| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Terminy do dochodzenia roszczeń w sprawach z zakresu prawa pracy

Terminy do dochodzenia roszczeń w sprawach z zakresu prawa pracy

Prawo pracy wyróżnia dwa podstawowe terminy do dochodzenia roszczeń - 7 i 14 dni. W jakich sytuacjach stosuje się 7 dni, a w jakich 14 dni? Czy w razie przekroczenia terminu można wnioskować o jego przywrócenie?

Termin 7 dni

W prawie pracy obowiązują dwa podstawowe terminy do dochodzenia roszczeń pracowniczych, a mianowicie termin:

- 7 dni- na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę oraz na wystąpienie o sprostowanie świadectwa pracy (w razie nieuwzględnienia wniosku przez pracodawcę).

Owy termin biegnie od dnia doręczenia wypowiedzenia, a w odniesieniu do roszczeń w sprawie świadectw pracy – bieg terminu następuje od dnia zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa przez pracodawcę.

Redakcja poleca produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Termin 14 dni

Drugi istotny termin to termin:

- 14 dni- na żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania w razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia lub wygaśnięcia stosunku pracy, na żądanie nawiązania umowy o pracę oraz uchylenia nałożonej kary porządkowej.

Powyższy termin biegnie od dnia złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę albo powzięcia wiadomości, że pracodawca traktuje łączący stosunek pracy jako wygasły. W odniesieniu do nawiązania stosunku pracy bieg rozpoczyna się od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy, zaś w stosunku do nałożonej kary porządkowej- od zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu przeciwko ukaraniu.

Porozmawiaj na FORUM

Zachowanie terminu

Termin będzie uważany za zachowany także wtedy, gdy pracownik w ostatnim dniu wniesie pozew lub nada przesyłkę do sądu na poczcie.

Przywrócenie terminu na wniosek

W przypadku przekroczenia terminu z przyczyn niezawinionych przez pracownika (np. z powodu choroby lub błędu w sposobie wyliczenia terminu) możliwe jest jego przywrócenie na wniosek pracownika wniesiony do sądu. Należy złożyć taki wniosek w ciągu 7 dni liczonego od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.

Terminy zawite w niemieckim prawie pracy

Pozbawienie prawa do dochodzenia roszczeń

W pozostałych przypadkach uchybienie powyższym terminom pozbawia prawa do dochodzenia przez pracownika roszczeń przed sądem.

Podstawa prawna:

Art. 97§ 2 (1), art. 112 § 2, art. 264, art. 265, ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z pozn.zm.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »