Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

Aldona Salamon
Specjalista prawa pracy i zarządzania personelem; doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale personalnym, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy, wynagrodzeniami oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Trener i wykładowca, m.in. w zakresie szkoleń i kursów z tematyki naliczania wynagrodzeń (od podstaw i dla zaawansowanych) oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. /Fot. Fotolia
System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. /Fot. Fotolia
Fotolia
Polski ustawodawca wyróżnił kilka systemów czasu pracy. Czy i jaki wpływ maja one na sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego?

PROBLEM

Zatrudniony w naszej firmie od 3 lat pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej 2400 zł brutto oraz wynagrodzenie prowizyjne, zachorował w czerwcu 2013 r. Obecnie pracuje on w systemie równoważnym. Za czas choroby w czerwcu 2013 r. ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, którego podstawę wymiaru ustalimy biorąc pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od czerwca 2012 r. do maja 2013 r. W podstawie wymiaru musimy uwzględnić m.in. wynagrodzenie za styczeń 2013 r., w którym pracownik chorował przez 3 dni, w tym przez 2 dni robocze (1 dzień 12-godzinny i 1 dzień 8-godzinny). Z powodu choroby zamiast 14 dni, tj. 160 godzin (12 dni 12-godzinnych i 2 dni 8-godzinne), przepracował 12 dni, tj. 140 godz. (11 dni 12-godzinnych i 1 dzień 8-godzinny). Za styczeń pracownik otrzymał: wynagrodzenie wynikające ze stałej stawki miesięcznej, po pomniejszeniu o absencję chorobową, w wysokości 2160 zł, prowizję w wysokości 1268 zł oraz wynagrodzenie za 3 dni choroby. W jaki sposób powinniśmy uzupełnić wynagrodzenie za styczeń 2013 r., stanowiące podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Jak traktować warunek przepracowania „co najmniej” połowy czasu pracy obowiązującego pracownika?

RADA

Przy uzupełnianiu wynagrodzenia powinni Państwo zastosować dwie metody – dla składników stałych i dla składników zmiennych. Przy ustalaniu, czy pracownik przepracował „co najmniej połowę” czy „mniej niż połowę” obowiązującego go czasu pracy należy odnosić się do liczby dni przepracowanych i liczby dni obowiązujących do przepracowania, traktując dni urlopu wypoczynkowego oraz dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, na równi z dniami przepracowanymi. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UZASADNIENIE

Uzupełnienie wynagrodzenia polega na ustaleniu wysokości wynagrodzenia, jaką pracownik uzyskałby, gdyby przepracował cały miesiąc. Wynagrodzenie stałe uzupełnia się w inny sposób niż wynagrodzenie zmienne. Istnieją też składniki wynagrodzenia, które nie podlegają uzupełnieniu, lecz są przyjmowane w kwotach faktycznie wypłaconych.

Do tych składników zaliczamy: 

normalne wynagrodzenie i dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,

 • dodatek za pracę w porze nocnej (jeżeli praca w porze nocnej nie jest wykonywana we wszystkie dni miesiąca),
 • premie, nagrody i dodatki pomniejszane za czas absencji chorobowej w sposób inny niż proporcjonalny,
 • wynagrodzenie za dyżur.

Liczba godzin przepracowanych i liczba godzin obowiązujących pracownika do przepracowania nie wpływa na sposób uzupełniania wynagrodzenia wliczanego do podstawy wymiaru zasiłku.

Uzupełnianie wynagrodzenia stałego

Gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie miesięczne stałe, to aby je uzupełnić, należy przyjąć wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy (art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Stałym wynagrodzeniem, w rozumieniu przepisów ustawy zasiłkowej, jest zarówno wynagrodzenie określone w umowie o pracę w stałej stawce miesięcznej (wynagrodzenie ryczałtowe), jak i wynagrodzenie określone w stawce godzinowej. Występujące w przypadku stawki godzinowej nieznaczne wahania wysokości wynagrodzenia w poszczególnych miesiącach, wynikające ze sposobu rozliczania czasu pracy oraz z różnicy w liczbie przepracowanych godzin w poszczególnych miesiącach, nie zmieniają charakteru tego wynagrodzenia. Aby ustalić wysokość uzupełnionego wynagrodzenia określonego stawką godzinową, należy pomnożyć stawkę godzinową przez liczbę godzin obowiązujących pracownika do przepracowania w miesiącu, który wymaga uzupełnienia.

Polecamy również: Preferencyjna sprzedaż towaru pracownikowi a jego przychód ze stosunku pracy

Uzupełnianie wynagrodzenia zmiennego

Wynagrodzenie zmienne podlegające uzupełnieniu to wynagrodzenie prowizyjne, akordowe oraz zmienne premie lub dodatki pomniejszane za czas absencji chorobowej w sposób proporcjonalny. Aby ustalić wysokość uzupełnionego zmiennego wynagrodzenia miesięcznego, należy:

 • podzielić wynagrodzenie osiągnięte za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożyć przez liczbę dni, które pracownik miał obowiązek przepracować w danym miesiącu – jeżeli przepracował choćby 1 dzień w tym miesiącu,
 • przyjąć kwotę zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłaconej za ten miesiąc pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy w zakładzie pracy, w którym jest zatrudniony pracownik – jeżeli nie osiągnął on żadnego wynagrodzenia (ten sposób uzupełniania należy stosować wtedy, gdy pracownik stał się niezdolny do pracy w pierwszym miesiącu zatrudniania, otrzymuje wynagrodzenie zmienne i nie przepracował ani jednego dnia).

Uzupełnianie a system czasu pracy

Wskazane sposoby uzupełniania wynagrodzenia należy stosować bez względu na system i rozkład czasu pracy obowiązujący pracownika. Bez znaczenia dla sposobu uzupełniania jest zatem to, czy pracownik pracuje w podstawowym czy np. w równoważnym systemie czasu pracy.

Oznacza to, że w przypadku Państwa pracownika wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej należy uzupełnić metodą typową dla uzupełniania wynagrodzenia stałego (przyjmując kwotę z umowy o pracę), natomiast prowizję – metodą typową dla uzupełniania wynagrodzenia zmiennego (dzieląc kwotę prowizji przez liczbę dni przepracowanych, a następnie mnożąc przez liczbę dni obowiązujących do przepracowania) w następujący sposób:

 • 2400 zł – (2400 zł x 13,71%) = 2070,96 zł (wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej po pomniejszeniu o składki),
 • 1268 zł – (1268 zł x 13,71%) : 12 (dni przepracowane) = 91,18 x 14 (dni wynikające z obowiązku pracy) = 1276,52 zł (prowizja po pomniejszeniu o składki),
 • 2070,96 zł (uzupełnione wynagrodzenie stałe) + 1276,52 zł (uzupełniona prowizja) = 3347,48 zł (wynagrodzenie za styczeń 2013 r. wliczane do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, po uzupełnieniu).

Podstawę wymiaru przysługującego pracownikowi wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków należy ustalać biorąc pod uwagę wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy. Gdy niezdolność do pracy powstanie wcześniej, świadczenie należy obliczać uwzględniając wynagrodzenie za pełne miesiące ubezpieczenia chorobowego. Wynagrodzenie, o którym mowa, to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (z zasady 13,71%).

UWAGA!

Przy uzupełnianiu wynagrodzenia, w liczbie dni, którą pracownik miał obowiązek przepracować, nie należy uwzględniać dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Wynagrodzenie wliczane do podstawy wymiaru zasiłku trzeba uzupełniać w dwóch przypadkach:

 • jeżeli pracownik uzyska prawo do świadczenia w pierwszym miesiącu zatrudnienia – należy uzupełnić wynagrodzenie za pierwszy miesiąc zatrudnienia;
 • jeżeli pracownik stanie się niezdolny do pracy później niż w pierwszym miesiącu zatrudnienia, ale w miesiącach, z których jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, wystąpiła usprawiedliwiona nieobecność w pracy (np. z powodu choroby czy urlopu bezpłatnego) – należy uzupełnić wynagrodzenie:
  • za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy; wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę czasu pracy, należy pomijać,
  • za wszystkie miesiące – jeżeli pracownik z przyczyn usprawiedliwionych przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy we wszystkich miesiącach, z których wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku.

Polecamy serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Ustalając podstawę wymiaru zasiłku nie należy zatem uzupełniać wynagrodzenia, które zostało zmniejszone ze względu na nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy.

Podstawa prawna:

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Sposób na płace
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czym jest urlop na żądanie?

  Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?

  Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

  Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

  Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb?

  Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb? Okazuje się, że szczególne uprawnienia przysługują rodzinie tylko w związku ze śmiercią strażaka w akcji ratowniczej. 

  Praca zdalna. Jakie zdarzenia nie będą uznawane za wypadki przy pracy

  Praca zdalna zagościła na stałe w wielu firmach. Od kwietnia zaczęły również w pełni obowiązywać przepisy Kodeksu pracy regulujące jej zasady. W wielu aspektach samą organizację pracy zdalnej mogą dookreślić pracodawcy za pomocą zapisów regulaminów pracy czy porozumień z pracownikami. Natomiast jeden aspekt pozostaje prawie całkowicie niezmieniony – jest nim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. W związku tym umożliwiając pracę zdalną pracodawca musi mieć pewność, że warunki jej wykonywania są odpowiednie i nie będą generowały zagrożeń. 

  Lekarski egzamin weryfikacyjny 2023. 900 lekarzy spoza UE chce pracować w Polsce

  Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi 29 maja 2023 r. w Łodzi 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej i chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce. To przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi.

  Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. Związkowcy – podwyższać, pracodawcy – zamrozić

  Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.

  Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

  Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

  Wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 rok dostępny na PUE ZUS

  Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot.

  Zasady równego wynagradzania. Walka z różnicami płacowymi ze względu na płeć

  Równość płci i walka z dyskryminacją to ważne kwestie społeczne i prawne, które mają istotne znaczenie w dziedzinie pracy. Jednym z najważniejszych aspektów równości jest zapewnienie równego wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet wykonujących tę samą pracę lub pracę o równorzędnej wartości.

  Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Wprowadzenie RODO a prywatność pracowników

  Wprowadzenie ogólnych uregulowań prawnych dotyczących ochrony danych osobowych przyniosło zmiany również w sferze miejsc pracy. Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które weszło w życie w maju 2018 roku, ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa danych i ochronę prywatności obywateli. 

  Dzień Matki. Co należy się matkom

  Dzień Matki to dobra okazja, by przypomnieć, z jakich świadczeń pieniężnych korzystają matki i ojcowie. Co należy się rodzicom mającym dzieci?

  Dzień Matki. Łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy to wyzwanie

  Mamy stawiane są przed wieloma wyzwaniami. Dotyczy to zarówno samego macierzyństwa, ale także powrotu do pracy. Z jednej strony obciąża je opieka nad dzieckiem, a z drugiej strony, wydłużające się okresy urlopów związanych z macierzyństwem powodują trudności z powrotem na rynek pracy. 

  Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne: zmiany zasad i stawek

  Świadczenie wspierające zmienia kształt na etapie prac sejmowych. Obecnie przewiduje się kilka progów. Planowane są kwoty od 635 zł do ponad 3 tys. zł. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne.

  Przedsiębiorcy boją się rozliczenia z fiskusem. Chodzi o koszty pracy zdalnej pracowników

  Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki. W związku z tym wielu z nich stanęło przed pilną potrzebą cyfryzacji. Pojawił się też problem rozliczenia z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom. Czy jest się czego bać?

  Środki na rachunku PPK są chronione przed egzekucją

  Zasadą jest, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Nie dotyczy to egzekucji, która ma na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

  Webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” + certyfikat gwarantowany

  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 12 czerwca 2023 roku. Polecamy!

  IT. Idealna branża dla mam?

  Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

  Chorwacja: Świętowanie z pasją

  Chorwacja, malownicze państwo położone na wybrzeżu Adriatyku, słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i wspaniałych plaż, ale także z bogatej kultury i tradycji. Jednym z aspektów, które przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców, są dni wolne od pracy obchodzone w tym kraju. 

  Chorwacja – Dni wolne 2023

  Chorwacja znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem liczby dni wolnych od pracy w roku. Nie licząc niedziel kalendarz chorwackich dni świątecznych obejmuje trzynaście dni w roku. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Chorwacji?

  Jakich umiejętności polscy pracownicy uczą się najchętniej?

  Analizując 782 632 minut spędzonych na oglądaniu 10 najpopularniejszych seriali edukacyjnych, serwis rozwojowy Youniversity przygotował ranking umiejętności najbardziej pożądanych przez pracowników. Użytkownicy platformy najczęściej sięgają po tematykę dotyczącą snu oraz tego co na niego wpływa i w jaki sposób można nim zarządzać. Kolejnymi umiejętnościami, które chcą nabyć pracownicy są skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz przekazywanie dobrego feedbacku.

  Zwolnienia w branży IT

  Od początku 2023 roku w branży technologicznej dokonano zwolnień dziesiątek tysięcy specjalistów. W Polsce trend ten jest obecny w mniejszym wymiarze, jednak specjaliści biorący udział w procesach rekrutacyjnych coraz częściej wymagają form zatrudnienia, które zabezpieczą ich przed nagłą utratą pracy.

  Centrum technologiczne Visa w Polsce

  Visa uruchomi w Polsce nowoczesny Hub Technologiczny. Będzie to piąte tego typu centrum Visa na świecie i pierwsze w Europie.

  Minister Maląg o egzaminie ósmoklasisty

  Przed wami bardzo ważne dni. Jestem przekonana, że wykonana przez was ogromna praca w trakcie roku szkolnego przyniesie zamierzone rezultaty - napisała minister rodziny i pracy Marlena Maląg, życząc ósmoklasistom powodzenia na egzaminie.

  Zmiana zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego po osobach uprawnionych do emerytur/rent pracowniczych wypłacanych przez KRUS w zbiegu z emeryturami/rentami rolniczymi

  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 czerwca 2023 r. zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach/rencistach uprawnionych do emerytur/rent rolniczych wypłacanych przez KRUS w tzw. zbiegu z emeryturą/rentą z systemu powszechnego i członkach ich rodzin będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  Visa zatrudni 1500 specjalistów w Polsce w globalnym hubie technologiczno-produktowym

  Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy, który będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak przekazano, w ciągu najbliższych kilku lat w hubie ma pracować 1500 specjalistów z obszaru technologii.