| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy jest uprawnieniem pracownika do dni wolnych od pracy, w związku z wystąpieniem określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej szczególnych okoliczności.

Wymiar urlopu i okoliczności uzasadniające jego przyznanie

Udzielenie dni wolnych od pracy pracownikowi, ze względu na wystąpienie szczególnych okoliczności, jest obowiązkiem pracodawcy. Urlopu okolicznościowego udziela się w wymiarze:

  • 2 dni – jeśli szczególnymi okolicznościami warunkującymi udzielenie dni wolnych jest ślub pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgon i pogrzeb małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
  • 1 dnia – jeśli szczególnymi okolicznościami warunkującymi udzielenie dni wolnych jest ślub dziecka pracownika albo zgon i pogrzeb jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Zobacz koniecznie: Urlop bezpłatny

Pracodawca powinien udzielić zwolnienia na okres jednego lub dwóch dni, w terminie wskazanym przez pracownika, przy czym z uwagi na uzależnienie prawa do skorzystania z urlopu okolicznościowego od wystąpienia określonych okoliczności, termin wskazany przez pracownika powinien w zasadzie pokrywać się z datą zdarzenia, warunkującego możliwość uzyskania urlopu. Możliwe jest oczywiście udzielenie zwolnienia z pracy w dniach poprzedzających lub następujących po wydarzeniu warunkującym prawo do wolnego, na przykład dla konieczności załatwienia formalności związanych z określonym zdarzeniem.

Urlop okolicznościowy a wynagrodzenie

Za czas zwolnienia od pracy z powodu wystąpienia okoliczności uzasadniających skorzystanie z urlopu okolicznościowego, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, przy którego ustalaniu stosuje się zasady obowiązujące przy wyliczaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres nie wykonywania pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Urlopy

Zwolnienie pracownika z pracy w sytuacji wezwania go przez organ państwowy

W sytuacji, w której pracownik został wezwany do stawienia się przez organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia, pracodawca ma obowiązek zwolnić go od pracy na czas niezbędny do stawienia się na otrzymane wezwanie. W sytuacji tej, pracownik nie musi korzystać z urlopu okolicznościowego, a pracodawca nie ma prawa dokonania umniejszenia przysługującego mu urlopu wypoczynkowego ze względu na zwolnienie go od pracy, z uwagi na obowiązek stawiennictwa przed organem państwowym.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »