Jazdy lokalne własnym samochodem - zasady, ryczałt, składki
REKLAMA
REKLAMA
W prawie pracy
Przemieszczanie się pojazdem mechanicznym z miejsca na miejsce w obszarze jednej miejscowości, w której siedzibę ma pracodawca, lub w stałym miejscu pracy pracownika.
REKLAMA
Jazdy lokalne dotyczą przemieszczania się pracownika po określonym w umowie o pracę stałym miejscu pracy - miejscowości lub obszarze. Pojęcie jazd lokalnych należy zatem odnosić do użytkowania pojazdu nie tylko na terenie miasta, w którym pracownik jest zatrudniony, ale też do wyjazdów odbywających się na terenie stanowiącym miejsce pracy pracownika. Tylko takie rozumienie definicji „jazdy lokalne" jest możliwe do przyjęcia na podstawie przepisów o użytkowaniu pojazdów niebędących własnością pracodawcy do jazd lokalnych oraz przepisów o podróżach służbowych (wyrok WSA w Opolu z 25 września 2009 r., I SA/ /Op 264/09).
Rekomendowany produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (PDF)
Wynagrodzenie
Pracownik może, na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pracodawcą, wykorzystywać do jazd lokalnych w celach służbowych samochód osobowy, motocykl lub motorower niebędące własnością pracodawcy. Miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne ustala pracodawca.
Limit ten, ustalony w zależności od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście, w których pracownik jest zatrudniony, nie może przekroczyć:
- 300 km - do 100 tys. mieszkańców,
- 500 km - ponad 100 tys. do 500 tys. mieszkańców,
- 700 km - ponad 500 tys. mieszkańców.
Dla pojazdów używanych do celów służbowych w służbie leśnej oraz w służbie parków narodowych limit może zostać podwyższony do 1500 km. Limit dla pojazdów do celów służbowych w służbach ratowniczych i w innych właściwych instytucjach w sytuacji zagrożenia klęską żywiołową lub usuwania jej skutków albo skutków katastrofy ekologicznej może zostać podwyższony do 3000 km. Zwrot kosztów używania pojazdów do celów służbowych następuje w formie miesięcznego ryczałtu.
Ryczałt stanowi iloczyn stawki za 1 kilometr przebiegu i miesięcznego limitu przebiegu kilometrów na jazdy lokalne po złożeniu przez pracownika pisemnego oświadczenia o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu.
Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać liczbę dni nieobecności pracownika w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności, a także liczbę dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych. Kwotę ustalonego ryczałtu zmniejsza się o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.
Podatek dochodowy
Zwolniony z podatku jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, na potrzeby zakładu pracy, w jazdach lokalnych. Obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów musi wynikać wprost z przepisów innych ustaw. Podstawą do zwolnienia z podatku nie jest zatem umowa cywilnoprawna zawarta w tym zakresie z pracodawcą, regulamin wynagradzania czy układ zbiorowy pracy. Zwolnienie przysługuje w wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłaty ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.
Ubezpieczenia
Zwrot kosztów za używanie samochodu niebędącego własnością pracodawcy (w jazdach lokalnych) do celów służbowych jest zwolniony z oskładkowania, pod warunkiem że koszty zostały ustalone przy zastosowaniu stawek określonych w rozporządzeniu w sprawie zwrotu kosztów używania pojazdów. Jeżeli pracodawca zechce ustalić wyższe kwoty niż wynikające z rozporządzenia, to nadwyżkę kosztów musi wliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika lub zleceniobiorcy.
Zajrzyj na nasze FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat