do udzielenia urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy - leasing pracowniczy. Polega on na wypożyczeniu pracowników innej firmie (firmom) na określony czas lub do realizacji konkretnego zadania. Porozumienie w tej sprawie zawiera dotychczasowy pracodawca z przyszłym. W porozumieniu pracodawców ustala się okres pracy pracownika u innego pracodawcy, który zazwyczaj jest równy udzielonemu urlopowi bezpłatnemu. W celu wypożyczenia pracownika innej firmie niezbędnym warunkiem jest uzyskanie jego zgody (na piśmie).
Na czas urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie porozumienia pracodawców dotychczasowy stosunek pracy pracownika ulega zawieszeniu. Po zakończeniu okresu urlopu bezpłatnego pracownik powraca do pracy do poprzedniego pracodawcy. Okres urlopu, który jest udzielany na wykonywanie pracy u innego pracodawcy, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
REKLAMA
Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS
- Innym rodzajem leasingu pracowniczego jest wypożyczenie pracownika z agencji pracy tymczasowej. W tym przypadku istnieje trójstronny stosunek: pracownik tymczasowy - agencja pracy tymczasowej - pracodawca użytkownik. W przypadku pracy tymczasowej pracodawca użytkownik nie ma obowiązków kadrowych związanych z zatrudnieniem danego pracownika, nie musi prowadzić dokumentacji personalnej czy kierować takiego pracownika na badania lekarskie. Zasady zatrudnienia pracownika określa porozumienie zawarte przez pracodawcę użytkownika z agencją. Przepisy ustawy o pracownikach tymczasowych wskazują minimalne wymagania w tym zakresie. Pracodawca użytkownik może też przyjąć na siebie więcej obowiązków wobec pracownika tymczasowego, m.in. w zakresie bhp.
W wynagrodzeniach
- W razie udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy wynagrodzenie płaci pracodawca, u którego pracownik świadczy pracę podczas tego urlopu. Wysokość otrzymywanego wynagrodzenia nie musi być tożsama z wynagrodzeniem, jakie pracownik otrzymywał od dotychczasowego pracodawcy.
- Z tytułu wypożyczenia pracowników innemu pracodawcy agencja otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji, która może stanowić np. określony procent kosztów płacy wypożyczonych osób. Pracodawca użytkownik nie płaci natomiast wynagrodzenia pracownikowi tymczasowemu. Jest ono wypłacane przez agencję pracy tymczasowej, która zatrudnia takiego pracownika.
W ubezpieczeniach
- Pracodawca udzielający urlopu bezpłatnego pracownikowi wynajętemu innej firmie nie ponosi kosztów związanych z oskładkowaniem, gdyż okres urlopu bezpłatnego jest tzw. okresem nieskładkowym.
- Obowiązek naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne za pracowników tymczasowych (wynajmowanych) spoczywa na pracodawcy, który wynajmuje tych pracowników innym podmiotom.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat