REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biura open space a jakość pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
HR24
Biura open space. /Fot. Fotolia
Biura open space. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak biura open space wpływają na jakość pracy? Wiele stanowisk pracy na dużych i otwartych przestrzeniach to dobre rozwiązanie dla pracodawców. Pozwala na lepszą kontrolę i szybszy przepływ informacji. Jak biura open space oceniają pracownicy?

Pomieszczenia biurowe typu open space charakteryzują się wieloma stanowiskami pracy na dużych i otwartych przestrzeniach. W przypadku tego typu aranżacji nie ma podziału na pokoje, a wszyscy pracownicy wykonują pracę w jednej sali. Stanowiska poszczególnych osób mogą bezpośrednio do siebie przylegać albo być oddzielone niewielkimi ściankami lub boksami. Taki model organizacji przestrzeni, popularny na zachodzie w drugiej połowie XX wieku, coraz chętniej wykorzystywany jest również w Polsce. I wywołuje kontrowersje. Zwolennikami jego wykorzystania są zazwyczaj pracodawcy, którzy upatrują w nim oszczędności, lepszej kontroli oraz łatwiejszego przepływu informacji. Takie rozwiązanie negatywnie natomiast oceniają sami pracownicy skarżąc się na niski komfort pracy. W zależności od sposobu aranżacji takich pomieszczeń i wykorzystanych artykułów, biura typu open space mogą mieć zarówno zalety jak i wady.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy również serwis: Komunikacja

Biura open space- korzyści

Wśród korzyści wynikających z takiego zagospodarowania przestrzeni wyróżnia się przede wszystkim:

  • łatwiejszą komunikację między pracownikami,
  • szybki i bezpośredni przepływ informacji oraz dokumentów,
  • maksymalne wykorzystanie przestrzeni,
  • oszczędności finansowe (nawet do 20% kosztów wyposażenia),
  • zmniejszenie kosztów eksploatacji ze względu na umieszczenie większej liczby stanowisk w jednym pomieszczeniu,
  • ułatwienie współpracy,
  • łatwość w łączeniu pracowników w zespoły,
  • zapobiegnięcie izolacji pracowników,
  • możliwość prostego i szybkiego przeorganizowania rozmieszczenia mebli,
  • tworzenie hierarchii stanowisk za pomocą organizacji przestrzeni,
  • łatwiejszy dostęp do przełożonych,
  • demokratyzacja warunków pracy.

Właściwa organizacja przestrzeni

W przypadku biur typu open space ważne jest jednak, aby pomieszczenie było zorganizowane we właściwy sposób, który zapewni komfort pracy. Aranżując takie biuro należy zapewnić pracownikom przestrzeń osobistą, która pozwoli odgrodzić się od innych i skupić na własnych obowiązkach. Inne ważne elementy pomieszczenia typu open space to zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i wentylacji. Dopiero odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni pozwoli efektywnie korzystać z zalet tego rozwiązania.

Zobacz również: Odpoczynek w pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biura open space - wady

Niestety, pracodawcy często przedkładają ilość nad jakość, co jest powodem niezadowolenia ze strony pracowników. Do najczęściej pojawiających się zarzutów wobec pomieszczeń typu open space należą:

  • hałas,
  • bałagan,
  • trudności w skupieniu się i koncentracji,
  • brak prywatności,
  • ciągła kontrola,
  • niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników,
  • praca pod ciągłą presją i w stresie,
  • ujednolicanie metod pracy, kierowanie się schematami,
  • utrata indywidualizmu,
  • zmniejszenie wydajności pracy,
  • większa podatność na konflikty,
  • konieczność opuszczania miejsca pracy w celu przedyskutowania kwestii, o których nie powinna wiedzieć większość pracowników,
  • gorsza jakoś powietrza,
  • rozprzestrzenianie się chorób.

Ocena biur open space

Trudno jednoznacznie ocenić efektywność rozwiązania jakim jest organizacja pomieszczeń służbowych w stylu open space. Prawidłowo zaaranżowana przestrzeń daje szansę na usprawnienie komunikacji i współpracy między personelem. Jednak źle zagospodarowana może wpłynąć negatywnie na jakość pracy oraz samopoczucie pracowników, co z kolei przełoży się na wyniki działalności firmy. Warto wziąć pod uwagę stworzenie pomieszczeń typu open space jednak trzeba to zrobić z głową, rozsądnie.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

O HR24:
Platforma HR24 udostępnia kompleksowe narzędzia wspierające ocenę kompetencji pracowników, testy psychologiczne i proces rekrutacji. Narzędzia HR24 dostępne online są połączeniem najnowszych technologii z wieloletnim doświadczeniem zespołu w projektach rekrutacyjnych, rozwojowych i szkoleniowych.
Więcej na www.HR24.com.p
l

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA