REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa i obowiązki pracownika w czasie choroby

Prawa i obowiązki pracownika w czasie choroby
Prawa i obowiązki pracownika w czasie choroby
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choroba pracownika jest rodzajem usprawiedliwio­nej nieobecności w pracy. W czasie choroby pracownik podlega szczególnej ochronie, tj. pracodawca nie może mu wypowiedzieć umowy o pracę oraz wręczyć wypowiedzenia zmieniającego. Ponadto za czas niezdolności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Obowiązki pracownika

Pracownik jest zobowią­zany powiadomić pracodawcę o przyczynie oraz o przewidywanym terminie nieobecności w pracy niezwłocznie, nie później jednak niż w 2. dniu nie­obecności w pracy. Wyjątkowo może to zrobić póź­niej, jeżeli zawiadomienie pracodawcy uniemożli­wiają mu szczególne okoliczności - wówczas powi­nien poinformować go o chorobie w ciągu 2 dni od ustania tych okoliczności.

REKLAMA

Autopromocja

Ochrona pracownika

W czasie choroby pracownika pracodawca nie może mu wypowiedzieć umowy o pracę, jeże­li nie upłynął jeszcze okres uprawniający do roz­wiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie może też wręczyć wypowiedzenia zmieniającego.

Wypowiedzenie jest możliwe, gdy zachodzą oko­liczności uzasadniające zwolnienia grupowe lub nastąpiła likwidacja bądź upadłość pracodawcy. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli z powodu choroby pra­cownik jest nieobecny w pracy ponad 3 miesiące (przy zatrudnieniu u tego pracodawcy krótszym niż 6 miesięcy) bądź dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia chorobowego i zasiłku rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (przy zatrudnieniu u tego pracodawcy trwającym co naj­mniej 6 miesięcy). Po ustaniu choroby i powrocie pracownika do pracy pracodawca nie może go zwolnić z tego powodu.

Pracownika, który był niezdolny do pracy z powo­du choroby przez okres co najmniej 30 dni, praco­dawca jest zobowiązany skierować na kontrolne badania lekarskie przed dopuszczeniem do wyko­nywania obowiązków. Bez zaświadczenia potwier­dzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych nie może go dopuścić do pracy. Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać powsta­waniu chorób zawodowych (dokonywać pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, prowadzić rejestr takich czynników oraz zmniejszać ryzyko ich występowania w środowisku pracy).

Redakcja poleca produkt: Prawo Pracy i ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy przy­padek wystąpienia choroby zawodowej pracodaw­ca ma obowiązek zgłosić właściwym organom oraz prowadzić rejestr stwierdzonych chorób i podej­rzeń o takie choroby.

Wynagrodzenie w czasie choroby

Za czas niezdolności pracownika do pracy spo­wodowanej chorobą lub odosobnieniem w związ­ku z chorobą zakaźną pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązują­ce u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Wynagrodzenie to przysługuje za czas niezdolno­ści do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego.

REKLAMA

W przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia (jeżeli niezdolność pra­cownika do pracy przypada po roku kalendarzo­wym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia), wynagrodzenie przysługuje za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Wynagrodzenie oblicza się według zasad obowiązu­jących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku cho­robowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Nie ulega ono obniżeniu w przypadku ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i nie przysługuje, jeśli pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

W ubezpieczeniach

Wynagrodzenie chorobowe nie podlega obowiąz­kowi ubezpieczeń społecznych. Wartość wynagro­dzenia chorobowego płatnik dolicza do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast zasiłki wypłacane z ubezpieczenia cho­robowego lub wypadkowego nie stanowią podsta­wy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

W zasiłkach

Ubezpieczony, który stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby, w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego nabywa prawo do zasiłku chorobo­wego lub wynagrodzenia za okres choroby. Zasiłek chorobowy (wynagrodzenie chorobowe) przysługu­je za każdy dzień orzeczonej niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy, a więc sobót, niedziel oraz innych dni wolnych od pracy objętych zwolnieniem lekarskim.

Pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy za czas choroby trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik ma prawo do zasiłku w wysokości 80% wynagrodze­nia, którego, co do zasady, podstawę wymiaru stano­wi wynagrodzenie wypłacone za okres poprzednich 12 miesięcy. Pracownik zachowuje prawo do zasił­ku w wysokości 100% wynagrodzenia, jeżeli niezdol­ność do pracy jest spowodowana:

  • wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • chorobą przypadającą w okresie ciąży,
  • poddaniem się niezbędnym badaniom i czyn­nościom lekarskim przewidzianym dla kandy­datów na dawców komórek, tkanek i narzą­dów.

Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przy­sługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA