reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

Przestrzeganie przez pracodawcę obowiązków w zakresie bhp jest o tyle istotne, iż ponosi on odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w jego zakładzie niezależnie od obowiązków pracowników w dziedzinie bhp oraz od powierzenia wykonywania obowiązków w tym zakresie specjalistom spoza zakładu pracy.

Pracodawca ma obowiązek organizować warunki pracy w swoim zakładzie pracy, z uwzględnieniem przepisów bhp, a co za tym idzie, w taki sposób, aby zdrowie i życie pracowników było chronione. Ma on również obowiązek stale zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy tychże przepisów. Pracodawca może wydawać polecenia usunięcia uchybień w zakresie bhp oraz kontrolować wykonanie wydanych przez siebie poleceń. Do innych obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy należy:

  • reagowanie na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywanie środków podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy,
  • zapewnienie rozwoju spójnej polityki zapobiegającej wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym uwzględniającej zagadnienia techniczne, organizację pracy, warunki pracy, stosunki społeczne oraz wpływ czynników środowiska pracy,
  • uwzględnianie ochrony zdrowia młodocianych, pracownic w ciąży lub karmiących dziecko piersią oraz pracowników niepełnosprawnych w ramach podejmowanych działań profilaktycznych,
  • zapewnienie wykonania nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy,
  • zapewnienie wykonania zaleceń społecznego inspektora pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - BHP

Do obowiązków pracodawcy należy również zapewnienie środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników oraz wyznaczenie pracownika, którego zadaniem będzie udzielanie pierwszej pomocy oraz wykonywanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Ponadto, na pracodawcy ciąży obowiązek informacyjny. Otóż pracodawca powinien przekazywać pracownikom informację, dotyczące między innymi ryzyka zawodowego, związanego z wykonywaną pracą niezależnie od przeprowadzonego przez niego szkolenia bhp, zagrożeń dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy oraz o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu pracowników, a także o podjętych działaniach ochronnych i zapobiegawczych.

Zobacz również: Protokół powypadkowy

Działania w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia

O możliwości wystąpienia zagrożenia, pracodawca ma obowiązek niezwłocznego poinformowania pracowników. Ma on również obowiązek podjęcia działań, które zapewnią pracownikom należytą ochronę przed grożącym niebezpieczeństwem. Pracownicy powinni otrzymać od pracodawcy informację dotyczące należytego zachowania w chwili wystąpienia możliwego niebezpieczeństwa, oraz instrukcję umożliwiające przerwanie pracy i oddalenie się z miejsca zagrożenia. W przypadku zaś, gdy pracownikom grozi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia, pracodawca ma obowiązek wstrzymania pracy w zakładzie pracy i wydania pracownikom polecenia oddalenia się w miejsce bezpieczne.
W przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników, pracodawca jest obowiązany umożliwić pracownikom podjęcie działań, które będą mieć na celu uniknięcie niebezpieczeństwa, nawet jeśli pracownicy nie uzgodnią tychże działań z pracodawcą. Daje to pracownikom gwarancję swobody w podejmowaniu działań, które na celu mają uniknięcie bezpośredniego niebezpieczeństwa dla ich zdrowia i życia.

Polecamy serwis: Szkolenia bhp

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama