| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika

Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika

Pracodawca może domagać się od pracownika zwrotu poniesionych przez niego kosztów szkolenia. Wymaga to jednak spełnienia pewnych wymogów określonych w kodeksie pracy.

Umowa szkoleniowa

Kierując pracownika na szkolenie lub wyrażając zgodę na jego uczestnictwo w szkoleniu, gdy pracownik występuje z taką inicjatywą, pracodawca w pierwszej kolejności powinien zadbać o zawarcie z pracownikiem umowy. Najkorzystniej by umowa taka była zawarta w formie pisemnej. Ustawodawca nie zastrzegł jej pod rygorem nieważności, co oznacza, że w razie jej niedochowania, dla przykładu dokonania jedynie ustnych ustaleń, umowa pozostaje ważna. Brak dokumentu może powodować jednak trudności w dochodzeniu roszczeń w razie sporu z pracownikiem z uwagi na brak możliwości stwierdzenia, do czego zobowiązały się strony.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest zobowiązanie w umowie szkoleniowej pracownika, do pozostania w stosunku pracy przez określony czas w trakcie szkolenia lub po jego ukończeniu. Wskazany w umowie okres po ukończeniu szkolenia, nie może być jednak dłuższy niż 3 lata. Z uwagi na zasadę proporcjonalnego rozliczenia kosztów w stosunku do okresu zatrudnienia w trakcie lub po szkoleniu, który może wynikać tylko z ww. umowy, nie ma możliwości domagania się zwrotu tychże kosztów przy braku umowy.

Określenie kosztów szkolenia podlegających zwrotowi w umowie

Pracownik powinien znać wysokość kosztów szkolenia podlegających zwrotowi, dlatego też umowa szkoleniowa powinna je określać. Podlegać zwrotowi mogą zarówno koszty kształcenia, jak i np. podręczników, przejazdów lub zakwaterowania. Wskazanie konkretnych kwot w umowie jest istotne dla zabezpieczenia roszczeń pracodawcy również w aspekcie ewentualnego potrącenia. Kodeks pracy nie określa, w jaki sposób powinien nastąpić zwrot kosztów. Nie powinno być zatem przeszkód, by dokonać go w drodze potrącenia z wierzytelnościami pracodawcy. Ponadto, w umowie warto uregulować zasady zwrotu (np. termin i sposób zapłaty).

Polecamy również: Potrącenie z wynagrodzenia

Obowiązek zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych, przy spełnieniu powyższych przesłanek, powstaje w przypadkach ściśle określonych w kodeksie pracy. Można je umownie zmodyfikować, ale nie można doprowadzić w ten sposób do pogorszenia sytuacji pracownika. Do okoliczności warunkujących obowiązek zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych zaliczyć można niepodjęcie albo przerwanie bez uzasadnionych przyczyn przez pracownika podnoszenia kwalifikacji zawodowych, rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy za wypowiedzeniem (z wyjątkiem przypadku mobbingu) oraz bezzasadne rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy bez wypowiedzenia w trybie art. 55 lub art. 943 k.p. - w trakcie lub po ukończeniu szkolenia w ww. umówionym terminie.

Mając na uwadze specyfikę sporów w sprawach z zakresu prawa pracy, zwłaszcza wobec znacznych kosztów ponoszonych na kształcenie zawodowe pracowników, warto jest dochować staranności i zadbać o spełnienie wszystkich przesłanek umożliwiających skuteczne dochodzenie roszczeń o zwrot kosztów wspomnianych szkoleń.

Polecamy serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

www.ghmw.pl

Czytaj także

Autor:

radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika. /Fot. Fotolia
Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika. /Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »