Terminy do dochodzenia roszczeń w sprawach z zakresu prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
Termin 7 dni
W prawie pracy obowiązują dwa podstawowe terminy do dochodzenia roszczeń pracowniczych, a mianowicie termin:
REKLAMA
- 7 dni- na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę oraz na wystąpienie o sprostowanie świadectwa pracy (w razie nieuwzględnienia wniosku przez pracodawcę).
Owy termin biegnie od dnia doręczenia wypowiedzenia, a w odniesieniu do roszczeń w sprawie świadectw pracy – bieg terminu następuje od dnia zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa przez pracodawcę.
Redakcja poleca produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF
Termin 14 dni
Drugi istotny termin to termin:
- 14 dni- na żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania w razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia lub wygaśnięcia stosunku pracy, na żądanie nawiązania umowy o pracę oraz uchylenia nałożonej kary porządkowej.
Powyższy termin biegnie od dnia złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę albo powzięcia wiadomości, że pracodawca traktuje łączący stosunek pracy jako wygasły. W odniesieniu do nawiązania stosunku pracy bieg rozpoczyna się od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy, zaś w stosunku do nałożonej kary porządkowej- od zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu przeciwko ukaraniu.
Zachowanie terminu
Termin będzie uważany za zachowany także wtedy, gdy pracownik w ostatnim dniu wniesie pozew lub nada przesyłkę do sądu na poczcie.
Przywrócenie terminu na wniosek
W przypadku przekroczenia terminu z przyczyn niezawinionych przez pracownika (np. z powodu choroby lub błędu w sposobie wyliczenia terminu) możliwe jest jego przywrócenie na wniosek pracownika wniesiony do sądu. Należy złożyć taki wniosek w ciągu 7 dni liczonego od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.
Terminy zawite w niemieckim prawie pracy
Pozbawienie prawa do dochodzenia roszczeń
W pozostałych przypadkach uchybienie powyższym terminom pozbawia prawa do dochodzenia przez pracownika roszczeń przed sądem.
Podstawa prawna:
Art. 97§ 2 (1), art. 112 § 2, art. 264, art. 265, ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z pozn.zm.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat