| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

Polski ustawodawca wyróżnił kilka systemów czasu pracy. Czy i jaki wpływ maja one na sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego?

PROBLEM

Zatrudniony w naszej firmie od 3 lat pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej 2400 zł brutto oraz wynagrodzenie prowizyjne, zachorował w czerwcu 2013 r. Obecnie pracuje on w systemie równoważnym. Za czas choroby w czerwcu 2013 r. ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, którego podstawę wymiaru ustalimy biorąc pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od czerwca 2012 r. do maja 2013 r. W podstawie wymiaru musimy uwzględnić m.in. wynagrodzenie za styczeń 2013 r., w którym pracownik chorował przez 3 dni, w tym przez 2 dni robocze (1 dzień 12-godzinny i 1 dzień 8-godzinny). Z powodu choroby zamiast 14 dni, tj. 160 godzin (12 dni 12-godzinnych i 2 dni 8-godzinne), przepracował 12 dni, tj. 140 godz. (11 dni 12-godzinnych i 1 dzień 8-godzinny). Za styczeń pracownik otrzymał: wynagrodzenie wynikające ze stałej stawki miesięcznej, po pomniejszeniu o absencję chorobową, w wysokości 2160 zł, prowizję w wysokości 1268 zł oraz wynagrodzenie za 3 dni choroby. W jaki sposób powinniśmy uzupełnić wynagrodzenie za styczeń 2013 r., stanowiące podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Jak traktować warunek przepracowania „co najmniej” połowy czasu pracy obowiązującego pracownika?

RADA

Przy uzupełnianiu wynagrodzenia powinni Państwo zastosować dwie metody – dla składników stałych i dla składników zmiennych. Przy ustalaniu, czy pracownik przepracował „co najmniej połowę” czy „mniej niż połowę” obowiązującego go czasu pracy należy odnosić się do liczby dni przepracowanych i liczby dni obowiązujących do przepracowania, traktując dni urlopu wypoczynkowego oraz dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, na równi z dniami przepracowanymi. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

UZASADNIENIE

Uzupełnienie wynagrodzenia polega na ustaleniu wysokości wynagrodzenia, jaką pracownik uzyskałby, gdyby przepracował cały miesiąc. Wynagrodzenie stałe uzupełnia się w inny sposób niż wynagrodzenie zmienne. Istnieją też składniki wynagrodzenia, które nie podlegają uzupełnieniu, lecz są przyjmowane w kwotach faktycznie wypłaconych.

Do tych składników zaliczamy: 

normalne wynagrodzenie i dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,

  • dodatek za pracę w porze nocnej (jeżeli praca w porze nocnej nie jest wykonywana we wszystkie dni miesiąca),
  • premie, nagrody i dodatki pomniejszane za czas absencji chorobowej w sposób inny niż proporcjonalny,
  • wynagrodzenie za dyżur.

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autorka licznych publikacji z tej tematyki, praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziale personalnym, wykładowca

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. /Fot. Fotolia
System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. /Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Szefler

prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej, pracownik kancelarii prawno-podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »