reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński za czas rocznego urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński za czas rocznego urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński po wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy będzie przysługiwał m.in. za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Jaka będzie jego wysokość?

Przyjęcie nowelizacji przez Sejm

Ustawą z dnia 28 maja 2013 roku Sejm znowelizował m. in. Kodeks pracy oraz ustawę świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jeżeli proponowane zmiany wejdą w życie (ustawa jest obecnie w Senacie), zasiłek macierzyński będzie przysługiwał za czas urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie zróżnicowana w zależności od urlopu, z którego skorzysta pracownica oraz trybu jego udzielania. Na tzw. roczny urlop macierzyński składać się będę faktycznie urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski. Zasiłek za okres tzw. rocznego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100% podstawy jego wymiaru przez pierwsze pół roku (co będzie odpowiadało łącznemu okresowi urlopu macierzyńskiego w podstawowym i dodatkowym wymiarze – przykładowo 20 i 6 tygodniom w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) oraz 60% podstawy jego wymiaru przez pozostałą część (odpowiadającą okresowi 26-tygodniowego urlopu rodzicielskiego) albo 80% podstawy wymiaru zasiłku przez cały ten okres.

Zobacz również: Roczny urlop macierzyński - zmiany w prawie pracy

Obecnie zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy jego wymiaru. Po zmianach, zasiłek w takiej wysokości będzie przysługiwał za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Za okres urlopu rodzicielskiego natomiast ma on wynosić 60% podstawy jego wymiaru. Dotyczyć to będzie sytuacji, w której pracownica w pierwszej kolejności skorzysta z urlopu macierzyńskiego, a następnie wskutek kolejnych wniosków zostaną jej udzielone odpowiednio dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski.

W przypadku, w którym pracownica skorzysta z nowego uprawnienia (zgodnie z art. 1791 Kodeksu pracy wprowadzonym ww. ustawą nowelizującą) i wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (w pełnym wymiarze) złoży od razu, tj. w terminie 14 dni od porodu, zasiłek macierzyński za czas urlopów macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego będzie wynosił 80% podstawy jego wymiaru. 

Polecamy również: Forum Kadry - Urlop rodzicielski

Rezygnacja z części zasiłku macierzyńskiego

W razie rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego (w pełnym wymiarze lub jego części) lub urlopu rodzicielskiego (w pełnym wymiarze) będzie przysługiwało jednorazowe wyrównanie pobranego zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy jego wymiaru. Warunkiem takiego wyrównania będzie brak pobrania zasiłków za okres odpowiadający okresom tych urlopów.

www.ghmw.p

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zasiłek macierzyński. /Fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński. /Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama