REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie pracowników fundacji za pracę w weekendy

Magdalena Szochner-Siemińska
Wynagrodzenie pracowników fundacji za pracę w weekendy. /Fot. Fotolia
Wynagrodzenie pracowników fundacji za pracę w weekendy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Fundacja organizuje podopiecznym tzw. grupy wsparcia. Są to wyjazdy z podopiecznymi (oraz ich rodzeństwem) w ciekawe miejsca, wyjścia do kina, zwiedzanie. Grupę obsługuje dwóch opiekunów (pracowników fundacji). Terminy „grup wsparcia” przypadają w weekendy. Jak można wynagradzać opiekunów grup za te prace (dodatek, premia, dodatek za godziny nadliczbowe)? Na jakiej podstawie i w jakiej wysokości?

Decyzja co do formy wynagrodzenia za pracę w weekendy należy do pracodawcy i związana jest bezpośrednio z określonym w dokumentach pracowniczych statusem zatrudnienia oraz zakresem obowiązków wynikających z umowy zlecenia lub umowy o pracę.

REKLAMA

Autopromocja

W przypadku określenia, że grupę obsługuje dwóch opiekunów, którzy są pracownikami fundacji, należy założyć, że osoby te wykonują swoje obowiązki w ramach umowy o pracę.

Polecamy także: Premia a wynagrodzenie urlopowe pracownika organizacji

UWAGA!

Sposób wynagradzania pracowników zależy od decyzji pracodawcy, który powinien określić to w regulaminie wynagradzania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku ustalenia regulaminu za pracę na podstawie przepisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) ustala się warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń mających związek z pracą dla pracowników organizacji. Postanowienia regulaminu stosuje się wobec wszystkich pracowników organizacji, bez względu na rodzaj umowy o pracę i zajmowane stanowisko. Należy wówczas pamiętać o obowiązku poinformowania każdego pracownika o treści regulaminu w momencie podjęcia zatrudnienia lub zmiany treści regulaminu, a jego oświadczenie w tej sprawie załącza się do akt osobowych.

W regulaminie należy wówczas określić sposób wynagradzania pracowników za pracę w weekendy. Każda z proponowanych przez Państwa form – tj. dodatek do wynagrodzenia, premia, czy też godziny nadliczbowe są zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Istnieje zatem możliwość przyznania pracownikom dodatków specjalnych bądź premii.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Należy jednak pamiętać, że za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje pracownikowi dodatek w wysokości określonej w art.1511 k.p. Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatków za pracę nadliczbową obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną.

UWAGA!

Dodatek nie przysługuje, jeżeli pracownikowi udzielono czasu wolnego od pracy w zamian za tę pracę (art. 1512 k.p.).

REKLAMA

Innym rozwiązaniem – również dopuszczalnym przez k.p. – jest zmiana systemu pracy pracownika fundacji i powierzenie mu np. zadaniowego czasu pracy. Należy jednak pamiętać, że wybór różnorodnych form należy do pracodawcy, który jest zobowiązany do zachowania w tym zakresie obowiązków wynikających z przepisów k.p.

W praktyce można spotkać również rozwiązanie polegające na każdorazowym lub cyklicznym podpisywaniu umów cywilnoprawnych z pracownikami, których przedmiotem jest opieka nad podopiecznymi podczas tego typu przedsięwzięć. Jest to również dopuszczalne.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA