Podstawowe obowiązki pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązki pracodawcy
Podstawowe obowiązki pracodawcy wskazuje Kodeks pracy. Mogą one wynikać również z innych ustaw szczególnych regulujących zatrudnienie poszczególnych kategorii zawodowych, tzw. pragmatyk służbowych. Ponadto mogą być one wprowadzone na podstawie aktów wewnętrznych obowiązujących u danego pracodawcy, regulaminów pracy, układów zbiorowych itp. W stosunku do konkretnego pracownika mogą być także zapisane w umowie o pracę jako dodatkowe zobowiązania pracodawcy.
REKLAMA
Obowiązki pracodawcy mogą być związane z nawiązaniem stosunku pracy (zawarcie z pracownikiem umowy o pracę, skierowanie na szkolenie bhp i badania lekarskie, zaznajomienie z zakresem obowiązków), trwaniem stosunku pracy (organizowanie pracy i zapewnianie odpoczynków, udzielanie urlopów wypoczynkowych, urlopów związanych z rodzicielstwem, przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi, prowadzenie dokumentacji pracowniczej, kierowanie na okresowe badania lekarskie i szkolenia bhp) bądź jego zakończeniem (wydanie świadectwa pracy).
REKLAMA
Realizację niektórych obowiązków pracodawca może powierzyć innym osobom (wewnątrz zakładu pracy) bądź wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym. Może to dotyczyć np. prowadzenia spraw kadrowych, rekrutacji, dokonywania ocen pracowników. Jednak przed pracownikiem oraz organami kontroli za skutki działań czy zaniechań takich firm odpowiada pracodawca.
Część obowiązków pracodawcy ma charakter bezwzględny, np. kierowanie na badania lekarskie i szkolenia bhp. Niektóre mogą być przez niego realizowane w ramach jego możliwości organizacyjnych i finansowych, np. ułatwianie podnoszenia kwalifikacji przez pracowników. Pracodawca może mieć obowiązki o charakterze ogólnym (wobec wszystkich pracowników), dotyczące określonej grupy pracowników (np. kobiet w ciąży czy korzystających z uprawnień rodzicielskich) bądź w stosunku do konkretnego pracownika (wynikające indywidualnie z umowy o pracę). Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Chodzi o podstawowe obowiązki pracodawcy o charakterze bezwzględnym. Nie każde naruszenie będzie więc uzasadniało rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie. Obowiązki pracodawcy z reguły odpowiadają prawom (uprawnieniom) pracownika, z wyjątkiem tych,
które nie mogą tworzyć roszczeń po stronie pracownika (np. obowiązek ułatwiania podnoszenia kwalifikacji).
Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2015 z komentarzem (książka)
Niedopełnienie przez pracodawcę większości obowiązków względem pracownika jest wykroczeniem pracodawcy, za które może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł, a w razie popełnienia przestępstwa również karą pozbawienia wolności.
Wykroczenia przeciwko prawom pracownika dotyczą: niepodpisania umowy o pracę, niepotwierdzenia jej na piśmie, naruszenia przepisów związanych z wypowiadaniem bądź rozwiązywaniem umów o pracę, nieprzestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy bądź uprawnień rodzicielskich pracowników, nieprawidłowego stosowania przepisów o odpowiedzialności porządkowej pracowników, nieprawidłowego prowadzenia dokumentacji kadrowej lub jej braku. Oddzielną kategorię wykroczeń przeciwko prawom pracownika stanowią obowiązki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładzie pracy. Patrz: mandat
Obowiązki pracodawcy w zakresie wynagrodzeń
Do obowiązków pracodawcy w zakresie wynagrodzeń należy:
- ustalenie wynagrodzenia za pracę w taki sposób, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu oraz uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy,
- terminowa wypłata wynagrodzenia w stałym i ustalonym z góry czasie oraz miejscu.
Ubezpieczenia
Do obowiązków płatnika składek należy m.in. prawidłowe zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego osób zatrudnianych na umowę o pracę lub na podstawie innych form zatrudnienia, jeżeli zachodzi taki obowiązek, a także zgłaszanie wszelkich zmian mających wpływ na podleganie ubezpieczeniom oraz zmian danych osobowych (m.in. adresu, nazwiska, kodu ubezpieczeniowego). Płatnik ma również obowiązek prawidłowo ustalać podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia ZUS oraz rozliczać i opłacać składki za ubezpieczonych.
Pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego musi stosować obowiązujące przepisy oraz prawidłowo naliczać i wypłacać należne świadczenia zatrudnionym pracownikom i zleceniobiorcom. Płatnik składek ma także obowiązek przekazywania osobom ubezpieczonym informacji dotyczącej okresów ubezpieczenia oraz wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także informacji dotyczących okresów nieskładkowych - Informacja miesięczna/roczna ubezpieczonego.
Zajrzyj na nasze FORUM
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA