REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika

Ewa Tomala
Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie
 LexOmni.pl
usługi prawne on line
Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika
Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu pracodawców staje przed problemem ponoszenia odpowiedzialności za szkodę, która została wyrządzona przez pracownika innej osobie. Przepisy Kodeksu pracy wyłączają bowiem odpowiedzialność pracowników za szkody wyrządzone osobom trzecim, które nastąpiły przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Czy istnieją okoliczności, które ograniczają odpowiedzialność pracodawcy? Czy pracownik jest zupełnie zwolniony od ponoszenia jakichkolwiek odpowiedzialności?

W jakich sytuacjach odpowiada wyłącznie pracodawca?

Przepisy prawa pracy jednoznacznie wskazują, iż za szkody wyrządzone przez pracownika innej osobie odpowiedzialność ponosi wyłącznie pracodawca (art. 120 § 1 Kodeksu pracy, dalej: k.p.). Zatem, osoba poszkodowana może dochodzić swoich roszczeń odszkodowawczych bezpośrednio od pracodawcy, u którego zatrudniony jest sprawca szkody. Nie przysługuje jej roszczenie o naprawienie szkody względem pracownika - sprawcy szkody.

REKLAMA

Autopromocja

Takie unormowanie ma na celu ochronę pracowników, którzy podczas wykonywania powierzonych im obowiązków wyrządzili szkodę innej osobie. Dotyczy to również sytuacji, kiedy szkoda została wyrządzona przez pracownika osobie zatrudnionej u tego samego pracodawcy. Wyłączenie odpowiedzialności, zawarte w art. 120 § 1 k.p. wobec osoby trzeciej, chroni pracownika przed surowymi zasadami odpowiedzialności cywilnej z uwagi na ryzyko powstania szkody związane ze  świadczeniem pracy.

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego pracownik nie ponosi odpowiedzialności również za roszczenia, które nie zostały zaspokojone świadczeniami wypłaconymi poszkodowanemu przez zakład pracy w granicach przewidzianych w ustawie wypadkowej (III PR 82/75 wyrok SN 1975.10.30 LEX nr 14290).

Pracodawca jest zobowiązany do wyrównania w pełnej wysokości szkody wyrządzonej przez pracownika innej osobie.

Należy pamiętać, że pracodawca odpowiada jedynie wtedy, kiedy zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • szkoda została wyrządzona przez pracownika innej osobie,
  • zdarzenie, w wyniku którego doszło do wyrządzenia szkody, nastąpiło podczas wykonywania przez pracownika jego obowiązków,
  • działanie pracownika nie było umyślne.

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną nieumyślnie przez kierowcę pojazdu mechanicznego, nieposiadającego odpowiedniego prawa jazdy. Innym przykładem będzie szkoda wyrządzona innemu pracownikowi na skutek wypadku przy pracy.

Kiedy wyłączona jest odpowiedzialność pracodawcy?

Pracodawca nie będzie ponosił odpowiedzialności za następstwa zdarzeń, które nie były bezpośrednio związane ze świadczeniem pracy przez pracownika, a nastąpiły jedynie wtedy, kiedy pracownik był zatrudniony w danym zakładzie pracy. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik przekroczył zakres swoich obowiązków czy wykonywał czynność nienależącą do jego obowiązków. Ponadto, pomiędzy powstaniem szkody i wykonywaniem obowiązków pracowniczych musi zachodzić normalny związek przyczynowy, co zazwyczaj ma miejsce podczas wypadków.

Pracodawca nie ponosi odpowiedzialności również wówczas, kiedy działanie pracownika było umyślne i zawinione.

Pracodawca ponosi odpowiedzialności wyłącznie za te szkody wyrządzone przez pracownika, które nastąpiły przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych.

Wymiar czasu pracy

Likwidacja firmy - obowiązki podatkowe

Nowa Konwencja podatkowa z USA – co się zmienia

Czy pracownik jest zupełnie zwolniony od odpowiedzialności?

Mimo że takie uregulowanie ma na celu ochronę pracownika, nie jest on bezwzględnie zwolniony od ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności za tego typu szkody.

W przypadku, kiedy poszkodowany nie będzie mógł uzyskać odszkodowania od pracodawcy, w związku z jego niewypłacalnością czy upadłością, wówczas będzie mógł domagać się naprawienia szkody przez pracownika – sprawcę szkody.

Poza tym, pracownik odpowiada osobiście w pełnej wysokości za szkodę, która została wyrządzona innej osobie z winy umyślnej.

Roszczenie zwrotne pracodawcy do pracownika

Pracodawcy, który wypłacił osobie trzeciej należne odszkodowanie, przysługuje roszczenie zwrotne wobec pracownika – sprawcy szkody. Górna granica tego odszkodowania wyznaczona została przepisami Kodeksu pracy i nie jest uzależniona od wysokości wypłaconego przez pracodawcę odszkodowania, który z kolei jest zobowiązany do wyrównania szkody w całości.

REKLAMA

Pracownik, którego działanie spowodowało szkodę, odpowiada wobec pracodawcy według zasad regulujących materialną odpowiedzialność pracowników. Zatem jest odpowiedzialny za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

To na pracodawcy będzie spoczywał ciężar udowodnienia okoliczności, które obciążają pracownika, a także wykazania wysokości rzeczywiście poniesionej szkody. Pracownik nie będzie ponosił odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim przyczynili się do tego pracodawca czy inne osoby. W przypadku, kiedy szkoda została wyrządzona przez kilku pracowników, każdy z nich jest odpowiedzialny do naprawienia szkody, stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy.

W sytuacji, kiedy nie będzie możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, będą oni odpowiadali w częściach równych (art. 118 k.p.). 


Odszkodowanie należne pracodawcy od pracownika ustala się w wysokości wyrządzonej szkody. Jednak w przypadku winy nieumyślnej pracownika, pracodawca może żądać maksymalnie równowartości trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika przysługującego mu w dniu wyrządzenia szkody (art. 119 k.p.). Jednakże, kiedy pracownik umyślnie spowodował szkodę, będzie odpowiadał za naprawienie jej w pełnej wysokości (art. 122 k.p.).

Przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość ustalenia wysokości odszkodowania należnego pracodawcy, w drodze ugody zawartej między pracodawcą i pracownikiem.

W przypadku ugody, wysokość odszkodowania może zostać obniżona, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych. Wysokość odszkodowania należnego pracodawcy od pracownika może zostać również obniżona przez sąd pracy.

Roszczenie regresowe pracodawcy przedawnia się z upływem roku. Należy pamiętać, iż termin ten liczy się od chwili naprawienia szkody przez pracodawcę, nie zaś od momentu, kiedy została wyrządzona przez pracownika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA