REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badanie Opinii Pracowników - między redukcją kosztów a utrzymaniem motywacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
HRM partners
ekspert z zakresu HR
Redukcja kosztów a utrzymanie motywacji. /Fot. Fotolia
Redukcja kosztów a utrzymanie motywacji. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Badanie Opinii Pracowników jest narzędziem dialogu pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Dialog ten jest niezbędny dla utrzymania dobrej kondycji firmy.

Agnieszka Syguła, Starszy konsultant w Zespole Doradztwa HRM partners SA, agnieszka.sygula@hrmpartners.pl

REKLAMA

Autopromocja

Siła dialogu

Szukając oszczędności w trudnej sytuacji, firmy chcą trafnych decyzji, które nie tylko pozwolą zareagować doraźnie, ale także przyniosą korzyści w długiej perspektywie. Bez względu na branżę czy wielkość firmy, najważniejszy jej kapitał stanowią pracownicy i warto pokierować zmianami w taki sposób, aby utrzymać sprawdzoną załogę.

Podejmowanie otwartego dialogu z pracownikami stanowi jeden z najważniejszych elementów decydujących o tym, że będą oni gotowi angażować się i podejmować dodatkowy wysiłek na rzecz pracodawcy. Nieodzownym narzędziem takiego dialogu jest badanie opinii pracowników.

Precyzyjna diagnoza

Motywacje do przeprowadzenia Badania mogą być różne, zazwyczaj oscylują wokół dwóch powiązanych ze sobą zagadnień:

  • redukcji kosztów;
  • utrzymania motywacji pracowników.

Dzięki precyzyjnej diagnozie oczekiwań i opinii, możliwe jest uzyskanie informacji pomocnych w osiągnięciu obydwu powyższych celów. Poznanie zdania pracowników pozwala nakreślić mapy mocnych i słabych stron aktualnie funkcjonujących rozwiązań ZZL dzięki odpowiedziom na pytania o to, jakie obszary są kluczowe dla pracowników i jak są one oceniane. Często nie trzeba wielkich nakładów, aby podnieść jakość pracy, trzeba jednak dokładnie poznać miejsce, w którym konieczna jest interwencja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Motywowanie

Jeśli ciąć, to z głową

Oczywiste jest, że nie wszystkie działania można ograniczyć do usprawnień interpersonalnych. Cięcia kosztów są nieuniknione, warto więc przeprowadzać je mądrze. Z naszych doświadczeń projektowych wynika, że firmy często dysponują nieefektywnymi systemami motywacyjnymi, ponieważ środki lokowane są w świadczenia, które dla pracowników są średnio lub mało atrakcyjne. W tej sytuacji kluczowe staje się przekształcenie aktualnie funkcjonującego systemu płacowego tak, aby był on jednocześnie rentowny i spełniał swoją funkcję motywacyjną. Nieodzowne w tej sytuacji staje się odpowiednio zaprojektowane i przeprowadzone badanie, które pozwoli na ustalenie, jak optymalnie lokować dostępne środki.

Drugą zaletą wykorzystania badania opinii w tych okolicznościach, jest możliwość zadania pracownikom pytania „Z których świadczeń bylibyście skłonni zrezygnować, jeśli zajdzie taka konieczność?”. Preferencje w tej kwestii różnią się pomiędzy stanowiskami, branżami, firmami. 

Zobacz również: Komunikowanie problemów w zakładzie pracy

Nie ma więc uniwersalnego planu działania podczas kryzysu, ale można zadbać o taki plan specjalnie dla swojej firmy. Jednym z jego elementów powinno być poznanie opinii pracowników. Ta wiedza pozwala na uwolnienie – w razie konieczności – zasobów finansowych przy minimalnej stracie na funkcji motywacyjnej systemu wynagrodzeń.

Komunikacja

Wszelkie zmiany budzą niepokój. Nikogo nie trzeba przekonywać, że wsparcie komunikacyjne podczas jakichkolwiek działań w firmie jest nieodzowne, a może wręcz przesądzić o ich sukcesie. Powodzenie badania opinii zależy w największym stopniu od frekwencji i szczerości odpowiedzi uczestników. Dlatego ankietyzacji powinna towarzyszyć przejrzysta komunikacja: dlaczego przeprowadzamy badanie i jakie działania chcemy podjąć na podstawie wyników.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Zarządzanie personelem

Agnieszka Syguła, Starszy Konsultant w HRM partners, odpowiada za prowadzenie projektów badawczych i komunikacyjnych, agnieszka.sygula@hrmpartners.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kododatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA