Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

REKLAMA
REKLAMA
94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?
- Nadchodzi jawność wynagrodzeń
- Jawność wynagrodzeń - co się zmieni?
- Jawność wynagrodzeń największym wyzwaniem pracodawców
Nadchodzi jawność wynagrodzeń
REKLAMA
Sentencja mówiąca, że kulturalni ludzie o pieniądzach nie rozmawiają, właśnie – i na szczęście – odchodzi do lamusa. Podpisana niedawno przez prezydenta ustawa o jawności wynagrodzeń, znacząco przybliża polski rynek pracy do standardów przejrzystości obowiązujących już w wielu krajach UE oraz odpowiada na potrzeby zarówno pracowników, jak i pracodawców.
REKLAMA
Jeszcze niedawno nawet w profesjonalnych dyskusjach dotyczących modeli zarządzania pojawiały się opinie, że wysokość wynagrodzenia nie jest głównym motywatorem dla pracowników. Tymczasem już w naszym ubiegłorocznym badaniu Payroll Navigator przeprowadzonym w 16 europejskich krajach, wynika, że dla 60,7 proc. Polaków wysokość ich pensji jest najważniejszym czynnikiem w pracy. Co więcej, wynagrodzenie w bardzo istotny sposób wpływa na to, czy pracownik zdecyduje się rozwijać swoją karierę w danej organizacji, a także jak długo będzie z nią związany.
Z kolei z najnowszego badania firmy Hays, przeprowadzonego na przełomie maja i czerwca 2025 roku, wynika, że 38 proc. specjalistów i menedżerów wskazuje „nieudostępnianie informacji o wynagrodzeniu jako istotny problem”. Aż dla 94 proc. kandydatów brak widełek płacowych w ogłoszeniu to jednoznaczny powód do rezygnacji z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery.
Z powyższych danych jasno wynika, że informacje na temat zarobków na danym stanowisku zawarte już w ofercie pracy, są kluczowe zarówno dla aplikujących, jak i pracodawców, którzy już na starcie mogą zaskarbić sobie przychylność i zaufanie najlepszych talentów.
Jawność wynagrodzeń - co się zmieni?
REKLAMA
Nowe przepisy sprawiają, że to, co dotychczas było uznawane za dobrą praktykę, stanie się obowiązkiem. Pracodawcy będą zobowiązani udostępniać kandydatom szczegółowe informacje o oferowanym wynagrodzeniu – w formie papierowej lub elektronicznej i z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu kandydaci będą mogli podejmować bardziej świadome decyzje o uczestnictwie w rekrutacji.
Zmiany idą jednak dalej. Pracodawcy nie będą mogli pytać kandydatów o wysokość wynagrodzenia w obecnym lub poprzednich miejscach pracy. Dodatkowo, ogłoszenia o pracę będą musiały być neutralne pod względem płci, a cały proces rekrutacyjny wolny od jakiejkolwiek formy dyskryminacji.
Jawność wynagrodzeń największym wyzwaniem pracodawców
Z badania Payroll Navigator wynika, że ponad jedna trzecia polskich pracodawców postrzega jawność i równość wynagrodzeń jako największe wyzwanie w swojej polityce płacowej. Choć nowe regulacje prawne często postrzegane są jako utrudnienie dla przedsiębiorców, w tym przypadku zmiany spotykają się z pozytywnym odbiorem. Z danych SD Worx wynika, że już ponad 40 proc. polskich pracodawców aktywnie pracuje nad poprawą równości płacowej w swoich organizacjach Czy zatem wprowadzenie tych przepisów było potrzebne? Z naszych danych wynika, że jak najbardziej, bo pomimo rosnącej świadomości na temat korzyści płynących z transparentnych zasad wynagradzania, aż 3 na 10 pracodawców w Polsce i Europie nie spełnia obecnych wymogów prawnych w tym zakresie. Przepisy pomogą obu stronom rynku pracy.
Autorka: Paulina Zasempa, People Country w SD Worx Poland
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA