Kategorie

Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika

Agnieszka Śniegowska
Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika. /Fot. Fotolia
Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika. /Fot. Fotolia
Fotolia
Pracodawca może domagać się od pracownika zwrotu poniesionych przez niego kosztów szkolenia. Wymaga to jednak spełnienia pewnych wymogów określonych w kodeksie pracy.

Umowa szkoleniowa

Kierując pracownika na szkolenie lub wyrażając zgodę na jego uczestnictwo w szkoleniu, gdy pracownik występuje z taką inicjatywą, pracodawca w pierwszej kolejności powinien zadbać o zawarcie z pracownikiem umowy. Najkorzystniej by umowa taka była zawarta w formie pisemnej. Ustawodawca nie zastrzegł jej pod rygorem nieważności, co oznacza, że w razie jej niedochowania, dla przykładu dokonania jedynie ustnych ustaleń, umowa pozostaje ważna. Brak dokumentu może powodować jednak trudności w dochodzeniu roszczeń w razie sporu z pracownikiem z uwagi na brak możliwości stwierdzenia, do czego zobowiązały się strony.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest zobowiązanie w umowie szkoleniowej pracownika, do pozostania w stosunku pracy przez określony czas w trakcie szkolenia lub po jego ukończeniu. Wskazany w umowie okres po ukończeniu szkolenia, nie może być jednak dłuższy niż 3 lata. Z uwagi na zasadę proporcjonalnego rozliczenia kosztów w stosunku do okresu zatrudnienia w trakcie lub po szkoleniu, który może wynikać tylko z ww. umowy, nie ma możliwości domagania się zwrotu tychże kosztów przy braku umowy.

Określenie kosztów szkolenia podlegających zwrotowi w umowie

Pracownik powinien znać wysokość kosztów szkolenia podlegających zwrotowi, dlatego też umowa szkoleniowa powinna je określać. Podlegać zwrotowi mogą zarówno koszty kształcenia, jak i np. podręczników, przejazdów lub zakwaterowania. Wskazanie konkretnych kwot w umowie jest istotne dla zabezpieczenia roszczeń pracodawcy również w aspekcie ewentualnego potrącenia. Kodeks pracy nie określa, w jaki sposób powinien nastąpić zwrot kosztów. Nie powinno być zatem przeszkód, by dokonać go w drodze potrącenia z wierzytelnościami pracodawcy. Ponadto, w umowie warto uregulować zasady zwrotu (np. termin i sposób zapłaty).

Polecamy również: Potrącenie z wynagrodzenia

Reklama

Obowiązek zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych, przy spełnieniu powyższych przesłanek, powstaje w przypadkach ściśle określonych w kodeksie pracy. Można je umownie zmodyfikować, ale nie można doprowadzić w ten sposób do pogorszenia sytuacji pracownika. Do okoliczności warunkujących obowiązek zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych zaliczyć można niepodjęcie albo przerwanie bez uzasadnionych przyczyn przez pracownika podnoszenia kwalifikacji zawodowych, rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy za wypowiedzeniem (z wyjątkiem przypadku mobbingu) oraz bezzasadne rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy bez wypowiedzenia w trybie art. 55 lub art. 943 k.p. - w trakcie lub po ukończeniu szkolenia w ww. umówionym terminie.

Mając na uwadze specyfikę sporów w sprawach z zakresu prawa pracy, zwłaszcza wobec znacznych kosztów ponoszonych na kształcenie zawodowe pracowników, warto jest dochować staranności i zadbać o spełnienie wszystkich przesłanek umożliwiających skuteczne dochodzenie roszczeń o zwrot kosztów wspomnianych szkoleń.

Polecamy serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

www.ghmw.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?