REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić?

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić? / Fot. Fotolia
Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić w przypadku, gdy pracodawca nie przekazał pracownikowi do końca lutego danego roku kalendarzowego PIT-11?

Dostarczenie deklaracji PIT-11

Do końca lutego pracodawca ma obowiązek dostarczyć deklaracje PIT-11 za poprzedni rok podatkowy swoim obecnym, a także byłym pracownikom. Najczęściej firmy przekazują informacje podatkowe bezpośrednio do rąk pracowników lub jeżeli nie jest to możliwe za pośrednictwem poczty. Dopuszczalne jest to także za pomocą poczty elektronicznej przy zachowaniu wzoru dokumentu PIT-11. Natomiast obowiązkiem pracownika jest rozliczenie się z podatku do dnia 30 kwietnia danego roku kalendarzowego.

Autopromocja

Brak dostarczenia PIT-11

Problem ze złożeniem przez podatnika zeznania podatkowego do urzędu skarbowego pojawia się w sytuacji, gdy pracodawca zwleka z dostarczeniem deklaracji PIT-11 lub też ta zaginęła w trakcie przesyłki. W takim przypadku pracownik powinien zwrócić się do pracodawcy o ponowne wydanie dokumentu.

Jeżeli pracodawca nadal nie dostarcza dokumentu pracownikowi wówczas można zwrócić się do urzędu skarbowego o interwencje w tej sprawie, który co najwyżej może zwrócić się do zakładu pracy o wydanie deklaracji PIT pracownikowi i nałożyć na pracodawcę grzywnę na podstawie art. 80 Kodeksu karnego skarbowego. Urząd skarbowy nie może jednak zmusić płatnika do wydania deklaracji PIT-11, dlatego grzywna jest tu jedynym środkiem ukarania pracodawcy za niewypełnienie obowiązku podatkowego. Wysokość grzywny w myśl art. 80 § 2 może wynieść do 180 stawek dziennych. Stawki te nie mogą być niższe od 1/30 minimalnego wynagrodzenia ani wyższe niż jego 400-krotność.

Rozlicz się: PITY 2015 z płytą CD

Grzywna

Grzywna nakładana jest na pracodawcę także wtedy, gdy nie złoży on informacji podatkowej bezpośrednio do urzędu skarbowego. Ten wówczas na podstawie art. 80 § 1 ustawy nałoży karę w wysokości do 120 stawek dziennych. Jeżeli zaś treść określona w złożonej informacji podatkowej okaże się nieprawdziwa, wówczas pracodawca będzie podlegał karze grzywny do 240 stawek dziennych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

RMUA

Nie zastosowanie się pracodawcy do powyższych interwencji podatnika i urzędu skarbowego nie zwalnia pracownika z obowiązku rozliczenia się z podatku. Pomocnym dokumentem w tym zakresie będzie druk RMUA, który pracodawca również ma obowiązek wystawić pracownikowi raz do roku, tj. do 28 lutego lub za dany miesiąc na jego wniosek. Warto dołączyć do zeznania podatkowego także pismo skierowane do pracodawcy ponaglające wydanie deklaracji PIT-11.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Przekazanie PIT-11 po terminie

Jeżeli zdarzy się sytuacja, iż pracodawca przekaże pracownikowi PIT-11, ale dopiero po upływie terminu, w jakim miał on obowiązek dokonać rozliczenia, wówczas w razie stwierdzenia rozbieżności danych, na pracowniku ciąży obowiązek dokonania korekty zeznania podatkowego, jakie złożył w urzędzie skarbowym. Wówczas jako powód korekty należy wskazać opóźnienie w otrzymaniu rozliczenia PIT-11 od pracodawcy.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA