REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawowe obowiązki pracodawcy

Podstawowe obowiązki pracodawcy
Podstawowe obowiązki pracodawcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowe obowiązki pracodawcy wskazuje Kodeks pracy. Obowiązki pracodawcy mogą być związane z nawiązaniem stosunku pracy (zawarcie z pracow­nikiem umowy o pracę, skierowanie na szkolenie bhp), trwaniem stosunku pracy (organizo­wanie pracy i zapewnianie odpoczynków) bądź jego zakończeniem (wydanie świadectwa pracy).

Obowiązki pracodawcy

Podstawowe obowiązki pracodawcy wskazuje Kodeks pracy. Mogą one wynikać również z innych ustaw szczególnych regulujących zatrudnienie poszczególnych kategorii zawodowych, tzw. prag­matyk służbowych. Ponadto mogą być one wpro­wadzone na podstawie aktów wewnętrznych obo­wiązujących u danego pracodawcy, regulaminów pracy, układów zbiorowych itp. W stosunku do konkretnego pracownika mogą być także zapisa­ne w umowie o pracę jako dodatkowe zobowiąza­nia pracodawcy.

Autopromocja

Obowiązki pracodawcy mogą być związane z nawiązaniem stosunku pracy (zawarcie z pracow­nikiem umowy o pracę, skierowanie na szkolenie bhp i badania lekarskie, zaznajomienie z zakresem obowiązków), trwaniem stosunku pracy (organizo­wanie pracy i zapewnianie odpoczynków, udziela­nie urlopów wypoczynkowych, urlopów związanych z rodzicielstwem, przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi, prowadzenie dokumentacji pracow­niczej, kierowanie na okresowe badania lekarskie i szkolenia bhp) bądź jego zakończeniem (wydanie świadectwa pracy).

Realizację niektórych obowiązków pracodawca może powierzyć innym osobom (wewnątrz zakładu pracy) bądź wyspecjalizowanym firmom zewnętrz­nym. Może to dotyczyć np. prowadzenia spraw kadrowych, rekrutacji, dokonywania ocen pracow­ników. Jednak przed pracownikiem oraz organami kontroli za skutki działań czy zaniechań takich firm odpowiada pracodawca.

Część obowiązków pracodawcy ma charakter bezwzględny, np. kierowanie na badania lekarskie i szkolenia bhp. Niektóre mogą być przez niego realizowane w ramach jego możliwości organiza­cyjnych i finansowych, np. ułatwianie podnoszenia kwalifikacji przez pracowników. Pracodawca może mieć obowiązki o charakterze ogólnym (wobec wszystkich pracowników), dotyczące określonej grupy pracowników (np. kobiet w ciąży czy korzy­stających z uprawnień rodzicielskich) bądź w sto­sunku do konkretnego pracownika (wynikające indywidualnie z umowy o pracę). Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Chodzi o podstawowe obowią­zki pracodawcy o charakterze bezwzględnym. Nie każde naruszenie będzie więc uzasadniało rozwią­zanie umowy o pracę w tym trybie. Obowiązki pracodawcy z reguły odpowiadają pra­wom (uprawnieniom) pracownika, z wyjątkiem tych,
które nie mogą tworzyć roszczeń po stronie pra­cownika (np. obowiązek ułatwiania podnoszenia kwalifikacji).

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2015 z komentarzem (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedopełnienie przez pracodawcę większości obo­wiązków względem pracownika jest wykroczeniem pracodawcy, za które może zostać ukarany grzyw­ną w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł, a w razie popełnienia przestępstwa również karą pozbawie­nia wolności.

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika dotyczą: niepodpisania umowy o pracę, niepotwierdzenia jej na piśmie, naruszenia przepisów związanych z wypo­wiadaniem bądź rozwiązywaniem umów o pracę, nie­przestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy bądź uprawnień rodzicielskich pracowników, niepra­widłowego stosowania przepisów o odpowiedzial­ności porządkowej pracowników, nieprawidłowego prowadzenia dokumentacji kadrowej lub jej braku. Oddzielną kategorię wykroczeń przeciwko prawom pracownika stanowią obowiązki związane z bezpie­czeństwem i higieną pracy w zakładzie pracy. Patrz: mandat

Obowiązki pracodawcy w zakresie wynagrodzeń

Do obowiązków pracodawcy w zakresie wynagro­dzeń należy:

  • ustalenie wynagrodzenia za pracę w taki spo­sób, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wyko­nywaniu oraz uwzględniało ilość i jakość świad­czonej pracy,
  • terminowa wypłata wynagrodzenia w stałym i ustalonym z góry czasie oraz miejscu.

Ubezpieczenia

Do obowiązków płatnika składek należy m.in. pra­widłowe zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego osób zatrud­nianych na umowę o pracę lub na podstawie innych form zatrudnienia, jeżeli zachodzi taki obowiązek, a także zgłaszanie wszelkich zmian mających wpływ na podleganie ubezpieczeniom oraz zmian danych osobowych (m.in. adresu, nazwiska, kodu ubezpieczeniowego). Płatnik ma również obowią­zek prawidłowo ustalać podstawę wymiaru skła­dek na ubezpieczenia ZUS oraz rozliczać i opłacać składki za ubezpieczonych.

Pracodawca uprawnio­ny do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobo­wego lub wypadkowego musi stosować obowiązu­jące przepisy oraz prawidłowo naliczać i wypłacać należne świadczenia zatrudnionym pracownikom i zleceniobiorcom. Płatnik składek ma także obo­wiązek przekazywania osobom ubezpieczonym informacji dotyczącej okresów ubezpieczenia oraz wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpie­czenia społeczne i zdrowotne, a także informacji dotyczących okresów nieskładkowych - Informacja miesięczna/roczna ubezpieczonego.

Zajrzyj na nasze FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA