reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odpowiedzialność pracownicza za szkody w mieniu powierzonym

Odpowiedzialność pracownicza za szkody w mieniu powierzonym

Odpowiedzialność jaką ponosi pracownik za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę reguluje kodeks pracy. Jest ona uzależniona od wystąpienia po stronie pracownika winy w działaniu powodującym szkodę.

Pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w mieniu pracodawcy powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, w szczególności za:

  • pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności,
  • narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty,
  • środki ochrony indywidualnej,
  • odzież i obuwie robocze.

Pracownik nie odpowiada za szkodę, jeśli wykaże, że powstała ona z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Istotne jest, iż pracownik odpowiada za szkodę w takim zakresie, w jakim on sam przyczynił się do jej powstania lub zwiększenia. Nie odpowiada on więc za szkodę powstałą na skutek działań pracodawcy, czy osób trzecich. Przepisy prawa pracy stanowią, iż nawet w przypadku, w którym pracownicy przyjmą wspólną odpowiedzialność materialną za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się, gdzie podstawą łącznego powierzenia mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej zawarta na piśmie przez pracowników z pracodawcą, mimo określenia w tejże umowie części w jakich poszczególni pracownicy odpowiadają za szkodę, gdy dana szkoda w całości lub w części została spowodowana tylko przez niektórych pracowników, za całość szkody lub jej stosowną część odpowiadają tylko sprawcy szkody. Pracownik nie ponosi również ryzyka związanego z działalnością pracodawcy, a w szczególności nie odpowiada za szkodę wynikłą w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka.

Niezbędnym elementem odpowiedzialności pracownika za powstałą szkodę, a co za tym idzie zobowiązania go do naprawienia powstałej po stronie pracodawcy szkody, jest jego wina. Ciężar udowodnienia braku winy leży na pracowniku, zaś pracodawca ma obowiązek wykazania powstałej szkodę oraz uchybień, których dopuścił się pracownik, wraz ze związkiem przyczynowym pomiędzy powstałą szkodą a uchybieniami.

Zobacz także: Porzucenie pracy

Istotne jest, iż do naprawienia szkody przez pracownika, może dojść na mocy ugody zawartej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W takiej sytuacji, wysokość należnego pracodawcy odszkodowania, które normalnie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, może zostać obniżona. Obniżenia tego dokonuje się z uwzględnieniem wszystkich okoliczności towarzyszących powstaniu szkody, w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych. Jeśli jednak szkoda została wyrządzona przez pracownika umyślnie, jest on zobowiązany do naprawienia jej w pełnej wysokości.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia zdrowotne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność pracownicza za szkody w mieniu powierzonym. /Fot. Fotolia
Odpowiedzialność pracownicza za szkody w mieniu powierzonym. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama