Biura open space a jakość pracy
REKLAMA
REKLAMA
Pomieszczenia biurowe typu open space charakteryzują się wieloma stanowiskami pracy na dużych i otwartych przestrzeniach. W przypadku tego typu aranżacji nie ma podziału na pokoje, a wszyscy pracownicy wykonują pracę w jednej sali. Stanowiska poszczególnych osób mogą bezpośrednio do siebie przylegać albo być oddzielone niewielkimi ściankami lub boksami. Taki model organizacji przestrzeni, popularny na zachodzie w drugiej połowie XX wieku, coraz chętniej wykorzystywany jest również w Polsce. I wywołuje kontrowersje. Zwolennikami jego wykorzystania są zazwyczaj pracodawcy, którzy upatrują w nim oszczędności, lepszej kontroli oraz łatwiejszego przepływu informacji. Takie rozwiązanie negatywnie natomiast oceniają sami pracownicy skarżąc się na niski komfort pracy. W zależności od sposobu aranżacji takich pomieszczeń i wykorzystanych artykułów, biura typu open space mogą mieć zarówno zalety jak i wady.
REKLAMA
Polecamy również serwis: Komunikacja
Biura open space- korzyści
Wśród korzyści wynikających z takiego zagospodarowania przestrzeni wyróżnia się przede wszystkim:
- łatwiejszą komunikację między pracownikami,
- szybki i bezpośredni przepływ informacji oraz dokumentów,
- maksymalne wykorzystanie przestrzeni,
- oszczędności finansowe (nawet do 20% kosztów wyposażenia),
- zmniejszenie kosztów eksploatacji ze względu na umieszczenie większej liczby stanowisk w jednym pomieszczeniu,
- ułatwienie współpracy,
- łatwość w łączeniu pracowników w zespoły,
- zapobiegnięcie izolacji pracowników,
- możliwość prostego i szybkiego przeorganizowania rozmieszczenia mebli,
- tworzenie hierarchii stanowisk za pomocą organizacji przestrzeni,
- łatwiejszy dostęp do przełożonych,
- demokratyzacja warunków pracy.
Właściwa organizacja przestrzeni
W przypadku biur typu open space ważne jest jednak, aby pomieszczenie było zorganizowane we właściwy sposób, który zapewni komfort pracy. Aranżując takie biuro należy zapewnić pracownikom przestrzeń osobistą, która pozwoli odgrodzić się od innych i skupić na własnych obowiązkach. Inne ważne elementy pomieszczenia typu open space to zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i wentylacji. Dopiero odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni pozwoli efektywnie korzystać z zalet tego rozwiązania.
Zobacz również: Odpoczynek w pracy
Biura open space - wady
Niestety, pracodawcy często przedkładają ilość nad jakość, co jest powodem niezadowolenia ze strony pracowników. Do najczęściej pojawiających się zarzutów wobec pomieszczeń typu open space należą:
- hałas,
- bałagan,
- trudności w skupieniu się i koncentracji,
- brak prywatności,
- ciągła kontrola,
- niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników,
- praca pod ciągłą presją i w stresie,
- ujednolicanie metod pracy, kierowanie się schematami,
- utrata indywidualizmu,
- zmniejszenie wydajności pracy,
- większa podatność na konflikty,
- konieczność opuszczania miejsca pracy w celu przedyskutowania kwestii, o których nie powinna wiedzieć większość pracowników,
- gorsza jakoś powietrza,
- rozprzestrzenianie się chorób.
Ocena biur open space
Trudno jednoznacznie ocenić efektywność rozwiązania jakim jest organizacja pomieszczeń służbowych w stylu open space. Prawidłowo zaaranżowana przestrzeń daje szansę na usprawnienie komunikacji i współpracy między personelem. Jednak źle zagospodarowana może wpłynąć negatywnie na jakość pracy oraz samopoczucie pracowników, co z kolei przełoży się na wyniki działalności firmy. Warto wziąć pod uwagę stworzenie pomieszczeń typu open space jednak trzeba to zrobić z głową, rozsądnie.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
O HR24:
Platforma HR24 udostępnia kompleksowe narzędzia wspierające ocenę kompetencji pracowników, testy psychologiczne i proces rekrutacji. Narzędzia HR24 dostępne online są połączeniem najnowszych technologii z wieloletnim doświadczeniem zespołu w projektach rekrutacyjnych, rozwojowych i szkoleniowych.
Więcej na www.HR24.com.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA