REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika

Agnieszka Śniegowska
Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika. /Fot. Fotolia
Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może domagać się od pracownika zwrotu poniesionych przez niego kosztów szkolenia. Wymaga to jednak spełnienia pewnych wymogów określonych w kodeksie pracy.

Umowa szkoleniowa

Kierując pracownika na szkolenie lub wyrażając zgodę na jego uczestnictwo w szkoleniu, gdy pracownik występuje z taką inicjatywą, pracodawca w pierwszej kolejności powinien zadbać o zawarcie z pracownikiem umowy. Najkorzystniej by umowa taka była zawarta w formie pisemnej. Ustawodawca nie zastrzegł jej pod rygorem nieważności, co oznacza, że w razie jej niedochowania, dla przykładu dokonania jedynie ustnych ustaleń, umowa pozostaje ważna. Brak dokumentu może powodować jednak trudności w dochodzeniu roszczeń w razie sporu z pracownikiem z uwagi na brak możliwości stwierdzenia, do czego zobowiązały się strony.

Autopromocja

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest zobowiązanie w umowie szkoleniowej pracownika, do pozostania w stosunku pracy przez określony czas w trakcie szkolenia lub po jego ukończeniu. Wskazany w umowie okres po ukończeniu szkolenia, nie może być jednak dłuższy niż 3 lata. Z uwagi na zasadę proporcjonalnego rozliczenia kosztów w stosunku do okresu zatrudnienia w trakcie lub po szkoleniu, który może wynikać tylko z ww. umowy, nie ma możliwości domagania się zwrotu tychże kosztów przy braku umowy.

Określenie kosztów szkolenia podlegających zwrotowi w umowie

Pracownik powinien znać wysokość kosztów szkolenia podlegających zwrotowi, dlatego też umowa szkoleniowa powinna je określać. Podlegać zwrotowi mogą zarówno koszty kształcenia, jak i np. podręczników, przejazdów lub zakwaterowania. Wskazanie konkretnych kwot w umowie jest istotne dla zabezpieczenia roszczeń pracodawcy również w aspekcie ewentualnego potrącenia. Kodeks pracy nie określa, w jaki sposób powinien nastąpić zwrot kosztów. Nie powinno być zatem przeszkód, by dokonać go w drodze potrącenia z wierzytelnościami pracodawcy. Ponadto, w umowie warto uregulować zasady zwrotu (np. termin i sposób zapłaty).

Polecamy również: Potrącenie z wynagrodzenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych, przy spełnieniu powyższych przesłanek, powstaje w przypadkach ściśle określonych w kodeksie pracy. Można je umownie zmodyfikować, ale nie można doprowadzić w ten sposób do pogorszenia sytuacji pracownika. Do okoliczności warunkujących obowiązek zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych zaliczyć można niepodjęcie albo przerwanie bez uzasadnionych przyczyn przez pracownika podnoszenia kwalifikacji zawodowych, rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy za wypowiedzeniem (z wyjątkiem przypadku mobbingu) oraz bezzasadne rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy bez wypowiedzenia w trybie art. 55 lub art. 943 k.p. - w trakcie lub po ukończeniu szkolenia w ww. umówionym terminie.

Mając na uwadze specyfikę sporów w sprawach z zakresu prawa pracy, zwłaszcza wobec znacznych kosztów ponoszonych na kształcenie zawodowe pracowników, warto jest dochować staranności i zadbać o spełnienie wszystkich przesłanek umożliwiających skuteczne dochodzenie roszczeń o zwrot kosztów wspomnianych szkoleń.

Polecamy serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

www.ghmw.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA