reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Umowa o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Umowa o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy będą wyceniać wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu do celów prywatnych na podstawie pojemności pojazdu i liczby dni korzystania z niego w miesiącu przez zatrudnionych. W tej sytuacji należy przyjąć, że przepisy wewnątrzzakładowe lub umowy o prywatne wykorzystywanie samochodów służbowych, przewidujące inne warunki wyceny takiego użyczenia niż wskazane w ustawie, przestają obowiązywać i powinny zostać zmienione.

Nowe postanowienia w umowach o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Pracodawcy często umożliwiają pracownikom korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych. W takim przypadku u pracowników powstają przychody ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnych świadczeń, które pracodawcy powinni doliczyć do zwykłych przychodów ze stosunku pracy osiąganych przez pracowników (a w konsekwencji uwzględnić przy potrącaniu zaliczek na podatek dochodowy) (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof).

Do 31 grudnia 2014 r. prywatne użytkowanie samochodu bez jednolitych zasad

Do końca 2014 r. nie ma przepisów określających zasady ustalania wysokości takich przychodów, a w konsekwencji wartość tych przychodów ustala się na zasadach ogólnych (art. 12 ust. 3 w zw. z art. 11 ust. 2a ustawy o pdof). Zważywszy, że wartość pieniężną nieodpłatnie świadczonych usług ustala się najczęściej na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług tego samego rodzaju (art. 12 ust. 3 w zw. z art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o pdof), to określając wartość przychodu pracowników z tytułu nieodpłatnego korzystania z samochodów na cele prywatne pracodawcy powinni brać pod uwagę ceny stosowane przez firmy zajmujące się wynajmem samochodów podobnego rodzaju (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 września 2010 r., ILPB1/415–733/10–2/IM).

Od 1 stycznia 2015 r. zryczałtowane stawki za prywatne używanie samochodów służbowych

Od 1 stycznia 2015 r. sytuacja w zakresie ustalania przychodu z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ulegnie zmianie. Zaczną bowiem obowiązywać przepisy określające zryczałtowaną wysokość przychodów pracowników za takie użytkowanie (znowelizowany art. 12 ust. 2a i 2b ustawy o pdof). Ich wysokość będzie uzależniona od pojemności pojazdu, co przedstawia schemat).

Zobacz wideoszkolenie: Samochody służbowe 2015

Ustalanie przychodu z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Zadaj pytanie na FORUM

Spółka „H” umożliwia pracownikowi używanie do celów prywatnych samochodu służbowego o pojemności silnika 1298 cm3. W tej sytuacji od 1 stycznia 2015 r. pracodawca powinien doliczać do przychodów pracownika miesięcznie kwotę 250 zł, jeżeli osoba ta będzie użytkowała pojazd przez cały miesiąc.

Wskazane przepisy określają dwie kwoty, tj. miesięczną oraz dzienną. Kwoty dzienne będą mogły być uwzględniane, jeżeli samochody będą przez pracowników wykorzystywane do celów prywatnych tylko przez część miesiąca (np. ze względu na urlop pracownika lub fakt, że nie może on korzystać z samochodu do celów prywatnych w dni wolne od pracy).

Wady w opodatkowaniu użytkowania aut służbowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Nowe postanowienia w umowach o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r. / Fot. Fotolia
Nowe postanowienia w umowach o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r. / Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama