REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Uprawnienia pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy jest uprawnieniem pracownika do dni wolnych od pracy, w związku z wystąpieniem określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej szczególnych okoliczności.

Urlop bezpłatny

Skorzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego zależy od niego samego i od dobrej woli pracodawcy. Kwestia dopuszczalności urlopu bezpłatnego oraz zasady jego udzielania zostały określone w kodeksie pracy.

Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Płatny urlop wypoczynkowy jest jednym z zasadniczych uprawnień pracownika. Nierzadko, oprócz wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym, pracownik otrzymuje również dodatkowe świadczenia.

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy? Urlop wypoczynkowy powinien zostać udzielony zgodnie z planem urlopów w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego w tym terminie udziela się do dnia 30 września roku następnego. Czy roszczenie o urlop ulega przedawnieniu?

REKLAMA

Kontrola trzeźwości pracownika także przez pracodawcę


Kontrola trzeźwości pracownika może w obecnym stanie prawnym nastąpić również na żądanie samego pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej. Kontrowersje budzi dopuszczalność przeprowadzenia kontroli samodzielnie przez pracodawcę, bez wzywania odpowiedniego organu.

Związki zawodowe w Polsce

Związki zawodowe to organizacje pracowników zrzeszające się na zasadzie dobrowolności i samodzielności. Związek zawodowy powołuje się do reprezentowania i obrony praw, interesów zawodowych i socjalnych.

Regulamin pracy

Regulamin pracy jest aktem obowiązującym w danym zakładzie pracy, ustalającym organizacje i porządek w procesie pracy oraz prawa i obowiązki zarówno pracownika jak i pracodawcy, związane z procesem pracy.

Porzucenie pracy

Porzucenie pracy przez pracownika jest w obecnym stanie prawnym uznawane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Istnieją jednak przypadki, w których pracownik nie poniesie negatywnych konsekwencji porzucenia pracy, a co za tym idzie, naruszenia podstawowych obowiązków.

REKLAMA

Plan urlopów

Plan urlopów stanowi sporządzone przez pracodawcę z uwzględnieniem wniosków urlopowych pracowników i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy, zestawienie urlopów wypoczynkowych poszczególnych pracowników.

Wynagrodzenie pracowników fundacji za pracę w weekendy

Fundacja organizuje podopiecznym tzw. grupy wsparcia. Są to wyjazdy z podopiecznymi (oraz ich rodzeństwem) w ciekawe miejsca, wyjścia do kina, zwiedzanie. Grupę obsługuje dwóch opiekunów (pracowników fundacji). Terminy „grup wsparcia” przypadają w weekendy. Jak można wynagradzać opiekunów grup za te prace (dodatek, premia, dodatek za godziny nadliczbowe)? Na jakiej podstawie i w jakiej wysokości?

Praca w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych, to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy na mocy wiążącej go umowy o pracę.

Zakaz konkurencji w stosunku pracy

Zakaz konkurencji w stosunku pracy wynika z dbałości o dobro zakładu pracy. Zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi, który z funkcjonowania zakładu pracy czerpie środki swojego utrzymania, powinno zależeć na pozycji zakładu pracy na rynku.

Wychowawców w domach dziecka czekają zmiany od 2014 roku

Wychowawców w domach dziecka czekają zmiany od 2014 roku, dotyczące kluczowych dla nich zagadnień, takich jak między innymi zarobki, czas pracy oraz uprawnienia nauczycielskie.

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku ukształtuje się inaczej niż w latach ubiegłych. Rząd przyjął bowiem przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej założenia do projektu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Zatrudnianie młodocianych w celu przygotowania zawodowego

Zatrudnianie młodocianych w celu przygotowania zawodowego zostało przez przepisy kodeksu pracy uregulowane odrębnie. Stosuje się do niego przepisy kodeksu pracy o umowach zawieranych na czas nie określony, jak i regulacje szczególne, dotyczące zatrudniania młodocianych.

Zatrudnianie młodocianych do prac sezonowych


Zatrudnianie młodocianych do prac sezonowych jest szczególnie popularne w okresie letnim, zarówno wśród pracodawców, jak i młodocianych, którzy decydują się niekiedy na podjęcie pracy sezonowej.

Potrącenie z wynagrodzenia

Potrącenie z wynagrodzenia jest dopuszczalne również bez zgody samego pracownika. Kwestię tę reguluje kodeks pracy, wprowadzając szczegółowe reguły, w przypadku kolizji należności dających podstawę do dokonania potrąceń.

Samozatrudnienie

Samozatrudnienie jest pojęciem zbieżnym z pojęciem prowadzenia działalności gospodarczej. W ostatnim czasie coraz częściej możemy spotkać się z propozycją współpracy z pracodawcą w oparciu o samozatrudnienie.

Zmiany w firmie - od czego zacząć?

Zmiany w firmie często mogą doprowadzić do lepszych rezultatów. Wykorzystanie wiedzy i mądrości pracowników może pomóc w określeniu niezbędnych zmian. Od czego zacząć? Jakie narzędzia HR zastosować?

Urlop na wypowiedzeniu

Urlop w okresie wypowiedzenia powinien być wykorzystany w całości. Jeśli pracodawca udzieli pracownikowi nawet bez uzgodnienia w tym czasie urlopu, pracownik ma obowiązek go wykorzystać.

Urlop na żądanie – najczęstsze problemy pracodawców

Urlop na żądanie pracodawca ma obowiązek udzielić we wskazanym przez pracownika terminie. Pracownik może w ten sposób wykorzystać nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. W powszechnej opinii obowiązek ten ma charakter bezwzględny. Ostateczna decyzja w kwestii wykorzystania przez pracownika urlopu na żądanie należy jednak do pracodawcy. Jakie są najczęstsze problemy pracodawców?

Zasiłek macierzyński za czas rocznego urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński po wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy będzie przysługiwał m.in. za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Jaka będzie jego wysokość?

Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika

Wielu pracodawców staje przed problemem ponoszenia odpowiedzialności za szkodę, która została wyrządzona przez pracownika innej osobie. Przepisy Kodeksu pracy wyłączają bowiem odpowiedzialność pracowników za szkody wyrządzone osobom trzecim, które nastąpiły przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Czy istnieją okoliczności, które ograniczają odpowiedzialność pracodawcy? Czy pracownik jest zupełnie zwolniony od ponoszenia jakichkolwiek odpowiedzialności?

Zadaniowy system czasu pracy

Zadaniowy system czasu pracy sprawdza się w wielu przypadkach, zależnie od rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika. Organizacja pracy lub miejsce jej wykonania mogą uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zadaniowego czasu pracy.

Biznesowy dress code – czyli jak odnieść sukces w kontaktach z klientami

Wygląd zewnętrzny odgrywa w biznesie bardzo ważną rolę. Powinien podkreślać naszą pozycję i zajmowane stanowisko, czyli być uzupełnieniem wizerunku profesjonalisty. Niestety, często się zdarza, że popełniane na tym polu błędy, dyskredytują nas w oczach potencjalnych klientów, a także… naszego szefa.

Dyskryminacja w pracy – ochrona przed “wiktymizacją” w prawie angielskim

Dyskryminacja pracowników jest wciąż aktualnym tematem. Próba obrony prawa do równego traktowania może zakończyć się nieprzychylnym traktowaniem ze strony pracodawcy. Co w takiej sytuacji może zrobić pracownik? Na czym polega wiktymizacja?

Dni wolne na poszukiwanie pracy - wzór wniosku

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę uprawnia pracownika do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Pracownik składa w tym celu wniosek. Kiedy pracownik może otrzymać wolne na poszukiwanie pracy w związku z wypowiedzeniem mu przez stowarzyszenie umowy o pracę?

Urlop macierzyński 2014

W 2014 r. urlop macierzyński będzie obowiązywał według nowych zasad. Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie przepisy przyznające pracującym rodzicom nowe uprawnienia. Sprawdź, co się zmieniło.

Okresy choroby w czasie ciąży - jeden okres zasiłkowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje w razie czasowej niezdolności do wykonywania pracy. Okresy choroby w czasie ciąży nie są bezwzględnie wliczane do jednego okresu zasiłkowego. Sam fakt bycia w ciąży o tym nie przesądza. Ważna jest przyczyna niezdolności do pracy oraz długość przerw między zwolnieniami lekarskimi.

Weksel - zabezpieczenie roszczeń pracodawcy w stosunku pracy?

Czy weksel może stanowić zabezpieczenie roszczeń pracodawcy? W związku z interpelacjami poselskimi oraz komentarzami prasowymi dotyczącymi występowania praktyki stosowania weksla w celu zabezpieczenia roszczeń wobec pracownika powstałych ze stosunku pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej  2013 r. przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie.

Układ zbiorowy pracy

Układ zbiorowy pracy zawiera reprezentacja pracowników z pracodawcą. Wyróżnia się zakładowy układ zbiorowy pracy oraz ponadzakładowy układ zbiorowy pracy. Układy określają zwykle warunki wynagradzania za pracę i przyznawanie innych świadczeń związanych z pracą.

Ruchomy czas pracy

Ruchomy czas pracy pozwoliłby pracownikowi na rozpoczęcie pracy o wybranej przez siebie godzinie. Zmianami w Kodeksie pracy zajmuje się obecnie Sejm.

Dyskryminacja pracowników

Dyskryminacja pracowników jako zdarzenie powodujące nierówne traktowanie w zatrudnieniu stanowi podstawę wystąpienia przez pracownika na drogę sądową. Powinien uprawdopodobnić zarzut nierównego traktowania. Na pracodawcę przechodzi wówczas ciężar dowodu, że kierował się obiektywnymi powodami.

Związki zawodowe – funkcje

Związki zawodowe jako organizacje pracowników pełnią przede wszystkim funkcje reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych.

Stażysta z urzędu pracy - uprawnienia pracownicze

Stażysta z urzędu pracy nie zawiera z pracodawcą umowy o pracę, a świadczona w ramach stażu praca nie jest stosunkiem pracy. Stażystom przysługują jednak niektóre uprawnienia pracownicze. Pracodawcy muszą im zapewnić np. część świadczeń wynikających z przepisów bhp czy płatne dni wolne.

Spory zbiorowe – mediacje

Spory zbiorowe wszczynają podmioty reprezentujące interesy pracownicze. Następnie pracodawcy niezwłocznie podejmują rokowania. W przypadku braku zawarcia porozumienia przeprowadza się mediacje.

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2013

Zgodnie z art. 65 ust. 4 Konstytucji RP minimalne wynagrodzenie za pracę lub sposób ustalania jego wysokości określa ustawa. W związku z tym 1 stycznia 2003 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W roku 2013 wynosi 1600 zł.

Spór zbiorowy - wszczęcie

Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników. Kiedy następuje jego wszczęcie?

Rada pracowników – skład i zadania

Rada pracowników tworzona jest przez pracodawcę (nie dotyczy pracodawców publicznych), który prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia co najmniej 50 pracowników. Jej skład uzależniony jest od liczby zatrudnionych pracowników. Jakie zadania ma rada pracowników?

Podział środków zasilających ZFRON

Pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej mają obowiązek utworzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Przepisy regulujące podział środków zasilających ZFRON nakładają obowiązek przeznaczenia ich na indywidualne programy rehabilitacji oraz pomoc indywidualną.

Dotychczasowy układ zbiorowy pracy

Pracodawca przejmujący zakład pracy (lub jego część), w którym obowiązywał układ zbiorowy pracy ma obowiązek stosowania w odniesieniu do przejętych pracowników dotychczasowego układu. Zobowiązanie nałożone na nowego pracodawcę wygasa z upływem roku od dnia przejęcia zakładu pracy.

Ujawnienie nazwiska pracownika

Imię i nazwisko to znak rozpoznawczy osoby fizycznej. Pracodawca ma prawo ujawniać imię i nazwisko pracownika w celu identyfikacji nawet bez jego zgody.

Potrącenie świadczenia alimentacyjnego z wynagrodzenia

Świadczenia alimentacyjne mogą być potrącone z wynagrodzenia bez wszczynania postępowania egzekucyjnego. Pracodawca ma prawo dokonania ich na wniosek wierzyciela po przedstawieniu mu tytułu wykonawczego.

Zgoda pracodawcy na urlop bezpłatny

W celu udania się na urlop bezpłatny pracownik musi przedłożyć pracodawcy pisemny wniosek. Pracodawca nie jest jednak nim związany. Bez jego zgody pracownik nie będzie mógł skorzystać z urlopu. W jaki sposób pracodawca może wyrazić zgodę?

Niepodanie liczby działaczy organizacji związkowej

Organizacje związkowe mają obowiązek podania pracodawcy liczby działaczy. Niepodanie tej liczby w oznaczonym terminie skutkuje utratą uprawnień.

Jak przebiega kontrola PFRON po zmianie przepisów

Nowe przepisy w zakresie kontroli PFRON obowiązujące od 15 września 2012 r. i kolejne, które weszły w życie 24 stycznia 2013 r., wzmocniły uprawnienia kontrolne tego organu nad przepływem środków publicznych kierowanych do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Fundusz został wyposażony w narzędzia weryfikacji pracodawcy jeszcze przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu u niego kontroli.

Zbiorcze świadectwa pracy


Obowiązek wydania przez pracodawcę świadectwa pracy po upływie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy uzależniony jest od rodzaju umów. Dotyczy tylko umów terminowych w postaci: umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy.

Strajk ostrzegawczy a wynagrodzenie

Prawo do wynagrodzenia nie przysługuje pracownikowi biorącemu udział w strajku. Zachowuje on jednak świadczenia z ubezpieczenia społecznego i inne uprawnienia wynikające ze stosunku pracy. Czy dotyczy to także strajku ostrzegawczego?

Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy a urlop

Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia ustalone między stronami stosunku pracy w drodze porozumienia nie może zostać zmienione bez zgody zatrudnionego. Pracodawca nie nałoży na niego obowiązku wykorzystania w tym okresie urlopu wypoczynkowego.

Umowa o badania profilaktyczne

Umowa o badania profilaktyczne powinna być zawierana przez wszystkie firmy niezależnie od liczby pracowników. Zgodnie z przepisami musi zostać zawarta w formie pisemnej.

REKLAMA