| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zatrudnianie młodocianych do prac sezonowych

Zatrudnianie młodocianych do prac sezonowych


Zatrudnianie młodocianych do prac sezonowych jest szczególnie popularne w okresie letnim, zarówno wśród pracodawców, jak i młodocianych, którzy decydują się niekiedy na podjęcie pracy sezonowej.

Zatrudnianie osób młodocianych, zostało w kodeksie pracy uregulowane odrębnie. Jest ono opatrzone szczególnymi wymaganiami i procedurami, w trosce o osoby będące w okresie silnych zmian zarówno psychicznych jak i fizycznych. Mówiąc o pracownikach młodocianych mamy na myśli takich, którzy nie ukończyli 18 roku życia, zaś skończyli 16 lat. Wiek 16 lat, jest dolną granicą wiekową, od jakiej można podjąć zatrudnienie. Od 1 września 2018 roku, granica ta zostanie obniżona do lat 15.

Istnieje jednak wyjątek od dolnej granicy wiekowej zatrudnienia. Otóż podmioty, które prowadzą działalność kulturową, artystyczną, sportową lub reklamową, mogą zatrudnić dziecko poniżej 16 roku życia do pracy lub innych zajęć zarobkowych. Wymagane jest tu uzyskanie przez pracodawcę zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy. Inspektor pracy może odmówić wydania zezwolenia, jeśli wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych:

  • powoduje zagrożenie dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego dziecka,
  • zagraża wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dziecko.

Z młodocianym, czyli osobą, która ukończyła 16 rok życia, można zawrzeć każdy rodzaj umowy o pracę, zarówno na czas określony jak i nieokreślony, choć ta ze względu na czasowy charakter prac sezonowych, nie będzie mieć raczej zastosowania. Można również skorzystać z umowy na zastępstwo, na okres próbny, czy umowy o wykonywanie określonej pracy.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Wykaz prac lekkich

Pracownika młodocianego można zatrudniać tylko przy pracach lekkich, którymi są prace nie stanowiące zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie utrudniające młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego. Wykaz prac lekkich jest ustalany przez pracodawcę w regulaminie pracy i wymaga uzyskania zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy i zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy. Innym ograniczeniem dla określania przez pracodawcę wykazu prac lekkich jest rozporządzenie Rady Ministrów określające wykaz prac wzbronionych młodocianym. Praca w warunkach wzbronionych jest możliwa tylko w przypadku młodocianych, powyżej 16 roku życia i tylko wówczas, gdy jest to konieczne dla przygotowania zawodowego. Aby młodociany mógł być zatrudniony przy pracach lekkich, musi mieć ukończone gimnazjum i przedstawić świadectwo lekarskie, stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »