REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Agnieszka Fryc
Na ile pracodawca finansuje pracownikowi  urlop wypoczynkowy. /Fot. Fotolia
Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Płatny urlop wypoczynkowy jest jednym z zasadniczych uprawnień pracownika. Nierzadko, oprócz wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym, pracownik otrzymuje również dodatkowe świadczenia.

Pracodawca, który według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, zatrudnia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, ma obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawca, który prowadzi działalność w formie jednostki budżetowej i samorządowego zakładu budżetowego, tworzy fundusz, niezależnie od ilości zatrudnianych przez siebie osób.

REKLAMA

Autopromocja

Fundusz socjalny

Fundusz socjalny jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej pracodawcy, na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu. Poprzez działalność socjalną pracodawcy, rozumie się między innymi świadczenie usług na rzecz różnych form wypoczynku. Środki z funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczane również na różne formy działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej, zarówno rzeczowej jak i finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Urlopy

Znaczną cześć środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pochłaniają różnego rodzaju formy wypoczynku. Dla przykładu, pracodawca może finansować zakładowe obiekty socjalne, takie jak ośrodki wczasowe i kolonijne, domy wczasowe, sanatoria, ogrody działkowe, obiekty sportowo – rekreacyjne, żłobki, kluby dziecięce i przedszkola oraz obiekty służące działalności kulturalnej.

Wczasy pod gruszą

Do najczęstszych form dopłat do urlopów wypoczynkowych, należą tzw. wczasy pod gruszą. Są to środki finansowe, przeznaczane na samodzielnie zorganizowany przez pracownika wypoczynek urlopowy. Jeśli pracodawca posiada własny ośrodek wypoczynkowy, najczęściej umożliwia pracownikom pobyt w nim, za uiszczeniem znacznie niższych opłat niż wymagane od osób niebędących pracownikami, umniejszając tym samym koszty wypoczynku urlopowego pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposób przyznawania świadczeń z Funduszu jest definiowany w regulaminie ZFŚS, ustalanym przez pracodawcę. Ogólną zasadą jest jednak to, iż przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Sposób finansowania ZFŚS

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzony jest z corocznego odpisu podstawowego, z dobrowolnych odpisów dodatkowych oraz ze zwiększeń.

Wysokość odpisu podstawowego

ZFŚS tworzony jest z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych, zaś podstawą do wyliczenia kwoty odpisu jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

Polecamy serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

Zasadnicza wysokość odpisu podstawowego na jednego zatrudnionego wynosi 37,5 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego.

Odpowiednie przepisy różnicują wysokość odpisu podstawowego dla poszczególnych grup pracowników i tak dla przykładu, wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika młodocianego wynosi w pierwszym roku nauki 5%, w drugim roku nauki 6%, a w trzecim roku nauki 7% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W przypadku pracowników, wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, wysokość odpisu podstawowego wynosi 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Przepisy przewidują również możliwość zwiększenia wysokości odpisu podstawowego w przypadku choćby zatrudnionych, w stosunku do których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. Są to tak zwane dobrowolne odpisy dodatkowe. Zostały one przewidziane również w przypadku pracodawców sprawujących opiekę socjalną nad emerytami i rencistami, w tym także ze zlikwidowanych zakładów pracy oraz w przypadku finansowania przez pracodawcę np. przyzakładowego przedszkola dla dzieci pracowników.

Zobacz również: Urlop w okresie wypowiedzenia

Finansowanie wypoczynku ze środków spoza ZFŚS

Wskazane powyżej wartości odpisów podstawowych są kwotami maksymalnymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca, który nie ma obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, współfinansował wczasy pracowników. Możliwość partycypacji w kosztach wypoczynku zatrudnionych pracowników, w stopniu większym niż wynika to z funkcjonującego u danego pracodawcy Funduszu, również jest możliwa. Możliwe jest bowiem, aby pracodawca dysponując własnymi środkami obrotowymi, współfinansował taki wypoczynek w wybrany przez siebie sposób. Może to mieć miejsce choćby poprzez wypłacanie dodatkowych środków pieniężnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA