REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biura open space a jakość pracy

HR24
Biura open space. /Fot. Fotolia
Biura open space. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak biura open space wpływają na jakość pracy? Wiele stanowisk pracy na dużych i otwartych przestrzeniach to dobre rozwiązanie dla pracodawców. Pozwala na lepszą kontrolę i szybszy przepływ informacji. Jak biura open space oceniają pracownicy?

Pomieszczenia biurowe typu open space charakteryzują się wieloma stanowiskami pracy na dużych i otwartych przestrzeniach. W przypadku tego typu aranżacji nie ma podziału na pokoje, a wszyscy pracownicy wykonują pracę w jednej sali. Stanowiska poszczególnych osób mogą bezpośrednio do siebie przylegać albo być oddzielone niewielkimi ściankami lub boksami. Taki model organizacji przestrzeni, popularny na zachodzie w drugiej połowie XX wieku, coraz chętniej wykorzystywany jest również w Polsce. I wywołuje kontrowersje. Zwolennikami jego wykorzystania są zazwyczaj pracodawcy, którzy upatrują w nim oszczędności, lepszej kontroli oraz łatwiejszego przepływu informacji. Takie rozwiązanie negatywnie natomiast oceniają sami pracownicy skarżąc się na niski komfort pracy. W zależności od sposobu aranżacji takich pomieszczeń i wykorzystanych artykułów, biura typu open space mogą mieć zarówno zalety jak i wady.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy również serwis: Komunikacja

Biura open space- korzyści

Wśród korzyści wynikających z takiego zagospodarowania przestrzeni wyróżnia się przede wszystkim:

  • łatwiejszą komunikację między pracownikami,
  • szybki i bezpośredni przepływ informacji oraz dokumentów,
  • maksymalne wykorzystanie przestrzeni,
  • oszczędności finansowe (nawet do 20% kosztów wyposażenia),
  • zmniejszenie kosztów eksploatacji ze względu na umieszczenie większej liczby stanowisk w jednym pomieszczeniu,
  • ułatwienie współpracy,
  • łatwość w łączeniu pracowników w zespoły,
  • zapobiegnięcie izolacji pracowników,
  • możliwość prostego i szybkiego przeorganizowania rozmieszczenia mebli,
  • tworzenie hierarchii stanowisk za pomocą organizacji przestrzeni,
  • łatwiejszy dostęp do przełożonych,
  • demokratyzacja warunków pracy.

Właściwa organizacja przestrzeni

W przypadku biur typu open space ważne jest jednak, aby pomieszczenie było zorganizowane we właściwy sposób, który zapewni komfort pracy. Aranżując takie biuro należy zapewnić pracownikom przestrzeń osobistą, która pozwoli odgrodzić się od innych i skupić na własnych obowiązkach. Inne ważne elementy pomieszczenia typu open space to zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i wentylacji. Dopiero odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni pozwoli efektywnie korzystać z zalet tego rozwiązania.

Zobacz również: Odpoczynek w pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biura open space - wady

Niestety, pracodawcy często przedkładają ilość nad jakość, co jest powodem niezadowolenia ze strony pracowników. Do najczęściej pojawiających się zarzutów wobec pomieszczeń typu open space należą:

  • hałas,
  • bałagan,
  • trudności w skupieniu się i koncentracji,
  • brak prywatności,
  • ciągła kontrola,
  • niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników,
  • praca pod ciągłą presją i w stresie,
  • ujednolicanie metod pracy, kierowanie się schematami,
  • utrata indywidualizmu,
  • zmniejszenie wydajności pracy,
  • większa podatność na konflikty,
  • konieczność opuszczania miejsca pracy w celu przedyskutowania kwestii, o których nie powinna wiedzieć większość pracowników,
  • gorsza jakoś powietrza,
  • rozprzestrzenianie się chorób.

Ocena biur open space

Trudno jednoznacznie ocenić efektywność rozwiązania jakim jest organizacja pomieszczeń służbowych w stylu open space. Prawidłowo zaaranżowana przestrzeń daje szansę na usprawnienie komunikacji i współpracy między personelem. Jednak źle zagospodarowana może wpłynąć negatywnie na jakość pracy oraz samopoczucie pracowników, co z kolei przełoży się na wyniki działalności firmy. Warto wziąć pod uwagę stworzenie pomieszczeń typu open space jednak trzeba to zrobić z głową, rozsądnie.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

O HR24:
Platforma HR24 udostępnia kompleksowe narzędzia wspierające ocenę kompetencji pracowników, testy psychologiczne i proces rekrutacji. Narzędzia HR24 dostępne online są połączeniem najnowszych technologii z wieloletnim doświadczeniem zespołu w projektach rekrutacyjnych, rozwojowych i szkoleniowych.
Więcej na www.HR24.com.p
l

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

REKLAMA