REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy do dochodzenia roszczeń w sprawach z zakresu prawa pracy

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Terminy do dochodzenia roszczeń w sprawach z zakresu prawa pracy. / Fot. Fotolia
Terminy do dochodzenia roszczeń w sprawach z zakresu prawa pracy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo pracy wyróżnia dwa podstawowe terminy do dochodzenia roszczeń - 7 i 14 dni. W jakich sytuacjach stosuje się 7 dni, a w jakich 14 dni? Czy w razie przekroczenia terminu można wnioskować o jego przywrócenie?

Termin 7 dni

W prawie pracy obowiązują dwa podstawowe terminy do dochodzenia roszczeń pracowniczych, a mianowicie termin:

REKLAMA

Autopromocja

- 7 dni- na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę oraz na wystąpienie o sprostowanie świadectwa pracy (w razie nieuwzględnienia wniosku przez pracodawcę).

Owy termin biegnie od dnia doręczenia wypowiedzenia, a w odniesieniu do roszczeń w sprawie świadectw pracy – bieg terminu następuje od dnia zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa przez pracodawcę.

Redakcja poleca produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Termin 14 dni

Drugi istotny termin to termin:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 14 dni- na żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania w razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia lub wygaśnięcia stosunku pracy, na żądanie nawiązania umowy o pracę oraz uchylenia nałożonej kary porządkowej.

Powyższy termin biegnie od dnia złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę albo powzięcia wiadomości, że pracodawca traktuje łączący stosunek pracy jako wygasły. W odniesieniu do nawiązania stosunku pracy bieg rozpoczyna się od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy, zaś w stosunku do nałożonej kary porządkowej- od zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu przeciwko ukaraniu.

Porozmawiaj na FORUM

Zachowanie terminu

Termin będzie uważany za zachowany także wtedy, gdy pracownik w ostatnim dniu wniesie pozew lub nada przesyłkę do sądu na poczcie.

Przywrócenie terminu na wniosek

W przypadku przekroczenia terminu z przyczyn niezawinionych przez pracownika (np. z powodu choroby lub błędu w sposobie wyliczenia terminu) możliwe jest jego przywrócenie na wniosek pracownika wniesiony do sądu. Należy złożyć taki wniosek w ciągu 7 dni liczonego od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.

Terminy zawite w niemieckim prawie pracy

Pozbawienie prawa do dochodzenia roszczeń

W pozostałych przypadkach uchybienie powyższym terminom pozbawia prawa do dochodzenia przez pracownika roszczeń przed sądem.

Podstawa prawna:

Art. 97§ 2 (1), art. 112 § 2, art. 264, art. 265, ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z pozn.zm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA