Prawa i obowiązki pracownika w czasie choroby
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązki pracownika
Pracownik jest zobowiązany powiadomić pracodawcę o przyczynie oraz o przewidywanym terminie nieobecności w pracy niezwłocznie, nie później jednak niż w 2. dniu nieobecności w pracy. Wyjątkowo może to zrobić później, jeżeli zawiadomienie pracodawcy uniemożliwiają mu szczególne okoliczności - wówczas powinien poinformować go o chorobie w ciągu 2 dni od ustania tych okoliczności.
REKLAMA
Ochrona pracownika
W czasie choroby pracownika pracodawca nie może mu wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie może też wręczyć wypowiedzenia zmieniającego.
Wypowiedzenie jest możliwe, gdy zachodzą okoliczności uzasadniające zwolnienia grupowe lub nastąpiła likwidacja bądź upadłość pracodawcy. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli z powodu choroby pracownik jest nieobecny w pracy ponad 3 miesiące (przy zatrudnieniu u tego pracodawcy krótszym niż 6 miesięcy) bądź dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia chorobowego i zasiłku rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (przy zatrudnieniu u tego pracodawcy trwającym co najmniej 6 miesięcy). Po ustaniu choroby i powrocie pracownika do pracy pracodawca nie może go zwolnić z tego powodu.
Pracownika, który był niezdolny do pracy z powodu choroby przez okres co najmniej 30 dni, pracodawca jest zobowiązany skierować na kontrolne badania lekarskie przed dopuszczeniem do wykonywania obowiązków. Bez zaświadczenia potwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych nie może go dopuścić do pracy. Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać powstawaniu chorób zawodowych (dokonywać pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, prowadzić rejestr takich czynników oraz zmniejszać ryzyko ich występowania w środowisku pracy).
Redakcja poleca produkt: Prawo Pracy i ZUS
Każdy przypadek wystąpienia choroby zawodowej pracodawca ma obowiązek zgłosić właściwym organom oraz prowadzić rejestr stwierdzonych chorób i podejrzeń o takie choroby.
Wynagrodzenie w czasie choroby
Za czas niezdolności pracownika do pracy spowodowanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Wynagrodzenie to przysługuje za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego.
REKLAMA
W przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia (jeżeli niezdolność pracownika do pracy przypada po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia), wynagrodzenie przysługuje za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.
Wynagrodzenie oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Nie ulega ono obniżeniu w przypadku ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i nie przysługuje, jeśli pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego.
W ubezpieczeniach
Wynagrodzenie chorobowe nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Wartość wynagrodzenia chorobowego płatnik dolicza do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast zasiłki wypłacane z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne.
W zasiłkach
Ubezpieczony, który stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby, w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego nabywa prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za okres choroby. Zasiłek chorobowy (wynagrodzenie chorobowe) przysługuje za każdy dzień orzeczonej niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy, a więc sobót, niedziel oraz innych dni wolnych od pracy objętych zwolnieniem lekarskim.
Pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy za czas choroby trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik ma prawo do zasiłku w wysokości 80% wynagrodzenia, którego, co do zasady, podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie wypłacone za okres poprzednich 12 miesięcy. Pracownik zachowuje prawo do zasiłku w wysokości 100% wynagrodzenia, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana:
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
- chorobą przypadającą w okresie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom i czynnościom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.
Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat