Urlop macierzyński 2014

REKLAMA
Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa łączny wymiar urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego ma wynieść 52 tygodnie. W przypadku porodów mnogich wymiar urlopu wyniesie od 65 do 71 tygodni (w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie).
Chociaż zmiany w zakresie urlopów są znaczne (zwłaszcza wprowadzenie nowej instytucji urlopu rodzicielskiego), to w zakresie samego urlopu macierzyńskiego zmienia się jedynie jego wymiar przypadający do wykorzystania przed porodem.
Kobiety przed przewidywaną datą porodu będą mogły wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu. Przypomnijmy, iż zgodnie z obowiązującymi zapisami w Kodeksie pracy co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu.
Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie
Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Kup ksiażkę:
Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencjaDodatkowy urlop macierzyński
W tym zakresie proponuje się kilka zmian. Pierwszą z nich jest wydłużenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Dłuższy wymiar, jaki miałby obowiązywać dopiero od od 1 stycznia 2014 r. ma zostać wprowadzony już od 17 czerwca 2013 r. Zgodnie z tą zmianą dodatkowy urlop macierzyński będzie przysługiwał w wymiarze do 6 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i do 8 tygodni – przy porodzie mnogim.
Kolejne zmiany umożliwiają udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownikowi-ojcu. Urlop będzie mógł bowiem być wykorzystany w dwóch częściach.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineZgodnie z projektem pracownik będzie mógł skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego jedynie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
Polecamy również: Urlop macierzyński i ojcowski od 2013 roku
Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineWedług autora projektu – Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nowe przepisy mają przyczynić się do uelastycznienia łączenia urlopu z pracą. Pracownik, zamierzający powrócić do pracy we wskazanym przez siebie wymiarze etatu będzie składał pracodawcy pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Wniosek pracownika powinien zawierać wymiar czasu pracy, nie niższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć dodatkowy urlop macierzyński i wykonywanie pracy.
Planowane wejście w życie nowych przepisów - 17 czerwca 2013 r.

REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: