Urlop okolicznościowy
REKLAMA
REKLAMA
Wymiar urlopu i okoliczności uzasadniające jego przyznanie
Udzielenie dni wolnych od pracy pracownikowi, ze względu na wystąpienie szczególnych okoliczności, jest obowiązkiem pracodawcy. Urlopu okolicznościowego udziela się w wymiarze:
REKLAMA
- 2 dni – jeśli szczególnymi okolicznościami warunkującymi udzielenie dni wolnych jest ślub pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgon i pogrzeb małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
- 1 dnia – jeśli szczególnymi okolicznościami warunkującymi udzielenie dni wolnych jest ślub dziecka pracownika albo zgon i pogrzeb jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Zobacz koniecznie: Urlop bezpłatny
Pracodawca powinien udzielić zwolnienia na okres jednego lub dwóch dni, w terminie wskazanym przez pracownika, przy czym z uwagi na uzależnienie prawa do skorzystania z urlopu okolicznościowego od wystąpienia określonych okoliczności, termin wskazany przez pracownika powinien w zasadzie pokrywać się z datą zdarzenia, warunkującego możliwość uzyskania urlopu. Możliwe jest oczywiście udzielenie zwolnienia z pracy w dniach poprzedzających lub następujących po wydarzeniu warunkującym prawo do wolnego, na przykład dla konieczności załatwienia formalności związanych z określonym zdarzeniem.
Urlop okolicznościowy a wynagrodzenie
Za czas zwolnienia od pracy z powodu wystąpienia okoliczności uzasadniających skorzystanie z urlopu okolicznościowego, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, przy którego ustalaniu stosuje się zasady obowiązujące przy wyliczaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres nie wykonywania pracy.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Urlopy
Zwolnienie pracownika z pracy w sytuacji wezwania go przez organ państwowy
W sytuacji, w której pracownik został wezwany do stawienia się przez organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia, pracodawca ma obowiązek zwolnić go od pracy na czas niezbędny do stawienia się na otrzymane wezwanie. W sytuacji tej, pracownik nie musi korzystać z urlopu okolicznościowego, a pracodawca nie ma prawa dokonania umniejszenia przysługującego mu urlopu wypoczynkowego ze względu na zwolnienie go od pracy, z uwagi na obowiązek stawiennictwa przed organem państwowym.
Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat