REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika

Agnieszka Śniegowska
Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika. /Fot. Fotolia
Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może domagać się od pracownika zwrotu poniesionych przez niego kosztów szkolenia. Wymaga to jednak spełnienia pewnych wymogów określonych w kodeksie pracy.

Umowa szkoleniowa

Kierując pracownika na szkolenie lub wyrażając zgodę na jego uczestnictwo w szkoleniu, gdy pracownik występuje z taką inicjatywą, pracodawca w pierwszej kolejności powinien zadbać o zawarcie z pracownikiem umowy. Najkorzystniej by umowa taka była zawarta w formie pisemnej. Ustawodawca nie zastrzegł jej pod rygorem nieważności, co oznacza, że w razie jej niedochowania, dla przykładu dokonania jedynie ustnych ustaleń, umowa pozostaje ważna. Brak dokumentu może powodować jednak trudności w dochodzeniu roszczeń w razie sporu z pracownikiem z uwagi na brak możliwości stwierdzenia, do czego zobowiązały się strony.

REKLAMA

Autopromocja

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest zobowiązanie w umowie szkoleniowej pracownika, do pozostania w stosunku pracy przez określony czas w trakcie szkolenia lub po jego ukończeniu. Wskazany w umowie okres po ukończeniu szkolenia, nie może być jednak dłuższy niż 3 lata. Z uwagi na zasadę proporcjonalnego rozliczenia kosztów w stosunku do okresu zatrudnienia w trakcie lub po szkoleniu, który może wynikać tylko z ww. umowy, nie ma możliwości domagania się zwrotu tychże kosztów przy braku umowy.

Określenie kosztów szkolenia podlegających zwrotowi w umowie

Pracownik powinien znać wysokość kosztów szkolenia podlegających zwrotowi, dlatego też umowa szkoleniowa powinna je określać. Podlegać zwrotowi mogą zarówno koszty kształcenia, jak i np. podręczników, przejazdów lub zakwaterowania. Wskazanie konkretnych kwot w umowie jest istotne dla zabezpieczenia roszczeń pracodawcy również w aspekcie ewentualnego potrącenia. Kodeks pracy nie określa, w jaki sposób powinien nastąpić zwrot kosztów. Nie powinno być zatem przeszkód, by dokonać go w drodze potrącenia z wierzytelnościami pracodawcy. Ponadto, w umowie warto uregulować zasady zwrotu (np. termin i sposób zapłaty).

Polecamy również: Potrącenie z wynagrodzenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych, przy spełnieniu powyższych przesłanek, powstaje w przypadkach ściśle określonych w kodeksie pracy. Można je umownie zmodyfikować, ale nie można doprowadzić w ten sposób do pogorszenia sytuacji pracownika. Do okoliczności warunkujących obowiązek zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych zaliczyć można niepodjęcie albo przerwanie bez uzasadnionych przyczyn przez pracownika podnoszenia kwalifikacji zawodowych, rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy za wypowiedzeniem (z wyjątkiem przypadku mobbingu) oraz bezzasadne rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy bez wypowiedzenia w trybie art. 55 lub art. 943 k.p. - w trakcie lub po ukończeniu szkolenia w ww. umówionym terminie.

Mając na uwadze specyfikę sporów w sprawach z zakresu prawa pracy, zwłaszcza wobec znacznych kosztów ponoszonych na kształcenie zawodowe pracowników, warto jest dochować staranności i zadbać o spełnienie wszystkich przesłanek umożliwiających skuteczne dochodzenie roszczeń o zwrot kosztów wspomnianych szkoleń.

Polecamy serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

www.ghmw.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

Jaka praca w 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami? [199 PRZYKŁADÓW od A do Z]

Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

REKLAMA

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

REKLAMA

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

REKLAMA