reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Płatny urlop wypoczynkowy jest jednym z zasadniczych uprawnień pracownika. Nierzadko, oprócz wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym, pracownik otrzymuje również dodatkowe świadczenia.

Pracodawca, który według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, zatrudnia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, ma obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawca, który prowadzi działalność w formie jednostki budżetowej i samorządowego zakładu budżetowego, tworzy fundusz, niezależnie od ilości zatrudnianych przez siebie osób.

Fundusz socjalny

Fundusz socjalny jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej pracodawcy, na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu. Poprzez działalność socjalną pracodawcy, rozumie się między innymi świadczenie usług na rzecz różnych form wypoczynku. Środki z funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczane również na różne formy działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej, zarówno rzeczowej jak i finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Urlopy

Znaczną cześć środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pochłaniają różnego rodzaju formy wypoczynku. Dla przykładu, pracodawca może finansować zakładowe obiekty socjalne, takie jak ośrodki wczasowe i kolonijne, domy wczasowe, sanatoria, ogrody działkowe, obiekty sportowo – rekreacyjne, żłobki, kluby dziecięce i przedszkola oraz obiekty służące działalności kulturalnej.

Wczasy pod gruszą

Do najczęstszych form dopłat do urlopów wypoczynkowych, należą tzw. wczasy pod gruszą. Są to środki finansowe, przeznaczane na samodzielnie zorganizowany przez pracownika wypoczynek urlopowy. Jeśli pracodawca posiada własny ośrodek wypoczynkowy, najczęściej umożliwia pracownikom pobyt w nim, za uiszczeniem znacznie niższych opłat niż wymagane od osób niebędących pracownikami, umniejszając tym samym koszty wypoczynku urlopowego pracownika.

Sposób przyznawania świadczeń z Funduszu jest definiowany w regulaminie ZFŚS, ustalanym przez pracodawcę. Ogólną zasadą jest jednak to, iż przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Sposób finansowania ZFŚS

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzony jest z corocznego odpisu podstawowego, z dobrowolnych odpisów dodatkowych oraz ze zwiększeń.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama