REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić?

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić? / Fot. Fotolia
Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić w przypadku, gdy pracodawca nie przekazał pracownikowi do końca lutego danego roku kalendarzowego PIT-11?

Dostarczenie deklaracji PIT-11

Do końca lutego pracodawca ma obowiązek dostarczyć deklaracje PIT-11 za poprzedni rok podatkowy swoim obecnym, a także byłym pracownikom. Najczęściej firmy przekazują informacje podatkowe bezpośrednio do rąk pracowników lub jeżeli nie jest to możliwe za pośrednictwem poczty. Dopuszczalne jest to także za pomocą poczty elektronicznej przy zachowaniu wzoru dokumentu PIT-11. Natomiast obowiązkiem pracownika jest rozliczenie się z podatku do dnia 30 kwietnia danego roku kalendarzowego.

REKLAMA

Autopromocja

Brak dostarczenia PIT-11

Problem ze złożeniem przez podatnika zeznania podatkowego do urzędu skarbowego pojawia się w sytuacji, gdy pracodawca zwleka z dostarczeniem deklaracji PIT-11 lub też ta zaginęła w trakcie przesyłki. W takim przypadku pracownik powinien zwrócić się do pracodawcy o ponowne wydanie dokumentu.

Jeżeli pracodawca nadal nie dostarcza dokumentu pracownikowi wówczas można zwrócić się do urzędu skarbowego o interwencje w tej sprawie, który co najwyżej może zwrócić się do zakładu pracy o wydanie deklaracji PIT pracownikowi i nałożyć na pracodawcę grzywnę na podstawie art. 80 Kodeksu karnego skarbowego. Urząd skarbowy nie może jednak zmusić płatnika do wydania deklaracji PIT-11, dlatego grzywna jest tu jedynym środkiem ukarania pracodawcy za niewypełnienie obowiązku podatkowego. Wysokość grzywny w myśl art. 80 § 2 może wynieść do 180 stawek dziennych. Stawki te nie mogą być niższe od 1/30 minimalnego wynagrodzenia ani wyższe niż jego 400-krotność.

Rozlicz się: PITY 2015 z płytą CD

Grzywna

Grzywna nakładana jest na pracodawcę także wtedy, gdy nie złoży on informacji podatkowej bezpośrednio do urzędu skarbowego. Ten wówczas na podstawie art. 80 § 1 ustawy nałoży karę w wysokości do 120 stawek dziennych. Jeżeli zaś treść określona w złożonej informacji podatkowej okaże się nieprawdziwa, wówczas pracodawca będzie podlegał karze grzywny do 240 stawek dziennych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

RMUA

Nie zastosowanie się pracodawcy do powyższych interwencji podatnika i urzędu skarbowego nie zwalnia pracownika z obowiązku rozliczenia się z podatku. Pomocnym dokumentem w tym zakresie będzie druk RMUA, który pracodawca również ma obowiązek wystawić pracownikowi raz do roku, tj. do 28 lutego lub za dany miesiąc na jego wniosek. Warto dołączyć do zeznania podatkowego także pismo skierowane do pracodawcy ponaglające wydanie deklaracji PIT-11.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Przekazanie PIT-11 po terminie

Jeżeli zdarzy się sytuacja, iż pracodawca przekaże pracownikowi PIT-11, ale dopiero po upływie terminu, w jakim miał on obowiązek dokonać rozliczenia, wówczas w razie stwierdzenia rozbieżności danych, na pracowniku ciąży obowiązek dokonania korekty zeznania podatkowego, jakie złożył w urzędzie skarbowym. Wówczas jako powód korekty należy wskazać opóźnienie w otrzymaniu rozliczenia PIT-11 od pracodawcy.

Podstawa prawna:

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA