REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie układu zbiorowego pracy

Agnieszka Fryc
Zawieszenie układu zbiorowego pracy. /Fot. Fotolia
Zawieszenie układu zbiorowego pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zawieszenie układu zbiorowego pracy, a co za tym idzie również niektórych uprawnień pracowniczych przez pracodawcę, jest możliwe w ściśle określonych przypadkach. Uprawnienie to, ma na celu umożliwienie przeprowadzenia procesów niezbędnych dla poprawy kondycji finansowej zakładu pracy.

Do zawieszenia postanowień układu zbiorowego pracy może dojść wyłącznie ze względu na trudną sytuację ekonomiczną pracodawcy. Pracodawca ma wówczas możliwość zawarcia porozumienia zawieszającego układ zbiorowy pracy ze związkami zawodowymi. Do zawieszenia stosowania układu u danego pracodawcy może dojść w całości lub w części, na okres nie dłuższy niż 3 lata. Okres ten powinien oczywiście uwzględniać czas niezbędny do rzeczywistej poprawy kondycji zakładu pracy. Ważne jest, iż sytuacja ekonomiczna pracodawcy, będąca podstawą porozumienia zawieszającego układ zbiorowy pracy, podlega wyłącznie jego ocenie. Sąd Najwyższy bowiem, w wyroku z 6 grudnia 2005 roku, w sprawie o sygnaturze III PK 91/2005 stwierdził, iż „sytuacja finansowa pracodawcy”, stanowiąca podstawę zawieszenia stosowania przepisów prawa pracy lub postanowień umów o prace nie podlega kontroli sądu. Zawsze więc oceny powinien dokonać pracodawca, mając na uwadze dobro zakładu pracy, szansę na poprawę sytuacji swojego przedsiębiorstwa oraz fakt, czy dalsze obowiązywanie dotychczasowych przepisów układu zbiorowego pracy nie będzie uniemożliwiało poprawy sytuacji finansowej pracodawcy.

REKLAMA

Autopromocja

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Najistotniejszą z perspektywy pracodawcy kwestią jest fakt, iż zawieszenie uprawnień pracowniczych, wynikających z układu będącego przedmiotem porozumienia zawieszającego jego stosowanie, następuje z mocy prawa, co oznacza, iż pracodawca nie ma obowiązku zawierania z poszczególnymi pracownikami indywidualnych porozumień lub wypowiadania im warunków pracy lub płacy.

Dla uniknięcia konfliktu z pracownikami, w porozumieniu zawieszającym stosowanie układu zbiorowego pracy, powinno określić się jakie jego postanowienia ulegają zawieszeniu. Najczęściej są to porozumienia przyznające pracownikom dodatkowe świadczenia, niewynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy, dla przykładu choćby porozumienia przyznające nagrody jubileuszowe czy wyższe dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych. Oczywiście treść porozumienia oraz zakres wprowadzanych przez nie ograniczeń, uzależniona jest od sytuacji ekonomicznej pracodawcy, warunkującej jego zawarcie.

Porozumienie zawieszające stosowanie postanowień układu zbiorowego pracy podlega zgłoszeniu do rejestru układów zakładowych lub ponadzakładowych, w zależności od tego, jaki układ ulega zawieszeniu. Gdy u pracodawcy obowiązuje wyłącznie ponadzakładowy układ zbiorowy pracy, jego zawieszenia mogą dokonać również strony uprawnione do zawarcia układu zakładowego. Wówczas informację o zawieszeniu stosowania układu ponadzakładowego, strony porozumienia o jego zawieszeniu, muszą przekazać stronom tego układu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Układ zbiorowy pracy - protokoły dodatkowe

Z perspektywy pracowniczej, istotna kwestią jest fakt, iż kodeks pracy nie chroni przed zmianą warunków pracy lub płacy, poprzez zastosowanie porozumienia o zawieszeniu układu zbiorowego pracy, pracowników korzystających ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem, ze względu na osiągnięcie wieku przedemerytalnego. Zostało to potwierdzone przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 października 2004 roku, w sprawie o sygnaturze I PK 627/2003, w którym to stwierdzono, iż zawieszenie stosowania postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy dotyczy także pracownika korzystającego w okresie przedemerytalnym z ochrony przed wypowiedzeniem warunków pracy lub płacy.

Polecamy serwis: Spory zbiorowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA