REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan urlopów

Agnieszka Fryc
Plan urlopów. /Fot. Fotolia
Plan urlopów. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

Plan urlopów stanowi sporządzone przez pracodawcę z uwzględnieniem wniosków urlopowych pracowników i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy, zestawienie urlopów wypoczynkowych poszczególnych pracowników.

Pracownikowi co roku przysługuje nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy, którego wymiar uzależniony jest od osiągniętego przez niego stażu pracy. Wymiar urlopu przysługującego pracownikowi wynosi 20 dni, jeśli jego staż pracy wynosi mniej niż 10 lat lub 26 dni, jeśli jego staż pracy wynosi co najmniej 10 lat. Do okresu zatrudnienia, który warunkuje długość przynależnego pracownikowi urlopu wypoczynkowego, zalicza się okresy zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz podstawę ustania stosunku pracy.

Urlop wypoczynkowy udzielany jest zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów tworzony jest przez pracodawcę, którzy przy jego ustalaniu bierze pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w jego zakładzie pracy.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Pracodawca nie ma obowiązku ustalania planu urlopów, jeśli działająca w jego zakładzie pracy organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. W takiej sytuacji, pracodawca ustala termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem, mając na uwadze złożony przez niego wniosek oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Pracodawca nie ma również obowiązku konsultowania planu urlopów z organizacją związkową funkcjonującą na terenie jego zakładu.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną upływa 7 października 2023 r. Specjalistom z działów kadr, menedżerom i prawnikom książka „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami” ułatwi zapoznanie się z obowiązującymi przepisami regulującymi pracę zdalną, które wprowadzono w miejsce unormowań dotyczących telepracy. Publikacja zawiera praktyczny komentarz do każdego artykułu z rozdziału IIc „Praca zdalna” w dziale drugim Kodeksu pracy.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Planem urlopów nie obejmuje się tak zwanych urlopów na żądanie. Pracownikowi przysługują cztery dni urlopu na żądanie rocznie, zaś pracodawca ma obowiązek udzielenia tego urlopu nawet jeśli pracownik zgłosi chęć skorzystania z niego w dniu jego rozpoczęcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złożenie wniosku urlopowego przez pracownika, podobnie jak podanie planu urlopów do wiadomości pracownika, odbywa się w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika, zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Pracodawcę wiążę jedynie wniosek urlopowy pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, co stwierdził Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 20 sierpnia 2001 roku, w sprawie o sygnaturze I PKN 590/2000.

Polecamy serwis: Czas pracy

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Ważne!

Mimo braku związania pracodawcy wnioskami pracowników, zawierającymi propozycję terminu udzielenia im urlopów wypoczynkowych, pracodawca powinien w miarę możliwości uwzględniać wnioski pracowników, mając oczywiście na uwadze potrzeby zakładu pracy.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jeśli pracownik złożył wniosek urlopowy, ma prawo skorzystania z urlopu wypoczynkowego we wskazanym przez siebie terminie, dopiero po jego zaakceptowaniu przez pracodawcę, który dokonuje tego bądź poprzez ustalenie planu urlopów, bądź poprzez zawarcie porozumienia z pracownikiem wnioskującym o urlop. Zdanie takie przedstawił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 marca 2001 roku, w sprawie o sygnaturze I PKN 306/2000. Pogląd ten jest na tyle silnie utrwalony w orzecznictwie Sądu Najwyższego, iż w jednym ze swoich orzeczeń, stwierdził on, że nie uprawnia pracownika do rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego bez zgody pracodawcy, nawet naruszenie przez niego obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok, do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego (wyrok z dnia 5 grudnia 2000 roku, w sprawie o sygnaturze I PKN 121/2000). Samo złożenie wniosku o urlop wypoczynkowy, nie upoważnia więc pracownika do wykorzystania urlopu. Jak stwierdził Sąd Najwyższy, nieobecność pracownika w pracy, w dniach objętych niezaakceptowanym przez pracodawcę wnioskiem urlopowym, może być uznane za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, a co za tym idzie może być podstawą do wypowiedzenia umowy o prace przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zobacz również: Odwołanie pracownika z urlopu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  REKLAMA

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

  Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

  REKLAMA