REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Preferencyjna sprzedaż towaru pracownikowi a jego przychód ze stosunku pracy

Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.
Preferencyjna sprzedaż towaru pracownikowi a jego przychód ze stosunku pracy. /Fot. Fotolia
Preferencyjna sprzedaż towaru pracownikowi a jego przychód ze stosunku pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nierzadko dodatkowym atutem pracodawców jest możliwość korzystania przez pracowników z ich usług na warunkach korzystniejszych od pozostałych nabywców, niebędących pracownikami. Na tym tle powstaje pytanie, czy sprzedaż pracownikowi towaru po preferencyjnej cenie wpływa na jego przychód ze stosunku pracy.

PROBLEM 

REKLAMA

Autopromocja

Nasza firma zajmuje się hurtową sprzedażą rowerów. Zdecydowaliśmy się na umożliwienie naszym pracownikom zakupu rowerów po znacznie obniżonej cenie. Jeden z pracowników zdecydował się na taki zakup. Przepisy o wynagradzaniu obowiązujące w naszej firmie nie określają pieniężnej wartości świadczeń w naturze. Jakie w tej sytuacji są skutki podatkowe i składkowe takiej sprzedaży?

RADA 

Zakup przez pracownika towaru (w tym przypadku roweru) po obniżonej cenie powoduje powstanie u zatrudnionego przychodu z tytułu świadczenia częściowo odpłatnego. Przychodem dla pracownika będzie różnica między ceną rynkową roweru a ceną uzyskaną od Państwa. Od tak ustalonego przychodu należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i podatek. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UZASADNIENIE 

Nabycie przez Państwa pracownika roweru za cenę niższą niż dla pozostałych nabywców niebędących pracownikami, powoduje powstanie przychodu po stronie zatrudnionego. Przychód ten jest różnicą między ceną rynkową towaru a ceną obniżoną. Takie stanowisko prezentują również organy podatkowe, m.in. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 sierpnia 2006 r. (sygn. 1471/DPF/415–60/06/TM):

(...) do przychodów pracownika zaliczyć należy zarówno świadczenia pieniężne jak i niepieniężne. Istotne jest jednak, że świadczenia te otrzymuje wyłącznie osoba będąca pracownikiem. Ponadto o tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy decyduje również okoliczność, czy może je otrzymać tylko pracownik, czy także inne osoby nie związane z pracodawcą. Tym samym do przychodów ze stosunku pracy zalicza się każde świadczenie, które otrzymane zostało przez podatnika w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z danym pracodawcą, bez względu na źródło finansowania tego świadczenia.

W przedmiotowej sprawie przychodem ze stosunku pracy będą świadczenia częściowo odpłatne, których wartość zgodnie z art. 12 ust. 3 w/w ustawy, ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2b. Przychodem pracownika będzie różnica pomiędzy ceną stosowaną wobec innych odbiorców, a odpłatnością ponoszoną przez pracownika (...).

Wartość pieniężną świadczeń w naturze przysługujących pracownikom na podstawie odrębnych przepisów należy ustalać według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców – jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń należy ustalać według poniższych zasad (art. 11 ust. 2–2a updof):

Rodzaj świadczenia

Sposób wyceny

usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia

według cen stosowanych wobec innych odbiorców

usługi zakupione

według cen zakupu

udostępnienie lokalu lub budynku

według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku

w pozostałych przypadkach

na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy albo praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia

Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica między wartością tych świadczeń, ustalona według podanych zasad, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Wartość pieniężną świadczeń w naturze należy ustalać według ceny zakupu w kwocie brutto, bowiem gdyby pracownik dokonywał ich zakupu, musiałby zapłacić kwotę z podatkiem. Podobne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w interpretacji indywidualnej z 31 grudnia 2008 r. (sygn. IBPB2/415–1671/08/BD):

Zobacz także: Dodatek funkcyjny

(...) Tak, więc pracownicy osiągać będą korzyść finansową, gdyż nie są zobowiązani do zapłaty za posiłek w pełnej wysokości, a tylko w 50, natomiast drugie 50 pokrywać będzie wnioskodawca. Dzięki temu u pracowników dochodzić będzie do przysporzenia w majątku, gdyż inny podmiot ponosi koszt finansowy w wysokości 50, a tym samym nie muszą oni uszczuplać swojego majątku. W sytuacji gdyby pracownik musiał zakupić sam określony posiłek zobowiązany byłby zapłacić cenę, za jaką usługa gastronomiczna jest zbywana, a więc cenę brutto.

Z powyższego wynika, iż Spółka do przychodu pracownika powinna zaliczyć wartość brutto dofinansowania do posiłku otrzymanego przez pracownika jako nieodpłatne świadczenie (...).

Ponieważ sprzedaż roweru pracownikowi ma charakter odpłatny (odpłatna dostawa towaru), powinni ją Państwo udokumentować na zasadach ogólnych, tj. paragonem fiskalnym, lub – na żądanie pracownika – fakturą.

UWAGA! 

Pracodawca ma obowiązek udokumentować sprzedaż towaru pracownikowi paragonem lub fakturą.

Powstanie opodatkowanego przychodu dla Państwa pracownika z tytułu sprzedaży roweru po obniżonej cenie jest również podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ponieważ przepisy o wynagradzaniu w Państwa firmie nie określają wartości pieniężnej świadczeń w naturze, sposób wyceny roweru będzie taki sam jak do celów podatkowych (§ 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Różnicę w cenie roweru (stosowaną wobec innych odbiorców niebędących pracownikami a uzyskaną na warunkach preferencyjnych przez pracownika) należy zatem uwzględnić w podstawie wymiaru składek.

PRZYKŁAD 

Spółka z o.o. prowadzi hurtową sprzedaż rowerów. Dla swoich pracowników przygotowała ofertę, która umożliwia im zakup jednego z modeli rowerów po niższej cenie niż stosowana wobec kontrahentów spółki niebędących pracownikami. Przepisy o wynagradzaniu obowiązujące w spółce nie określają wartości świadczeń w naturze. Spółka sprzedaje rowery po 700 zł, a pracownikom zaproponowała zakup po 400 zł.
Nieodpłatnym świadczeniem jest różnica między cenami, tj. 300 zł (700 zł – 400 zł).
Taką wartość należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz opodatkować.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzeń

REKLAMA

Przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia, a zatem każda forma przysporzenia majątkowego (zarówno pieniężna, jak i niepieniężna), mająca swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy. Katalog nieodpłatnych świadczeń powinien być rozumiany szeroko. W wyroku NSA z 16 marca 2006 r. (sygn. akt II FSK 494/05), sąd uznał, że:

(...) W związku z tym, że katalog takich świadczeń zawarty w art. 12 ust. 1 updof jest szeroko zakreślony, należy wnioskować, iż ustawodawca uznaje za przychód wszelkie świadczenia, które otrzymuje pracownik w związku ze stosunkiem pracy, chyba że są to świadczenia związane co prawda ze stosunkiem pracy, ale zwolnione od podatku i wymienione w art. 21 updof (...).

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sposób na płace

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA