REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
Nowe postanowienia w umowach o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r. / Fot. Fotolia
Nowe postanowienia w umowach o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy będą wyceniać wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu do celów prywatnych na podstawie pojemności pojazdu i liczby dni korzystania z niego w miesiącu przez zatrudnionych. W tej sytuacji należy przyjąć, że przepisy wewnątrzzakładowe lub umowy o prywatne wykorzystywanie samochodów służbowych, przewidujące inne warunki wyceny takiego użyczenia niż wskazane w ustawie, przestają obowiązywać i powinny zostać zmienione.

Nowe postanowienia w umowach o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Pracodawcy często umożliwiają pracownikom korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych. W takim przypadku u pracowników powstają przychody ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnych świadczeń, które pracodawcy powinni doliczyć do zwykłych przychodów ze stosunku pracy osiąganych przez pracowników (a w konsekwencji uwzględnić przy potrącaniu zaliczek na podatek dochodowy) (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof).

Autopromocja

Do 31 grudnia 2014 r. prywatne użytkowanie samochodu bez jednolitych zasad

Do końca 2014 r. nie ma przepisów określających zasady ustalania wysokości takich przychodów, a w konsekwencji wartość tych przychodów ustala się na zasadach ogólnych (art. 12 ust. 3 w zw. z art. 11 ust. 2a ustawy o pdof). Zważywszy, że wartość pieniężną nieodpłatnie świadczonych usług ustala się najczęściej na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług tego samego rodzaju (art. 12 ust. 3 w zw. z art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o pdof), to określając wartość przychodu pracowników z tytułu nieodpłatnego korzystania z samochodów na cele prywatne pracodawcy powinni brać pod uwagę ceny stosowane przez firmy zajmujące się wynajmem samochodów podobnego rodzaju (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 września 2010 r., ILPB1/415–733/10–2/IM).

Od 1 stycznia 2015 r. zryczałtowane stawki za prywatne używanie samochodów służbowych

Od 1 stycznia 2015 r. sytuacja w zakresie ustalania przychodu z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ulegnie zmianie. Zaczną bowiem obowiązywać przepisy określające zryczałtowaną wysokość przychodów pracowników za takie użytkowanie (znowelizowany art. 12 ust. 2a i 2b ustawy o pdof). Ich wysokość będzie uzależniona od pojemności pojazdu, co przedstawia schemat).

Zobacz wideoszkolenie: Samochody służbowe 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalanie przychodu z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Zadaj pytanie na FORUM

Spółka „H” umożliwia pracownikowi używanie do celów prywatnych samochodu służbowego o pojemności silnika 1298 cm3. W tej sytuacji od 1 stycznia 2015 r. pracodawca powinien doliczać do przychodów pracownika miesięcznie kwotę 250 zł, jeżeli osoba ta będzie użytkowała pojazd przez cały miesiąc.

Wskazane przepisy określają dwie kwoty, tj. miesięczną oraz dzienną. Kwoty dzienne będą mogły być uwzględniane, jeżeli samochody będą przez pracowników wykorzystywane do celów prywatnych tylko przez część miesiąca (np. ze względu na urlop pracownika lub fakt, że nie może on korzystać z samochodu do celów prywatnych w dni wolne od pracy).

Wady w opodatkowaniu użytkowania aut służbowych

Biorąc pod uwagę poprzedni przykład, załóżmy, że w styczniu 2015 r. pracownik uda się na tygodniowy urlop. Na urlop pracownik pojedzie samochodem prywatnym, czyli od 17 do 25 stycznia 2015 r. nie będzie korzystał z samochodu służbowego. W tej sytuacji do przychodów pracownika pracodawca może doliczyć tylko kwotę 183,26 zł (22 pozostałe dni stycznia x 8,33 zł) lub jeszcze mniejszą (jeżeli w styczniu 2015 r. wystąpią inne dni, w których pracownik nie wykorzystywał samochodu służbowego do celów prywatnych.

Od 1 stycznia 2015 r. będzie też obowiązywać przepis regulujący sytuację, w której samochód jest udostępniany pracownikowi do celów prywatnych częściowo odpłatnie. Wówczas przychodem pracownika będzie różnica między wyżej określoną wartością a odpłatnością ponoszoną przez podatnika (art. 12 ust. 2c ustawy o pdof).

Z tytułu udostępnienia Krzysztofowi P. do celów prywatnych samochodu służbowego o pojemności silnika 1889 cm3 pracodawca potrąca z pensji pracownika miesięcznie kwotę 240 zł. W takim przypadku od 1 stycznia 2015 r. u pracownika będzie powstawał miesięcznie przychód ze świadczeń częściowo odpłatnych w kwocie 160 zł (400 zł – 240 zł).

Ryczałt na dojazdy miejscowe w podróży służbowej

Przepisy o ustalaniu wysokości przychodu z tytułu wykorzystywania służbowego samochodu do celów prywatnych przy częściowej odpłatności pracownika będą miały zastosowanie tylko w przypadkach, gdy taka odpłatność będzie niższa od ryczałtu obliczonego na podstawie tych przepisów. Jeżeli odpłatność za udostępnienie samochodu do celów prywatnych jest wyższa od takiego ryczałtu, pracownik ponosi jedynie koszt ryczałtu (przychód ze świadczeń częściowo odpłatnych w takim przypadku nie występuje).

Z tytułu udostępnienia samochodu o pojemności silnika 1297 cm3 do celów prywatnych pracodawca potrąca miesięcznie z pensji Marcina H. kwotę 400 zł. W takim przypadku, w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2015 r., u pracownika nie powstanie przychód ze świadczeń częściowo odpłatnych z tytułu udostępnienia mu samochodu służbowego do celów prywatnych.

Omawiane przepisy będą mieć zastosowanie w każdym przypadku, gdy pracownikom są udostępniane samochody służbowe do celów prywatnych. Będzie to dotyczyć, przykładowo, również udostępniania im samochodów wynajętych przez pracodawcę czy udostępniania pracownikom samochodów przez pracodawców prowadzących działalność w zakresie wynajmu samochodów. Zwrócenie na to uwagi jest o tyle istotne, że w takich przypadkach do 31 grudnia 2014 r. obowiązują szczególne zasady ustalania wysokości przychodów pracowników z tytułu udostępnienia im samochodów na cele prywatne (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 października 2014 r., ILPB1/415–688/14–4/TW).

Nowe zasady opodatkowania wykorzystywania aut służbowych do celów prywatnych

Konieczność zmiany przepisów wewnętrznych od 1 stycznia 2015 r.

Pracodawcy nie zostali zobowiązani przez nowe przepisy podatkowe do dostosowania nowych rozwiązań do wewnętrznych regulaminów korzystania ze służbowych samochodów na cele prywatne. Jednak znowelizowane przepisy ustawy o pdof mają pierwszeństwo przed przepisami wewnątrzzakładowymi, określającymi podatkowe skutki używania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. W konsekwencji z początkiem 2015 r. pracodawcy powinni uchylić m.in. przepisy wewnątrzzakładowe (np. regulamin wynagradzania, jeżeli zawierał zapisy w tym zakresie) lub dostosować ich treść do nowych przepisów, tj. do art. 12 ust. 12a, ust. 2c ustawy o pdof. Jeżeli tego nie zrobią w zakresie, w jakim przepisy wewnątrzzakładowe będą niezgodne ze wskazanymi przepisami, regulacje zakładowe przestaną obowiązywać (jako przepisy wynikające z aktu niższego rzędu i niezgodne z ogólnie obowiązującymi regulacjami).

W każdym przypadku pracodawcy są zobowiązani, zarówno do celów podatkowych, jak i naliczania składek ZUS, od 1 stycznia 2015 r. rozpoznawać przychody pracowników z tytułu nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego używania samochodów służbowych do celów prywatnych na wskazanych wyżej nowych zasadach.

Przykładowy aneks do umowy o użytkowanie pojazdu służbowego, dotyczący zmiany zasad ustalania przychodu z tytułu nieodpłatnego udostępnienia samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA