reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie pracowników fundacji za pracę w weekendy

Wynagrodzenie pracowników fundacji za pracę w weekendy

Fundacja organizuje podopiecznym tzw. grupy wsparcia. Są to wyjazdy z podopiecznymi (oraz ich rodzeństwem) w ciekawe miejsca, wyjścia do kina, zwiedzanie. Grupę obsługuje dwóch opiekunów (pracowników fundacji). Terminy „grup wsparcia” przypadają w weekendy. Jak można wynagradzać opiekunów grup za te prace (dodatek, premia, dodatek za godziny nadliczbowe)? Na jakiej podstawie i w jakiej wysokości?

Decyzja co do formy wynagrodzenia za pracę w weekendy należy do pracodawcy i związana jest bezpośrednio z określonym w dokumentach pracowniczych statusem zatrudnienia oraz zakresem obowiązków wynikających z umowy zlecenia lub umowy o pracę.

W przypadku określenia, że grupę obsługuje dwóch opiekunów, którzy są pracownikami fundacji, należy założyć, że osoby te wykonują swoje obowiązki w ramach umowy o pracę.

Polecamy także: Premia a wynagrodzenie urlopowe pracownika organizacji

UWAGA!

Sposób wynagradzania pracowników zależy od decyzji pracodawcy, który powinien określić to w regulaminie wynagradzania.

W przypadku ustalenia regulaminu za pracę na podstawie przepisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) ustala się warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń mających związek z pracą dla pracowników organizacji. Postanowienia regulaminu stosuje się wobec wszystkich pracowników organizacji, bez względu na rodzaj umowy o pracę i zajmowane stanowisko. Należy wówczas pamiętać o obowiązku poinformowania każdego pracownika o treści regulaminu w momencie podjęcia zatrudnienia lub zmiany treści regulaminu, a jego oświadczenie w tej sprawie załącza się do akt osobowych.

W regulaminie należy wówczas określić sposób wynagradzania pracowników za pracę w weekendy. Każda z proponowanych przez Państwa form – tj. dodatek do wynagrodzenia, premia, czy też godziny nadliczbowe są zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Istnieje zatem możliwość przyznania pracownikom dodatków specjalnych bądź premii.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Należy jednak pamiętać, że za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje pracownikowi dodatek w wysokości określonej w art.1511 k.p. Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatków za pracę nadliczbową obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną.

UWAGA!

Dodatek nie przysługuje, jeżeli pracownikowi udzielono czasu wolnego od pracy w zamian za tę pracę (art. 1512 k.p.).

Innym rozwiązaniem – również dopuszczalnym przez k.p. – jest zmiana systemu pracy pracownika fundacji i powierzenie mu np. zadaniowego czasu pracy. Należy jednak pamiętać, że wybór różnorodnych form należy do pracodawcy, który jest zobowiązany do zachowania w tym zakresie obowiązków wynikających z przepisów k.p.

W praktyce można spotkać również rozwiązanie polegające na każdorazowym lub cyklicznym podpisywaniu umów cywilnoprawnych z pracownikami, których przedmiotem jest opieka nad podopiecznymi podczas tego typu przedsięwzięć. Jest to również dopuszczalne.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Podstawa prawna:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Poradnik Organizacji Non Profit

Zdjęcia

Wynagrodzenie pracowników fundacji za pracę w weekendy. /Fot. Fotolia
Wynagrodzenie pracowników fundacji za pracę w weekendy. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama